روشنایی, طراحی داخلی

بهترین نور برای کار با کامپیوتر

زمان مطالعه: 11 دقیقه

بهترین نور برای کار با کامپیوتر چیست؟ یک آمار جهانی می‌گوید حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد کاربران کامپیوتر دچار خستگی چشم، کاهش بینایی و سایر بیماری‌های چشمی می‌شوند. اما چیزی که می‌تواند تا عدد چشم‌گیری میزان این آسیب‌ها و ایرادات را کاهش دهد، داشتن روشنایی مناسب در محل کار با رایانه و روش استفاده درست از کامپیوتر است.

این مطلب از مجله بروکس قرار است شما را با بهترین نور برای اتاق کار و نکته‌هایی که درباره نور محیط هنگام کار با کامپیوتر باید در نظر داشته باشید، آشنا کند. همراه ما باشید تا چند نکته کوتاه اما مفید درباره این موضوع بیاموزید.

بهترین نور برای اتاق کار

بهترین نور برای اتاق کار

اگر می‌خواهید فضای کار رایانه خود را با نورپردازی مناسب، کاربرپسند‌تر کنید تا نور و سایه‌های رایانه را کاهش دهید، بهترین کار، نوردهی بهینه و کاهش دادن نور بیش از حد در اتاق است اما این به معنی کار با کامپیوتر در یک اتاق تاریک نیست. نورپردازی مناسب، شما را قادر می‌کند تا با به‌حداقل‌ رساندن سایه‌های رایانه و همچنین نور خیره‌کننده‌، تمرکز مناسب روی کار داشته باشید. استفاده از بهترین نور برای کار با کامپیوتر را با چند نکته اساسی که در ادامه از آنها صحبت می‌کنیم، عملی کنید.

استفاده از نور طبیعی

بهترین نور برای کار با کامپیوتر نور طبیعی آفتاب است. اگر در ساعات اولیه و روشن روز مشغول کار و فعالیت با کامپیوتر هستید، به‌هیچ‌وجه از نور طبیعی آفتاب غافل نشوید. آفتاب بهترین منبع نور و سازنده یک خلق‌وخوی طبیعی در دفتر کار خانگی شما است. استفاده از آفتاب در اتاق را فراموش نکنید مگر اینکه مانع از مشاهده واضح صفحه کامپیوتر شود. تابش نور خورشید از طرق پنجره‌‌هایی که مستقیماً در پشت یا جلوی صفحه رایانه قرار دارند، می‌تواند باعث مشکلاتی مثل به‌هم‌خوردن کنتراست، سایه‌ها و درخشندگی صفحه نمایشگر شود.

راه‌حل این مشکل استفاده از پرده‌های مناسب و کنترل میزان نوری است که از خارج وارد اتاق می‌شود. به این صورت می‌توانید نور نرم‌تر و طبیعی‌تری در محل کار داشته باشید. همچنین می‌توانید نمایشگر کامپیوتر را به‌موازات پنجره‌ها قرار دهید تا از تابش نور طبیعی روی صفحه جلوگیری شود.

اصلاح نورپردازی اتاق

نورپردازی محیطی کم سطح و بدون تابش مستقیم و تند نور، بهترین نور برای اتاق کار و استفاده از رایانه ارائه می‌دهد. با حذف برخی از لامپ‌ها یا لوله‌های فلورسنت پر نوری که در اتاق وجود دارند و کم کردن چراغ‌های سقفی بیش از حد، تعادل را برقرار کنید. می‌توانید برای اینکه نور بهتری در اتاق داشته باشید لامپ‌های با توان بالا را جایگزین چندین منبع نوری متعدد کنید.

چراغ‌های غیرمستقیم که از سقف آویزان شده‌اند به توزیع یکنواخت روشنایی و همچنین پخش‌کردن نور در تمام اتاق کمک می‌کنند. همچنین می‌توانید یک یا چند ردیف چراغ سقفی را موازی با خط دید صفحه کامپیوتر خود برای مشاهده واضح‌تر نصب کنید.

نورپردازی نقطه‌ای بهترین نور برای کار با کامپیوتر

نورپردازی مناسب و نقطه‌ای شرایط لازم برای کار با کامپیوتر و خواندن را بدون کاهش وضوح تصاویر صفحه‌نمایش فراهم می‌کنند. یک لامپ رومیزی با نور کم و قابل تنظیم، مانند لامپ گردان قابل انعطاف انتخاب کنید. این لامپ امکان تغییر و تنظیم مسیر نور را به‌راحتی می‌دهد. چراغ رومیزی را در کنار صفحه کامپیوتر خود قرار دهید تا از رسیدن نور کافی به صفحه برای دیدن و تأمین بهترین نور برای کار با کامپیوتر اطمینان حاصل کنید. اندازه‌گیری شدت نور لازم برای روشنایی کار در یک دفتر کار خانگی با مانیتور LCD تا 73 شمع فوت است. علاوه بر این، یک لامپ مناسب برای میز کامپیوتر باید دارای پتانسیل تولید نور راحت برای کار و پرتو متمرکز برای کاهش تابش خیره‌کننده نور باشد. همچنین باید دارای طرحی باشد که برای انجام کارهای مختلف به‌راحتی بتوان از آن استفاده کرد.

استاندارد نور صفحه مانیتور

استاندارد نور صفحه مانیتور

زمانی که قصد تنظیم بهترین نور برای اتاق کار و استفاده از کامپیوتر را دارید، از استاندارد نور صفحه مانیتور خود غافل نشوید. با تنظیم نور صفحه‌نمایش رایانه، می‌توانید به کاهش خستگی چشم کمک کنید. روشنایی صفحه را به‌خوبی تنظیم کنید تا با روشنایی در دفتر کار شما متناسب باشد. استاندارد نور صفحه مانیتور را در این بخش به شما آموزش می‌دهیم.

اگر کار شما با صفحه به صورتی است که مدت زیادی مشغول کار نوشتن هستید یا طراحی گرافیک می‌کنید و تنوع رنگی بالایی را در صفحه برای ساعات طولانی می‌بینید، تنظیمات نور را انجام دهید. از دو روش تنظیم سخت‌افزاری و تنظیم نرم‌‌افزاری، بهترین نور برای کار با کامپیوتر را فراهم کنید.

تنظیم سخت‌افزاری

لمس گزینه منو روی انواع مانیتور، شما را به صفحه‌ای برای انتخاب و تنظیم کنتراست، وضوح، روشنایی و رنگ می‌رساند.

 • کنتراست مناسب کار با کامپیوتر باید بین ۶۰ تا ۷۰ درجه تنظیم شود.
 • وضوح تصویر را ۱۰۰ درصد کنید.
 • اگر نویسنده هستید و بیشتر کار شما در یک صفحه سفید است، روشنایی یا سایه را روی ۸۰ درصد و اگر کار بازی و فتوشاپ انجام می‌دهید، روشنایی را روی ۹۵ درصد تنظیم کنید.
 • رنگ هر سه رنگ اصلی را روی ۵۰ درصد قرار دهید اما اگر کارتان به چاپ مستقیم ارتباط ندارد، رنگ آبی را روی ۶۰ درصد قرار دهید.

تنظیمات نرم‌افزاری

تنظیمات نرم‌افزاری نور صفحه رایانه را می‌توانید در ویندوزهای ۷، ۸ و ۱۰ طبق این مراحل انجام دهید:

 • روی صفحه دسکتاپ کلیک راست و از منو گزینه Display را انتخاب کنید.
 • پایین صفحه سمت راست گزینه Advanced display settings را پیدا کنید.
 • مطمئن شوید اندازه مانیتور در حال Recommended باشد.
 • گزینه Color calibration را انتخاب کنید و Next را بزنید تا به‌صورت خودکار تنظیمات انجام شود.

اندازه مناسب لامپ رومیزی

اندازه مناسب لامپ رومیزی

وقتی میزهای کوچکی دارید باید یک لامپ رومیزی با پایه کوچک انتخاب کنید تا هم فضای کافی برای کار وجود داشته باشد و هم دسترسی به آن راحت باشد. در میزهای کامپیوتر بزرگ با توجه به فضا و آزادی عمل بیشتری که می‌دهد، باید از چراغی استفاده شود که در دسترس است و نوردهی مناسبی دارد. می‌توانید از منبع نوری اضافه استفاده کنید تا مطمئن شوید بیشترین بخش از میز کار کامپیوتر شما را پوشش می‌دهد. بهترین نور برای کار با کامپیوتر همیشه باید بالای سر قرار داشته باشد اما نباید به چشم شما برسد. این بدان معناست که نباید در خط مستقیم بینایی قرار بگیرد.

پیداکردن بهترین نور برای اتاق کار

توجه داشته باشید که وقتی صحبت از دمای رنگ و CRI (شاخص رندر رنگ) می‌شود، لامپ‌های رشته‌ای، نور بسیار زیادی تولید می‌کنند. اما لامپ‌های LED گزینه مناسبی برای استفاده در چراغ‌های رومیزی هستند. CRI در اصل برای نشان‌دادن رنگ مناسب در شرایط واقعی و زمانی است که در یک منبع نوری مثل لامپ و چراغ رومیزی استفاده می‌شود.

این نوع رتبه‌بندی در ارتباط با چراغ‌های رومیزی بسیار مهم است؛ جایی‌که می‌توانید هنگام کار و مطالعه به‌راحتی تفاوت را از یکدیگر تشخیص دهید. حداکثر امتیاز CRI برای لامپ‌‌های ال‌ای‌دی بین ۸۰ تا ۱۰۰ است. اندازه‌گیری کیفیت ظاهر نور به‌عنوان دمای رنگ (نور خنک یا نور گرم) شناخته می‌شود. میزان دمای رنگ روشنایی LED از 2700 تا6500 کلوین است. این نوع نور، نور مطبوع و شفاف مناسب را برای کار ارائه می‌دهد.

کلام آخر

بهترین نور برای کار با کامپیوتر را در این مقاله از بروکس گفتیم. یکی از مهم‌ترین ترفندهایی که زمان کار با رایانه باید به آن توجه کنید، استاندارد نور صفحه مانیتور است. اگر تابه‌حال به این موضوع توجهی نداشتید، همین حالا با استفاده از روشی که به شما آموختیم نور صفحه را تنظیم کنید.

وجود یک چراغ رومیزی برای کار با رایانه باعث می‌شود نور بهتری در اتاق کار داشته باشید اما راز این چراغ‌ها، استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی است. می‌توانید بهترین و کارآمدترین لامپ‌های ال‌ای‌دی را در فروشگاه بروکس پیدا کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن بعد از خرید و نهایی کردن سفارشتان، لامپ‌ها را در محل تحویل بگیرید.

سلامت چشم و بینایی یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که نباید پشت‌گوش انداخت. همین حالا هم دیر است. وارد سایت اینترنتی فروشگاه بروکس شوید و لامپ موردنظر برای تأمین بهترین نور برای اتاق کار را بخرید. همچنین می‌‌توانید سؤال‌ها و دیدگاه‌های خود را با ما در بروکس مطرح کنید.

سؤالات متداول

آیا کار با کامپیوتر چشم را ضعیف می‌کند؟

فشار و انجام هر کاری، بیش از اندازه، باعث آسیب به‌ سلامت جسم انسان‌ می‌شود. اگرچه کار با کامپیوتر روی شبکه چشم تأثیری ندارد اما در بلندمدت و ساعت‌های طولانی بدون شک مقاومت شبکیه چشم را می‌شکند و باعث آسیب می‌شود. اگر کار شما به صورتی است که دائماً با کامپیوتر ارتباط دارید قانون استراحت هر ۵۰ دقیقه کار ۱۰ دقیقه استراحت را به‌هیچ‌وجه فراموش نکنید.

آیا تنظیم نور مانیتور روی بهبود بینایی و کاهش اثر منفی کار با کامپیوتر اثر دارد؟

بدون شک بله! این کار به معنی استفاده از نور، رنگ، روشنایی و وضوح استانداردی است که می‌تواند حداقل آسیب را روی چشم بگذارد.

برای استفاده در لامپ رومیزی، لامپ‌های ال‌ای‌دی بهتر است یا لامپ‌های فلورسنتی؟

لامپ‌های ال‌ای‌دی به‌طورکلی اثر کمتری روی چشم دارند، در نتیجه بهتر است.

1 نظر در “بهترین نور برای کار با کامپیوتر

 1. صالح گفت:

  متشکرم از مطلب خوبتون فقط کاش سر راست تر می رفتید سراغ اصل مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *