روشنایی

طراحی نورگیر ساختمان

زمان مطالعه: 8 دقیقه

نور نقش مهمی در طراحی ساختمان دارد. تفاوت قیمت خانه‌های نورگیر با خانه‌هایی که نور کافی ندارند، اهمیت این مسئله را بهتر نشان می‌دهد. طراحی نورگیر ساختمان علاوه بر تأمین نور کافی، حس و حال متفاوتی به یک فضا می‌بخشد. چه کسی از خانه‌ای پر از هوای تازه و نور طبیعی لذت نمی‌برد؟ ترکیب خلاقیت در طراحی و استفاده از نور طبیعی، یک فضای کوچک و نمور را به فضایی دلباز و آرامش‌بخش تبدیل می‌کند. اگر برای نصب نورگیر به دنبال یک سالن بزرگ می‌گردید، سخت در اشتباهید. طراحی نورگیر ساختمان به فضا وسعت بیشتری می‌دهد، بنابراین حتی یک دخمه کوچک با نورپردازی، قابل سکونت می‌شود. این مقاله به اهمیت نورگیر ساختمان پرداخته است و شما را با نکات مهم در طراحی نورگیر سقفی ساختمان آشنا می‌کند.

اهمیت ساخت نورگیر ساختمان چیست؟

اهمیت ساخت نورگیر ساختمان چیست؟

درنظرگرفتن نورگیر در طراحی ساختمان نه‌تنها نور طبیعی روز را تأمین می‌کند، بلکه نقش مهمی در تأمین انرژی دارد. هرچند که درباره هدررفت انرژی در روز‌های سرد و شب‌های طولانی زمستان هنوز صحبت‌هایی است، اما این نورگیر‌ها فضای خوبی برای رشد و پرورش گیاهان و تصفیه بهتر هوای خانه‌ها فراهم می‌کنند. علاوه بر همه این‌ها، نمی‌توان از زیبایی بصری ساخت نورگیر ساختمان چشم‌پوشی کرد. تماشای آسمان پرستاره و بارش باران و برف تنها بخشی از لذت‌های داشتن نورگیر در خانه است. از طرف دیگر، نورگیر‌ها پتانسیل خوبی در منحصربه‌فرد کردن فضای داخلی ساختمان دارند. شما اگر به‌محض ورود در یک ساختمان با نورگیری بزرگ و جذاب روبه‌رو شوید، این تصویر را همیشه به‌خاطر خواهید آورد. به این دلیل که نورگیر‌ها در آپارتمان‌سازی هنوز رایج نشده‌اند. مقاله آلودگی نوری چیست و چه خطراتی دارد، اهمیت دریافت نور طبیعی را به تصویر کشیده است.

فواید طراحی نورگیر ساختمان برای سلامتی

فواید طراحی نورگیر ساختمان برای سلامتی

آلودگی هوای خانه در مواقعی چندبرابر هوای بیرون است، بنابراین هرچه زمان بیشتری در داخل خانه صرف کنید، تأمین هوای تازه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این شرایط فقط کافی است بخشی از نورگیر را باز کنید تا تبادل هوای تازه با هوای آلوده خانه به‌سرعت انجام شود. در تأمین هوای تازه، نمی‌توان نقش نور در تنظیم خلق‌وخوی افراد را نادیده گرفت. خلق‌وخوی متفاوت مردم نواحی کشور‌های شمالی در مقایسه با کشور‌های جنوبی، از اهمیت نور بر ویژگی‌های شخصیتی افراد حکایت دارد. افراد در نواحی کم‌نور احساس رخوت و افسردگی بیشتری دارند و برعکس تابش نور طبیعی در اول صبح، احساس نشاط بیشتری را در خانه ایجاد می‌کند. یادگیری تفاوت نور طبیعی و نور مصنوعی فواید سلامتی نور را بیشتر مشخص می‌کند.

نکات مهم در طراحی نورگیر سقفی ساختمان

نکات مهم در طراحی نورگیر سقفی ساختمان

نورگیر ساختمان را به شکلی طراحی می‌کنند که نور طبیعی را در جهت خوبی وارد ساختمان کند. بنابراین باید چند نکته را در طراحی نورگیر سقفی ساختمان در نظر بگیرید. سه نکته مهم دراین‌رابطه عبارت‌اند از:

۱ – جای نصب نورگیر را مشخص کنید.

می‌خواهید نورگیر را کجا نصب کنید؟ انتخاب فضا به نوع کاربرد نورگیر بستگی دارد. چه انتظاری از نصب نورگیر سقفی ساختمان دارید؟ نورگیر‌ها معمولاً در راهروها یا فضا‌های تاریک قرار می‌گیرند، اما ذهن خود را محدود به این مکان‌ها نکنید. نصب خلاقانه نورگیر در سالن پذیرایی یا در مکانی که بیشتر تفریحات خود را انجام می‌دهید، خانه را روشن کرده و زیبایی آن را دوچندان می‌کند. بعضی از افراد نورگیر را برای زیبایی در طراحی ساختمان قرار می‌دهند، اما بعضی دیگر به عملکرد آن توجه دارند. اهداف شما از نصب نورگیر نقش مهمی در تعیین جای آن دارد.

در ادامه می‌توانید به مقاله انواع نورگیر ساختمان مراجعه کنید و با انواع نورگیر ساختمان و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید.

۲ – سایز یا اندازه نورگیر را مشخص کنید.

بعد از مشخص‌شدن جای نصب، نوبت به اندازه نورگیر می‌رسد. نورگیر‌ بلند برای راهرو یا نورگیر مربعی کوچک برای سقف اتاق‌خواب، انتخاب‌های خوبی هستند. به‌هرحال تعیین این ویژگی به جهت نورگیری ساختمان و مکان نورگیر بستگی زیادی دارد. آشنایی با انواع تکنیک های نورپردازی درک بهتری برای تعیین سایز نورگیر به شما می‌دهد.

۳ – مدل ظاهری نورگیر را در طراحی مشخص کنید.

انتخاب مدل طراحی ظاهری نورگیر ارتباط مستقیمی با مکان انتخابی شما و نوع دیوار یا سقف دارد. بهترین انتخاب برای سقف‌های گنبدی یا گرد، نورگیر گرد است. انتخاب این مدل حالت یک پارچه‌ای به فضا می‌دهد. در بخش سایز یا اندازه نورگیر به دو مدل نورگیر‌های مناسب راهرو و اتاق‌خواب اشاره کرده‌ایم؛ بنابراین مکانی که قصد نصب نورگیر را دارید و میزان نوری که نیاز دارید، ویژگی‌های اصلی در تعیین مدل ظاهری نورگیر هستند.

ضوابط نورگیر در ساختمان

ضوابط نورگیر در ساختمان

طراحی نورگیر ساختمان بر اساس قانون و ضوابط شهرداری انجام می‌شود و طراح باید با درنظرگرفتن این قوانین اندازه نورگیر را طراحی کند. علاوه بر توجه به اندازه‌های مشخص نورگیر یک ساختمان باید فاکتور‌های دیگری را نیز در نظر گرفت. این فاکتور‌های مهم به شرح زیر هستند:

  • مقاومت در برابر آتش
  • مقاومت در برابر سرقت
  • مقاومت در برابر نفوذ آب‌وهوا
  • سهولت استفاده از نورگیر در شرایط لازم

اگرچه آرزوی داشتن یک نورگیر زیبا برای خانه بسیار دست‌یافتنی است، اما هر طرح و مدلی مناسب خانه شما نیست. قراردادن یک نورگیر کارآمد و مطمئن فراتر از فقط تأمین نور در طول است. توجه به ضوابط نورگیر در ساختمان شامل درنظرگرفتن ابعاد نورگیر باتوجه‌به ابعاد ساختمان است. همیشه درصد مشخصی از یک ساختمان را به نورگیر اختصاص می‌دهند. در کنار این فاکتور‌های گفته شده، باید اقلیم منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، عایق حرارتی خانه و تعداد پنجره‌های آن را نیز در نظر گرفت.

کلام آخر

نورگیر فضای خوبی برای دریافت نور طبیعی در طول روز و پرورش بهتر گل‌وگیاه در فضای داخلی خانه است. طراحی نورگیر ساختمان را باتوجه‌به جهت تابش نور به ساختمان و ابعادی آن انجام می‌دهند. در کنار زیبایی ظاهری نورگیر ساختمان در داخل خانه، طراحی نورگیر فواید مهمی برای سلامتی دارد. دریافت نور کافی در طول روز حس نشاط و سرزندگی بیشتری وارد خانه می‌کند. افرادی که در طول روز یا فصل‌های سرد زمستان نور کافی دریافت نمی‌کنند، به میزان بیشتری احتمال افسردگی و کاهش انرژی را تجربه می‌کنند.

سؤالات متداول:

ویژگی‌های یک نورگیر خوب چیست؟

یک نورگیر خوب باید علاوه بر تأمین نور کافی در طول روز نسبت به آتش‌سوزی، سرقت و نفوذ آب‌وهوا مقاوم باشد. در کنار این ویژگی‌های باید به سهولت دسترسی نیز اشاره کرد.

ضوابط نورگیر در ساختمان چیست؟

ضوابط نورگیر در ساختمان به قوانینی گفته می‌شود که طراح نورگیر باید به آنها توجه داشته باشد. ابعاد و موقعیت مکانی زمین تعیین‌کننده اندازه نورگیر هستند.

اهمیت وجود نورگیر در ساختمان چیست؟

مزایای سلامتی نورگیر ساختمان مهمترین مسئله در طراحی نورگیر است. دریافت نور کافی برای بدن حیاتی است و شادابی بیشتری به افراد ساکن در آن فضا می‌بخشد. یکی دیگر از مزایای نورگیر تصفیه هوا در زمان آلودگی فضای خانه است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *