روشنایی

انتخاب لامپ LED

زمان مطالعه: 7 دقیقه

محدوده‌ی وسیع تولیدات لامپ LED و ایده‌های جدید در چند سال اخیر باعث شده تا نگاه ویژه تولیدکنندگان به سلیقه‌ی مشتری در زمینه‌ی روشنایی و محصول نهایی لامپ‌ها و چراغ‎های ال ای دی اشکال مختلفی را ایجاد کند. یعنی فقط کافیست به یک سوال پاسخ دهید آن هم اینکه لامپ با چه ظاهری را دوست دارید و چه میزان نور مورد نیازتان است؟ طراحی یک لامپ، جهت نور افشانی آن را مشخص می‎کند. بنابراین نیاز است شما به این قضیه که از لامپ ال ای دی مورد نظر چه نوری می‎خواهید، فکر کنید. در این مقاله قصد داریم درباره‎ی مواردی که برای انتخاب لامپ LED مهم هستند، صحبت کنیم. همراه ما باشید.

بهترین لامپ LED  برای فضای داخلی

ممکن است نیاز شما یک لامپ شمعی با گستره نوری پهن باشد و اگر لامپ را در یک محل داخل یک فرورفتگی قرار دهید، در این صورت به یک رفلکتور یا بازتاب‌دهنده مناسب برای آن محدوده نیاز خواهید داشت.

لامپی که نور را در زاویه‎ای اشتباه پخش می‎کند می‌تواند واقعا آزاردهنده باشد. بنابراین وقت بگذارید و قبل از اینکه لامپ LED بخرید، فکر کنید و محصولات موجود را بررسی کنید. مثلا اینکه زاویه نور لامپ‌های شمعی شکل با لامپ‌های حبابی معمول متفاوت است، پس دقت کنید که نیازتان چیست.

لومن و میزان وات مصرفی لامپ

لومن و میزان وات مصرفی لامپ

در گذشته‌ی نه چندان دور، نیاز روشنایی این چنین تعریف می‌شد که همین قدر حس می‌کردیم نور کافی است، کفایت می‌کرد و نیاز به فکر کردن درباره میزان برق مصرفی لامپ و شناخت ساختار لامپ‌ها با وات‌های مصرفی مختلف یا حتی رنگ نور آن‌چنان مطرح نبود. اما اکنون نیاز است حتی در مورد لومن فکر کنیم. این قضیه مخصوصا در مورد خرید لامپ LED موضوعیت دارد. چون بعضی فروشنده‌ها و گهگاه تولیدکننده‎های کوچکتر سوء‌استفاده می‌‎کنند و یک حباب کهنه را جایگزین می‎کنند. یعنی از حباب لامپ‌‎های برگشتی یا سوخته استفاده می‎کنند. همین موضوع در میزان نور منتشر شده از منبع نور یا لامپ تاثیر منفی دارد. برای اینکه اختلاف نور را در لامپ‎های مختلف بهتر مورد قیاس قرار دهیم، جداولی مقایسه‌ای وجود دارد که با استاندارد تا 240 ولت طراحی شده است. معمولا هر تولیدکننده‌ای استانداردی تعریف کرده که روی جعبه‌ی محصول موجود است البته در لامپ‌های LED.

ممکن است بخواهید با نحوه‌کار لامپ LED، آشنا شوید. در مقاله‎ی نحوه کار لامپ ال‌ای‌دی با جزئیات کامل، مزایا و معایب این لامپ و نحوه کار انواع این لامپ‎ها را آوردیم.

با نگاه به این جدول، مثلا اگر می‌خواهید یک لامپ 60 واتی قدیمی را با یک لامپ LED که همین مقدار نور را می‌دهد، عوض کنید، باید بدانید که برای داشتن این روشنایی حداقل 700 لومن نیاز دارید تا لامپ ال ای دی مورد نظر همین مقدار نور را به شما بدهد. با دانستن میزان لومن موردنیاز، شما لامپی با همین مقدار روشنایی را از نمونه لامپ‌های LED یا نمونه‌های دیگر می‌توانید تهیه کنید؛ ولی خب چه کاری ‌است، بهترین مشخص است.

اصل طراحی جدول‎های مقایسه‌ای بر اساس انتخاب درست است و به این دلیل طراحی شده که به شما کمک کند تا لامپ ال ای دی با روشنایی نرمال جایگزین قبلی کنید. این نکته را بدانید که شما می‎توانید میزان لومن را کاهش دهید. برای مثال ما لامپ هالوژن سرویس بهداشتی را با لومن 700 را با یک لامپ LED با لومن 320 جایگزین کردیم، نتیجه اینکه 90 درصد کاهش مصرف انرژی داشتم.

لامپ‌‎های ال ای دی نسبت به لامپ‎های معمولی از طول عمر بالایی برخوردار هستند، در مقاله‎ی لامپ ال‌ای‌دی چگونه ساخته می‌شود؟ درباره این موضوع صحبت کردیم.

انتخاب رنگ نور گرم یا سرد؟

انتخاب رنگ نور گرم یا سرد؟

انتخاب رنگ نور در فضاهای داخلی یک سلیقه‌ی شخصی است. در کنار استانداردهایی که وجود دارد، یکی از نکات مهم در مورد لامپ‌های LED، رنگ نور است. گرمی نور می‎تواند برحسب کلوین اندازه‎گیری شود. نور خیلی زرد شماره کلوین پایینی دارد. برای مثال این عدد برای شمع 1500 کلوین یا نور روز اغلب حدود 5000 کلوین است. وقتی در مورد لامپ خانگی صحبت می‌شود، انتخاب گرمی نور، کار ساده‌ای است. بیشتر مردم نور سفید گرم را می‌پسندند، مثلا عدد 2700 کلوین، چون می‎خواهند گرمی و کمی زردی نور لامپ‎های هالوژن قدیمی را داشته باشد. در آشپزخانه، حمام یا مکان‎های دیگر ممکن است نور زرد کمتری را ترجیح بدهید که سفید طبیعی 3000 کلوین نامیده می‎شود.

کلام آخر

لامپ‌ها و چراغ‎های ال ای دی در اشکال مختلفی ساخته می‎شوند. شما فقط کافیست به یک سوال پاسخ دهید آن هم اینکه، لامپ با چه ظاهری را دوست دارید و چه میزان نور مورد نیازتان است؟ طراحی یک لامپ، جهت نورافشانی آن را مشخص می‎کند. بنابراین نیاز است شما به این قضیه که از لامپ ال ای دی مورد نظر چه نوری می‌خواهید، فکر کنید.

سوالات متداول:

شماره کلوین نور زرد چقدر است؟

نور خیلی زرد شماره کلوین پایینی دارد، برای مثال شمع 1500 کلوین دارد.

چرا باید اختلاف لومن در لامپ‎های مختلف را مورد بررسی قرار دهید؟

بعضی فروشنده‌ها حباب کهنه در لامپ جایگزین می‎کنند. یعنی از حباب لامپ‌‎های برگشتی یا سوخته استفاده می‎کنند. همین موضوع در میزان نور منتشر شده از منبع نور یا لامپ تاثیر منفی دارد.

چه مواردی را به هنگام خرید لامپ LED باید بررسی کرد؟

زاویه تابش لامپ LED، رنگ نور لامپ LED و لومن و میزان وات مصرفی جزو مواردی هستند که هنگام خرید لامپ LED، حتما باید بررسی شوند.

1 نظر در “انتخاب لامپ LED

  1. علی شمس یگانه گفت:

    آیا مقدار واتی که در روی لامپ حک شده حقیقی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *