روشنایی, معرفی محصول

راهنمای خرید پروژکتور

زمان مطالعه: 10 دقیقه

تأمین نور مناسب و کارآمد در محیط‌هایی با وسعت زیاد و در فضای باز، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در فضاهای شهری انجام می‌گیرد. در این فضاها معمولاً باید از ابزارهای روشنایی استفاده کرد که توان بالا و برد نوری مناسبی دارند و به‌علاوه نسبت به میزان مصرف، کیفیت بالایی نیز دارند.

پروژکتورها یا نورافکن‌ها اغلب اولین انتخاب برای فضاهای وسیع شهری است. این ابزارهای روشنایی با توان مناسبی که دارند، می‌توانند روشنایی مناسبی را در فضا ایجاد کنند و از طرف دیگر برای فضاهای باز انتخابی مناسب‌تر نسبت به دیگر لامپ‌ها و لوازم روشنایی به‌حساب می‌آیند. ازآنجایی‌که این لوازم روشنایی در محیط بیرونی استفاده می‌شوند، لازم است مدل‌هایی را خریداری کنید که از قدرت و کیفیت آن اطمینان دارید. اما از کجا می‌توان فهمید که یک پروژکتور برای فضای موردنظر ما مناسب است؟ ادامه این مطلب از مجله بروکس، کامل‌ترین راهنمای خرید پروژکتور برای شما است. اگر دغدغه خرید این لوازم روشنایی را دارید، ما را همراهی کنید.

پروژکتور چیست؟

پروژکتور چیست؟

کافی است در محیط‌هایی مانند استادیوم‌ها، پارک‌ها، معابر و خیابان‌ها به منابع نوری نگاهی بیندازید تا انواع پروژکتور یا نورافکن را در سطح شهر ببینید. پروژکتورها در واقع لوازم روشنایی با قدرت بالا هستند که از آن‌ها برای روشنایی مناطق وسیع که نیازمند نور با برد بالا هستند، استفاده می‌کنند.

ساختار پروژکتور چندان پیچیده نیست. این منبع نوری در واقع یک مجموعه لامپ را دربرمی‌گیرد که درون یک محفظه با روکش محافظ قرار گرفته‌اند و وظیفه آن‌ها، ایجاد زاویه گسترده نور برای تأمین روشنایی در سطح وسیعی از فضای باز است. پس از اتصال این مجموعه به یک منبع قدرت، لامپ‌ها روشن می‌شوند. یکی از دلایل بالا بودن توان این نوع از لوازم روشنایی علاوه بر تعداد لامپ به‌کاررفته، انعکاس نور است.

در واقع فضای آینه‌ای داخل پروژکتور می‌تواند نور لامپ‌های مجموعه را با سرعت زیادی بازتاب دهد. این فرآیند دقیق و منظم باعث ایجاد روشنایی در وسعت زیاد شده و به همین دلیل است که در فضاهای شهری و وسیع صنعتی، اولین انتخاب برای روشن‌کردن محیط خارجی به‌حساب می‌آید.

تأمین نور فضای بیرونی باتوجه ‌به شرایط آب‌وهوایی، فاصله لامپ از زمین و محل خاص نصب یکی از اقدامات دشوار است که باید توسط متخصصان برق برنامه‌ریزی و اجرا شود. هرچه این فرآیند با دقت بالاتری انجام شود، تاثیر نور در فضاسازی شهری کاملا مشاهده می‎شود و فضای شهر زیباتر و کارآمدتر خواهد بود.

کاربرد پروژکتور یا نورافکن چیست؟

کاربرد پروژکتور یا نورافکن چیست؟

پروژکتورها انواع مختلفی دارند و با اهداف متفاوتی استفاده می‌شوند. با توجه ‌به همین کاربردهای مختلف نیز در اشکال و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. با این ‌حال اغلب نورافکن‌ها در محیط بیرونی کاربرد دارند.

مهم‌ترین کاربرد پروژکتورها، نورپردازی استادیوم‌ها و پارک‌ها، فضاهای شهری و معابر، پارکینگ‌های عمومی، کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و انبارها، باغ‌ها، زمین‌های بازی و بیلبوردها است. گاهی بعضی از مدل‌های پروژکتور با توان و قدرت پایین‌تر، برای روشن‌کردن فضای ورودی مجتمع‌ها و خانه‌های مسکونی و به‌منظور تأمین امنیت نیز استفاده می‌شوند.

به‌طورکلی پروژکتورها یک انتخاب درست و منطقی برای محیط‌هایی با وسعت زیاد هستند. به همین دلیل در صنایع نیز از این نورافکن‌ها استفاده زیادی می‌شود. در حقیقت روشنایی در فضاهای صنعتی مانند نورپردازی در صنعت مرغداری، گاوداری و بسیاری از صنایع دیگر، با کمک این نوع از لامپ‌ها صورت می‌گیرد. صنعت نساجی نیز یکی از این صنایع است. در مجله بروکس می‌توانید مطلب روشنایی در صنعت نساجی را مطالعه کنید و با جزئیات آن بیشتر آشنا شوید.

قبل از خرید پروژکتور باید به چه نکاتی توجه کرد؟

پروژکتورها ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما باید قبل از خرید بدانید که مدل‌های متفاوتی از این نورافکن در بازار موجود است. این تفاوت‌ها از جنس بدنه تا توان نوری و لامپ مورداستفاده را در برمی‌گیرند و باعث برتری بعضی از مدل‌های پروژکتور می‌شوند. در ادامه این راهنمای خرید پروژکتور به شما می‌گوییم که هنگام خرید باید به چه نکاتی توجه کنید.

نوع لامپ استفاده شده در پروژکتور

نوع لامپ استفاده شده در پروژکتور

نوع لامپ مورداستفاده در نورافکن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که قبل از خرید باید به آن توجه کنید. در حقیقت نوع لامپ می‌تواند بر هزینه نگهداری تأثیرگذار باشد. لامپ‌های متال هالید که به لامپ‌هایی با شدت تخلیه بالا و عملکرد مناسب نیز شناخته می‌شوند، از جمله منابع نور استفاده شده در پروژکتورها هستند. این منابع نوری روشنایی بالایی دارند و برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده‌اند. بااین‌حال اگر به دنبال یک لامپ با سرعت نور بسیار بالا و طول عمر بیشتر هستید، نورافکن‌هایی با لامپ ال‌ای‌دی انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهند بود.

بنابراین بهتر است قبل از خرید، انواع لامپ را بشناسید و ویژگی‌ها و جزئیات هریک را به‌خوبی بدانید. در مطلب انواع لامپ‌های گازی می‌توانید با بخش مهمی از این لوازم روشنایی آشنا شوید و کاربرد هریک را بررسی کنید.

فضای مورد نیاز

اغلب پروژکتورها برای فضای باز یا مکان‌هایی با سقف بلند استفاده می‌شوند، اما هر فضا نیاز نوری خاص خود را دارد. برای مثال شدت و میزان نور موردنیاز در یک گاوداری متفاوت از یک سالن ورزشی سرپوشیده است. به همین دلیل باید از دو نوع نورافکن با شدت و توان نوری متفاوت و حتی رنگ نور مختلف در این فضاها استفاده کرد.

بهتر است قبل از خرید به فروشنده در مورد فضای موردنیاز خود، توضیحات کاملی را ارائه دهید. هرچه محصول خریداری شده تناسب بیشتری با فضای شما داشته باشد، طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت. برای مثال در صنعت مرغداری بهتر است از پروژکتورهایی استفاده کنید که لامپ ال‌ای‌دی دارند. در مطلب مزایای LED در مرغداری می‌توانید به طور کامل دلایل آن را بشناسید.

جنس بدنه

جنس بدنه

فضاهای بیرونی اغلب آب‌وهوایی ناپایدار و شرایطی متفاوت از محیط‌های داخلی دارند، بنابراین هنگام انتخاب پروژکتور باید به این شرایط نگهداری نیز توجه کنید. بدنه یا محفظه پروژکتور در حقیقت یک پوشش امنیتی برای ساختار روشنایی درون آن است.

هرچه این بدنه مقاوم‌تر و سبک‌تر باشد، در شرایط آب‌وهوایی مختلف و گرد وغبار نیز دوام بیشتری دارد، پس باید هنگام خرید پروژکتور به جنس بدنه آن توجه کنید. پروژکتورهایی با بدنه آلومینیوم در دسته مقاوم‌ترین و باکیفیت‌ترین نورافکن‌ها قرار دارند که برای فضای باز انتخاب مناسبی به نظر می‌رسند.

میزان مصرف پروژکتور

به‌طورکلی نورافکن‌ها در دسته لوازم روشنایی با مصرف بالا به‌حساب می‌آیند. بااین‌حال انتخاب یک مدل استاندارد، می‌تواند به کاهش هزینه‌ها نیز کمک کند. برای اینکه بدانید کدام پروژکتور مصرف پایین‌تری دارد، باید به‌خوبی لامپ‌های استفاده شده در هر نورافکن را بشناسید.

در مجله بروکس مطلب انواع لامپ‌های کم مصرف را بخوانید تا در خرید خود آگاهانه‌تر عمل کنید.

زاویه تابش نور

نورافکن‌ها وظیفه ایجاد روشنایی در فضای باز را دارند. به همین دلیل نور ساطع شده از آن‌ها باید بخش زیادی را روشن کند. زاویه تابش همان معیاری است که باتوجه‌ به آن می‌توانید پروژکتور موردنیاز خود را انتخاب و خریداری کنید. هرچه زاویه تابش نور بزرگ‌تر باشد، فضای بیشتری را روشن می‌کند.

پیشنهاد ما این است که برای پروژکتورهایی که در ارتفاع بالاتر نصب می‌شوند، از محصولاتی با زاویه کم‌تر از ۹۰ درجه استفاده کنید.

قیمت پروژکتور ال‌ای‌دی

قیمت پروژکتور ال‌ای‌دی

همان‌طور که گفتیم پروژکتورها انواع مختلفی دارند. قیمت پروژکتور بر اساس ویژگی‌های آن تعیین می‌شوند. برای مثال، عواملی مانند جنس بدنه، نوع درایور به‌کاررفته در آن، رنگ و دمای نور و توان هر پروژکتور، بر قیمت نهایی آن تأثیرگذار است. بااین‌حال به شما پیشنهاد می‌کنیم که کیفیت را فدای قیمت نکنید و محصولاتی را انتخاب کنید که دوام بیشتری دارند.

برای آن که خرید باکیفیتی داشته باشید، به شما پیشنهاد می‎کنیم که سری به فروشگاه بروکس بزنید.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا راهنمای خرید پروژکتور جامع را به شما ارائه کنیم. فراموش نکنید که خرید یک محصول بادوام و مناسب، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود. بنابراین بهتر است به همه جزئیات توجه کنید و ویژگی‌هایی که برای شما در اولویت هستند را مشخص کنید تا خرید خوبی داشته باشید.

سؤالات متداول:

پروژکتور یا نورافکن چیست؟

دسته‌ای از لامپ‌ها هستند که از یک مجموعه لامپ به همراه یک محفظه تشکیل شده‌اند و برای روشن‌کردن فضای بیرونی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد پروژکتور چیست؟

روشنایی محیط‌های شهری، معابر، استادیوم‌ها، پارک‌ها، کارخانجات و به‌طورکلی همه محیط‌هایی که به نور یکپارچه و وسیع نیاز دارند.

مهم‌ترین نکات خرید پروژکتور چه چیزهایی هستند؟

جنس بدنه، لامپ، رنگ نور و دمای پروژکتور، جنس بدنه و … از مواردی هستند که باید قبل از خرید به آن‌ها توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *