روشنایی

چراغ رشد گیاه چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

وجود گل‌وگیاه در هر مکانی می‌تواند طراوت و تازگی را با خودش به همراه آورد. تابه‌حال چند گلدان سرسبز و زیبا را به دکوراسیون خانه، اتاق کار و … اضافه کرده‌اید؟ حتماً تأثیر زیبایی و شادابی آن را در محیط می‌بینید.

به همین دلیل هم امروزه گل‌وگیاهان و وجود گلدان در هر خانه و اتاقی، تبدیل به یکی از اصلی‌ترین اکسسوری‌های منزل شده است که می‌تواند جذابیت خانه را تکمیل کند. بااین‌حال همه محیط‌ها و میزان نور آن‌ها برای رشد گیاهان مناسب نیستند. به همین دلیل باید از نور مصنوعی برای رشد گیاه استفاده کرد. چراغ رشد گیاه وسیله‌ای است که می‌تواند نور مناسب و موردنیاز برای رشد گیاه را تأمین کند.

در این مقاله از مجله بروکس قصد داریم چراغ رشد گیاه و کاربردهای آن را بررسی کنیم. اگر شما هم کنجکاو هستید تا درباره این چراغ‌ها بیشتر بدانید و به رشد مناسب گیاهانتان اهمیت می‌دهید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

تعریف چراغ رشد گیاه

تعریف چراغ رشد گیاه

چراغ رشد گیاه که با نام‌هایی مانند Plant Light و Grow Light هم شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین منابع نوری است که به رشد مناسب گیاهان کمک می‌کند.

بهترین و جامع‌ترین تعریف از چراغ رشد گیاه را می‌توان به این شکل بیان کرد: «چراغ رشد گیاه نوعی منبع نور مصنوعی است که با کمک تجهیزات الکتریکی برای رشد بهتر گیاه و انجام عمل فتوسنتز در آن کاربرد دارد.»

مقاله آیا نور مصنوعی به بدن انسان آسیب می‌زند؟ اطلاعاتتان را درباره انواع نور مصنوعی کامل می‌کند.

برخی از افراد چراغ رشد گیاه را با نام لامپ رشد گیاه یا LED رشد گیاه هم می‌شناسند. اما به‌هرحال این نوع چراغ با هر نامی شناخته شود، برای رشد و نمو انواع گل‌وگیاه بسیار مناسب است.

چرا از چراغ رشد گیاه استفاده می‌کنیم؟

چرا از چراغ رشد گیاه استفاده می‌کنیم؟

ممکن است این سؤال در ذهنتان نقش ببندد که چرا با وجود منبع بزرگی از نور، مانند خورشید، از چراغ رشد گیاه استفاده می‌کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم، اگرچه نور خورشید، یک منبع بسیار غنی و بی‌نظیر از نور است و به روند رشد گیاهان کمک می‌کند، اما همیشه و در هر مکانی قابل‌دسترسی نیست.

برای فهم بیشتر این موضوع مکان‌هایی را در نظر بگیرید که فاقد پنجره هستند و هیچ دسترسی به نور خورشید ندارند. در این شرایط گیاهان موجود در محیط، امکان رشد مناسب را ندارند.

در این موارد چراغ رشد گیاهان به‌خوبی می‌توانند نور مورد را نیاز برای رشد گیاه تأمین کنند. بنابراین استفاده از لامپ رشد گیاه یک وسیله بسیار مناسب برای استفاده در مکان‌هایی است که دسترسی به نور خورشید در آنجا دشوار یا غیرممکن است.

از LED رشد گیاه برای محیط‌های کوچک و کم‌نور آپارتمانی هم می‌توان استفاده کرد. به این صورت افرادی که در آپارتمان‌های کم‌نور زندگی می‌کنند هم، امکان استفاده از انواع گل‌وگیاه و زیباتر کردن محیط زندگی خودشان را دارند.

انواع لامپ رشد گیاه

انواع لامپ رشد گیاه

چراغ رشد گیاه انواع گوناگونی دارد که شناختن هر یک از آن‌ها به انتخاب صحیح و کاربردی آن‌ها کمک می‌کند. انواع لامپ رشد گیاه را می‌توان به شکل زیر معرفی کرد:

لامپ های رشد گیاه سدیم فشار بالا

لامپ‌های سدیم بالا ازجمله پرکاربردترین لامپ‌ها، به‌ویژه برای گلخانه‌های مسقف هستند که طیف نوری آن‌ها از طیف زرد به سمت طیف قرمز است.

انرژی مازاد در لامپ های رشد گیاه سدیم فشار بالا به شکل گرما و حرارت از سطح لامپ خارج می‌شود و به همین دلیل نباید این لامپ‌ها را نزدیک به سطح گیاهان قرار داد، زیرا موجب سوختگی و تخریب گیاه می‌شوند.

عموماً از لامپ‌های سدیم بالا، به‌عنوان یک مکمل مناسب در کنار نور طبیعی استفاده می‌شود و تأثیر خوبی بر رشد گیاهان دارد. کاربرد نور مصنوعی برای گیاهان را نمی‎‌توان نادیده گرفت.

لامپ‌های رشد گیاه متال هالید

لامپ‌های رشد گیاه متال هالید نوع دیگری از انواع لامپ رشد گیاه هستند که مورد توجه گلخانه‌داران قرار دارند. این نوع لامپ، جریان برق را از داخل یک لوله پر از گاز عبور می‌دهد و کاربرد و تأثیر آن‌ها چندین برابر بیشتر از لامپ‌های رشته‌ای معمولی است.

لامپ‌های رشد گیاه led

لامپ‌های رشد گیاه led

چراغ رشد گیاه ال‌ای‌دی را می‌توان محبوب‎‎‎‌ترین نوع لامپ LED  برای مصرف افراد حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای دانست. مهم‌ترین ویژگی این نوع لامپ که آن را به محبوبیت رسانده است، طول عمر و کارایی بالای آن است.

بازدهی لامپ رشد گیاه ال‌ای‌دی را در حدود 38 تا 50 درصد می‌دانند و طول عمر آن بیش از 50 هزار ساعت است.

اگرچه استفاده از این لامپ‌ها در ابتدا هزینه بالایی دارد، اما مصرف آن‌ها در طولانی‌مدت، باتوجه‌به افزایش تولیدات کشاورزی و گیاهی، باعث کاهش قابل‌توجه هزینه‌ها می‌شود.

با خواندن مقاله کاربرد LED در تأمین نور برای رشد گیاهان می‌توانید درباره تأثیر این نوع لامپ بر گیاهان بیشتر بدانید.

 لامپ‌های رشد گیاه پلاسمای سولفور

نوع دیگری از چراغ رشد گیاه، لامپ‌های رشد گیاه پلاسمای سولفور هستند که به دلیل هزینه بالا، چندان مورد استقبال قرار نگرفتند.

تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ‌های معمولی

تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ‌های معمولی

بسیاری از افراد همچنان تفاوت چراغ رشد گیاه و چراغ معمولی را نمی‌دانند. مهم‌ترین تفاوت این دو نوع چراغ این است که لامپ رشد گیاه از ال‌ای‌دی‌های فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه ساخته می‌شود که همه طیف‌های نوری مناسب را برای رشد و گل‌دهی گیاهان دارد. درحالی‌که لامپ‌های معمولی این ویژگی را ندارند و کاربرد آن‌ها تأمین نور برای محیط است.

باید به‌خاطر داشته باشید که چراغ‌های رشد گیاه را باید به‌طور روزانه حداقل ۸ ساعت خاموش کنید. برای برخی از گیاهان نیز میزان نوردهی می‌بایست بین ۱۲ تا ۱۶ ساعت نور دریافت کنند. پس بهتر است پیش از استفاده از چراغ رشد گیاه، نوع گیاه را به‌دقت بررسی کنید.

کلام آخر

چراغ رشد گیاه یکی از مهم‌ترین ابزار و تجهیزات برای تأمین نور مورد نیاز گیاهان است. با استفاده از این لامپ‌های مخصوص می‎‌توان شرایط را برای نوردهی به گیاهان و کمک به رشد و نمو یا گل‌دهی آن‎‌ها فراهم کند.

برای خرید و نصب بهترین انواع چراغ رشد گیاه می‌توانید از طریق بروکس اقدام کنید. تیم مشاوره و پشتیبانی بروکس، شما را برای انتخاب و خرید مناسب‌ترین انواع چراغ رشد گیاه راهنمایی می‌کنند.

سؤالات متداول

چرا از نور طبیعی برای رشد گیاه استفاده نمی‌کنیم؟

نور طبیعی بهترین نوع نور برای رشد و نمو گیاهان است، اما در بسیاری از محیط‌ها، مانند آپارتمان‌های کم‌نور امکان استفاده از نور طبیعی فراهم نیست. به همین دلیل از چراغ رشد گیاه استفاده می‌کنیم.

تفاوت لامپ ال‌ای‌دی رشد گیاه و چراغ معمولی چیست؟

لامپ ال‌ای‌دی رشد گیاه از ال‌ای‌دی‌های فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه ایجاد می‌شود درحالی‌که لامپ معمولی این ویژگی را ندارد.

چه لامپ‌هایی برای رشد گیاهان گلخانه‌های مسقف مناسب است؟

لامپ‌های سدیم بالا و لامپ‌های رشد گیاه متال هالید از پرکاربردترین لامپ‌ها‌ برای گلخانه‌های مسقف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *