سبک زندگی

پرده مناسب برای خانه‌های کم‌نور

زمان مطالعه: 15 دقیقه

اگر می‌خواهید خانه خود را براساس یک سبک مشخص دیزاین کنید، لازم است که تمام لوازم منزل را در تناسب کامل با آن سبک انتخاب کنید. این قاعده در مورد تناسب رنگ وسایل منزل با رنگ ساختمان و دیوارهای آن نیز جاری است. اساسا ایجاد تناسب و هارمونی میان تمام مولفه‌ها و جزئیات خانه ضروری است.

نکته بسیار مهم این است که حتی اگر می خواهید از تضاد رنگی بین رنگ ساختمان و دیوارهایش با لوازم منزل استفاده کنید، باید این تضاد دارای معنی و مفهوم باشد، چرا که نبود هارمونی رنگی بین رنگ دیوارهای خانه و لوازم منزل و همچنین نبود معنی و مفهوم در تضاد رنگی، نسبتی با زیبایی نداشته و صرفا فضایی شلوغ ایجاد خواهد شد.

خوب است بدانید که بعد از تناسب و هارمونی رنگ‌ها در خانه شما، پرده نیز به این دلیل که به شکل عمودی دیوار خانه را می‌پوشاند، یکی از مولفه‌هایی است که به زیبایی خانه شما کمک می‌کند. دقت داشته باشید که به هر میزان که پرده خانه شما تطابق بیشتری با اصول و قواعد هارمونی رنگ‌ها داشته باشد، فضای خانه شما زیباتر و دلنشین‌تر خواهد شد. همچنین شما باید علاوه بر رعایت تناسب و هارمونی رنگ پرده با دیوارها و لوازم خانه، مواردی از قبیل ابعاد، جنس و طرح پرده را هم دقت داشته باشید تا بتوانید با انتخاب بهترین پرده برای خانه خود، دکوراسیون خانه را به بهترین وجه دیزاین کنید.

پس از تعیین سبک دکوراسیون خانه با در نظر داشتن مساحت خانه خود، پرده متناسب با آن را تهیه کنید. با انتخاب پرده‌هایی با رنگ روشن یا پرده‌هایی از جنس حریر هم‌رنگ خانه شما، در صورت کوچک‌بودن مساحت خانه، فضای خانه شما بزرگ‌تر به‌نظر رسیده و دلبازتر خواهد بود. انتخاب پرده با در نظر گرفتن این موارد، علاوه‌بر اینکه موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود، باعث شیک و بزرگ‌تر دیده‌شدن خانه شما می‌شود. در صورت نازک و نورگیر بودن پرده انتخابی شما، امکان استفاده از نور وارد شده از پنجره به خانه نیز میسر می‌شود.

وجود رنگ‌های روشن در فضای یک خانه کوچک و تابش نور بیشتر به آن، موجب بزرگ‌تر دیده‌شدن آن خانه کوچک می‌شود، بنابراین جنس و رنگ پرده در روشن و بزرگ به‌نظر رسیدن خانه و همچنین زیبایی آن بسیار موثر است.

باتوجه ‌به این مقدمه در این مقاله قصد داریم به بررسی تأثیر پرده‌ها بر روشنایی خانه‌ها، به‌خصوص خانه‌های کم‌نور بپردازیم. شما اگر در پی یافتن پرده مناسب برای خانه‌های کم‌نور هستید، با ما همراه باشید.

انتخاب پرده مناسب برای خانه‌های کم‌نور

انتخاب پرده مناسب برای خانه‌های کم‌نور

استفاده از پرده‌های کلفت و متمایل به تیره در خانه‌های کوچک نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد. در کنار حالت‌های ذکر شده لازم است اشاره کنیم پرده‌هایی هم که نقش و نگارشان برگرفته از گل‌ها و گیاهان است، برای منازل کوچک مناسب نیستند و در عوض هرچقدر پرده حالتی ساده‌تر و رنگ روشن‌تر داشته باشد، زیبایی و تناسب بیشتری خواهد داشت.

باید در تهیه پرده برای خانه کم‌نور خود به ارتفاع سقف خانه دقت کنید تا اگر ارتفاع سقف خانه شما کم است، برای بلندتر دیده شدن سقف خانه و شیک‌تر به نظر رسیدن دکوراسیون خانه، فقط یک قاب چوب ساده را به عنوان چوب پرده مورد استفاده قرار دهید و هرگز سمت والان و پرده‌های دارای نقش و نگار زیاد نروید.

یادتان باشد که پرده تیره و سنگین هیچ کمکی به دیزاین خانه کم‌نور شما نمی‌کند و بیشتر به تاریکی آن می‌افزاید. برعکس پرده‌های روشن و نازک باعث انتشار نور طبیعی در فضای خانه کم‌نور شما شده و بر روشنایی آن می‌افزاید. لزومی ندارد حتما از پارچه حریر برای پرده خانه کم‌نور خود استفاده کنید. پرده‌های دوخته شده از پارچه‌های پنبه‌ای و کتانی با رنگ روشن نیز فضای خانه کم‌نور شما را روشن می‌کنند.

ارتفاع سقف و بلندی و کوتاهی آن به‌عنوان یک عامل مهم در تأمین نور محیط معرفی می‌شود. به همین دلیل بهتر است انواع لامپ مناسب برای سقف‌های گوناگون را بشناسید و بر اساس آن اقدام به خرید لامپ کنید. برای شناخت انواع لامپ مناسب برای سقف‌های گوناگون، توصیه می‌کنیم از مقاله لامپ مناسب سقف کوتاه کمک بگیرید.

مورد بعدی که راجع به انتخاب پرده‌ها باید در نظر بگیرید این است که حتی اگر پنجره‌ها به طور کامل دیوار را احاطه نکرده باشند، شما می‌توانید از نوعی پرده استفاده کنید که پنجره را از بالا تا پایین بپوشاند، چون این کار باعث می‌شود برای مخاطب خطای دید ایجاد شود و فضای منزل شیک‌تر و زیباتر شود.

در طراحی دکوراسیون داخلی خانه کم نور، برای روشن کردن فضای خانه باید از استفاده از پرده‌های دارای رنگ تیره و سنگین پرهیز کرد، چون موجب تاریکی اتاق‌ها می‌شود. فقط به فکر پرده‌هایی با رنگ روشن باشید؛ پرده‌هایی با رنگ‌های زرد گرم و آبی ملایم هستند که فضای هر خانه و اتاق کم‌نور را دلبازتر می‌کنند. اگر دغدغه انتشار کامل نور در فضای خانه و همچنین دغدغه حریم خصوصی خود را دارید، جای نگرانی نیست، این رنگ پرده‌ها هر دو دغدغه شما را برطرف می‌کنند.

تطابق رنگ پرده‌ها با دیوارهای خانه‌های کم‌نور، فارغ از تیره‌تر یا روشن‌تر بودن به هر جهت الزامی است. یعنی اگر رنگ دیوار خانه شما گرم بود، رنگ پرده‌ها نیز باید گرم باشد و اگر رنگ دیوارها سرد بود، باید رنگ پرده‌ها هم سرد باشد. در هر دو حالت فرقی ندارد که رنگ پرده‌ها از رنگ دیوارها روشن‌تر است یا تیره‌تر.

روش‌های نصب و انتخاب جنس مناسب پرده برای خانه‌‌های کم‌نور

روش‌های نصب و انتخاب جنس مناسب پرده برای خانه‌‌های کم‌نور

۳ روش نصب پرده و جنس مناسب آن برای افزایش نور در خانه‌های کم‌نور وجود دارد که به شرح زیر هستند:

۱. نصب پرده کمی بالاتر از چارچوب پنجره، می‌تواند به افزایش نور خانه‌های کم‌نور کمک کند. کافی است عوض اینکه پرده‌ها را در چارچوب پنجره قرار دهید، به اندازه ۶ تا ۸ اینچ (۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر) پرده‌ها را از اندازه اصلی چارچوب پنجره بزرگتر بگیرید. این کار باعث می‌شود پنجره و متعاقب آن اتاق‌های خانه شما بزگ‌تر از اندازه واقعی خود دیده شوند. این کار باعث می‌شود که پرده‌ها به پنجره‌ها شکل و ساختار بدهند. این شکل‌دهی، به کنترل نور ورودی و خروجی کمک کرده و موجب می‌شود فضای خانه شما روشن و دوستانه به‌نظر بیاید.

۲. تناسب جنس پرده با وضعیت اتاق‌های خانه شما، میزان نور ورودی به اتاق‌های کم‌نور را بهینه می‌کند. از آن‌جا که جنس پرده‌های مجلسی از مواد سنگین‌تری است و نوع طراحی آنها اغلب مانع عبور نور در روز و خروج گرما در زمستان می‌شود، پرده‌های دوخته‌شده از پارچه‌هایی نظیر مخمل و تافته‌های ضخیم که عمدتا مجلسی هستند، چندان برای خانه‌های با نور کم مناسب نیستند.

پرده‌ مناسب برای خانه‌های کم‌نور عمدتا پرده‌های حریر، تور و تافته‌های نازک و سبک هستند (معمولا ظاهری غیررسمی و اسپرت دارند)، چون مواد تشکیل‌دهنده پارچه این پرده‌ها بیشتر از مواد اولیه سبکی همچون پنبه است که نور از آن خیلی بهتر رد می‌شود. استفاده از پرده‌های متناسب با فضای خانه شما، موجب می‌شود که خانه کم‌نور شما روشنایی کافی را به‌دست بیاورد. در چنین خانه‌هایی به‌جای پرده‌های ضخیم و تیره‌رنگ، بهتر است از پرده‌های حریر و نازک رنگ روشن استفاده شود. استفاده از چنین پرده‌هایی قطعا به دلبازتر و روشن‌تر شدن فضای خانه کم‌نور شما کمک می‌کند.

۳.  انتخاب پرده‌های با طرح و رنگ مناسب برای پنجره اتاق‌هایی که نور بسیار کمی را به اتاق منتقل می‌کنند، الزامی است. شرایط خانه کم‌نور شما ایجاب می‌کند که شما از رنگ‌های روشن و شاداب که متناسب دیزاین خانه شما است و بدون طرح نقش است، برای پرده‌های خانه خود بهره ببرید.

نور نقش مهمی در طراحی ساختمان دارد. تفاوت قیمت خانه‌های نورگیر با خانه‌هایی که نور کافی ندارند، اهمیت این مسئله را بهتر نشان می‌دهد. طراحی نورگیر ساختمان علاوه بر تأمین نور کافی، حس و حال متفاوتی به یک فضا می‌بخشد. برای آشنایی کامل با نورگیر ساختمان، بهتر است به مقاله طراحی نورگیر ساختمان سر بزنید.

انتخاب جنس مناسب پرده برای فضاهای مختلف

انتخاب جنس مناسب پرده برای فضاهای مختلف

از پرطرفدارترین انواع پرده‌ها نزد ما ایرانیان، پرده‌های حریر و مجلسی هستند که با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. برای دستیابی به دکوراسیون متناسب با سلیقه خودتان حتما باید با ویژگی‌های جنس پارچه‌های پرده‌ای، آشنایی داشته باشید تا در انتخاب خود دچار خطا و اشتباه نشوید.

جنس پرده‌های مجلسی ضخیم‌تر از پرده‌های حریر است و این نوع پرده‌ها متشکل از مواد اولیه سنگین‌تری نسبت به پرده‌های حریر هستند که این ضخامت و سنگینی پرده‌های مجلسی موجب می‌شود نور کمتری وارد خانه شما شود یا اصلا نوری وارد نشود. اصولا این نوع پرده‌ها در خانه‌های لوکس و اشرافی به‌کار می‌روند که روش نصب‌شان هم اینگونه است که از سقف تا کف خانه را به طور یک‌دست پوشش می‌دهند. مشخصا پرده‌های مجلسی علاوه بر سنگینی و تجلل، قیمت بیشتری نیز نسبت به پرده‌های حریر دارند. در عوض پرده‌های حریر نیز وزن کمی دارند و تزئینات به‌خصوصی ندارند؛ این دو ویژگی باعث می‌شود که قیمت کمتری داشته باشند. معمولا از پرده‌های حریر در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود.

می توان کاربردهای بسیاری علاوه بر ایجاد زیبایی در اتاق برای پرده‌ها تعریف کرد. طراحان حرفه‌ای و برجسته معتقدند که پرده ساختمان‌های شما باید متناسب با کاربری اتاق‌های آن انتخاب و خریده شوند. مثلا برای اتاق خواب معمولا باید پرده ضخیم تهیه شود تا نور کمتری وارد اتاق شود. برخی افراد هم هستند که دوست دارند صبح‌ها با نور خورشید بیدار شوند. این افراد می‌توانند پرده اتاق خواب خود را از پارچه‌های نازک و حریری تهیه کنند تا نور خورشید به راحتی وارد اتاقشان شود. البته پرده‌ها می‌توانند با مهار نور خورشید و کور کردن دید از بیرون اتاق شما، حریم خصوصی شما را امن‌تر کنند. اساسا توصیه اصلی این است که خرید پرده باید متناسب با فضای اتاق باشد.

در آخر خالی از لطف نیست که به این نکته اشاره کنیم که استفاده از پرده‌های دولایه در فضاهای کم نور اشتباه است و پرده‌های نازک و یک لایه مناسب است؛ پس قبل از اینکه برای پنجره اتاق خود پرده بخرید مشخص کنید که چه میزان نور در اتاقتان لازم دارید. همیشه به یاد داشته باشید که جنس پرده شما وابسته به این است که چه میزان نور می‌خواهید در اتاق خود داشته باشید. برای ایجاد یک فضای خلوت با حریم خصوصی بیشتر باید به سراغ پرده‌هایی با جنس پارچه‌های ضخیم‌تر از سایر انواع پارچه‌های پرده‌ای رفت. پرده‌های برزنتی، مخملی و کتان نمونه‌های خوبی برای پارچه پرده‌ای چنین فضاهایی هستند. همچنین فضای جاهایی مثل اتاق پذیرایی و آشپزخانه نور بیشتری را می‌طلبد؛ بنابراین پارچه پرده‌های این اتاق‌ها باید از جنس پارچه‌های نازک و سبک همچون پارچه‌های نخی، پنبه‌ای، نایلونی و ساتن باشد.

دکوراسیون و نورپردازی اتاق‌خواب از آن جهت برای ما اهمیت دارد که همه دوست داریم اتاق‌خوابمان محلی امن و آرام برای به‌در بردن خستگی روزانه باشد. برای کسب اطلاعات لازم و کافی درمورد نورپردازی اتاق‌خواب پیشنهاد می‌کنیم مقاله نورپردازی اتاق‌خواب را مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم به بررسی تأثیر پرده‌ها بر میزان نور اتاق‌های کم‌نور و پرده مناسب برای خانه‌های کم‌نور بپردازیم. به همین منظور جنس مناسب و نحوه نصب درست پرده‌ها را شرح دادیم و توضیح دادیم که چگونه می‌توان یک پرده مناسب انتخاب کرد. بنابراین بهتر است هنگام خرید پرده به‌دقت مکان خانه و جهت ساختمان را مدنظر قرار دهید تا بتوانید به طور بهینه‌ای از میزان نور ورودی به خانه خود استفاده کنید.

سؤالات متداول

چه نوع پردههایی مناسب اتاقهای تاریک هستند؟

پرده تیره و سنگین هیچ کمکی به دیزاین خانه کم‌نور شما نمی‌کند و بیشتر به تاریکی آن می‌افزاید. برعکس پرده‌های روشن و نازک باعث انتشار نور طبیعی در فضای خانه کم‌نور شما شده و بر روشنایی آن می‌افزاید. لزومی ندارد حتما از پارچه حریر برای پرده خانه کم‌نور خود استفاده کنید. پرده‌های دوخته‌شده از پارچه‌های پنبه‌ای و کتانی با رنگ روشن نیز فضای خانه کم‌نور شما را روشن می‌کنند.

چه رنگ پردههایی میتواند باعث روشن شدن اتاقهای تاریک شود؟

در طراحی دکوراسیون داخلی خانه کم‌نور، برای روشن کردن فضای خانه باید از استفاده از پرده‌های دارای رنگ تیره و سنگین پرهیز کرد، چون موجب تاریکی اتاق‌ها می‌شود. فقط به فکر پرده‌های با رنگ روشن باشید؛ پرده‌هایی با رنگ‌های زرد گرم و آبی ملایم هستند که فضای هر خانه و اتاق کم‌نور را دلبازتر می‌کنند.

آیا پردهها باید روشنتر یا تیرهتر از دیوارها باشند؟

خیر، تطابق رنگ پرده‌ها با دیوارهای خانه‌های کم‌نور فارغ از تیره‌تر یا روشن‌تر بودن به هر جهت الزامی است. یعنی اگر رنگ دیوار خانه شما گرم بود، رنگ پرده‌ها نیز باید گرم باشد و اگر رنگ دیوارها سرد بود، باید رنگ پرده‌ها هم سرد باشد. در هر دو حالت فرقی ندارد که رنگ پرده‌ها از رنگ دیوارها روشن‌تر است یا تیره‌تر.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *