سبک زندگی

گیاهان با نور زیاد

زمان مطالعه: 14 دقیقه

تعدادی از گیاهان و گل‌ها وجود دارند که علاقه بیشتری به نور آفتاب دارند و نسبت به گیاهان سایه‌دوست و مقاوم به نور، نیاز بیشتری به نور آفتاب دارند. این گیاهان معمولاً بومی مناطق استرالیا و آفریقای جنوبی هستند و در شرایطی رشد می‌کنند که زیر سایه درختان بلندتر قرار ندارند و بنابراین به گرما و تابش مستقیم و شدید آفتاب مقاوم هستند. در میان این گیاهان، گروهی از گیاهان آپارتمانی وجود دارند که علی‌رغم بودن در جنگل‌های انبوه، معمولاً نور فیلترشده آفتاب را دریافت می‌کنند و بسیار مناسب فضاهای آپارتمانی و گذاشتن در تراس‌ها هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی گیاهان آفتاب دوست یا نیازمند به نور زیاد برای رشد بپردازیم. اگر شما نیز علاقه‌مند هستید با گیاهان با نور زیاد آشنا شوید، با ما همراه باشید.

چه گیاهانی به نور زیاد نیاز دارند؟

چه گیاهانی به نور زیاد نیاز دارند؟

برخی از گیاهان هستند که به نور زیاد نیاز دارند. در این قسمت به معرفی گیاهان نیازمند نور زیاد می‌پردازیم که عبارتند از:

نخل اریکا

این گیاه یک از گونه‌های بسیار زیبای نیازمند نور زیاد است که با وجود قد بلندش، بسیار مناسب فضاهای آپارتمانی با سقف‌های بلند است. ارتفاع این گیاه در نهایت رشدش می‌تواند به 1.5تا 2 متر برسد. در نگهداری این گیاه باید دقت و توجه کافی به خرج داده شود، تا جایی که علاوه بر قراردادن در معرض نور خورشید، باید به طور منظم آبیاری شود.

استفاده از کاکتوس و پرورش این گیاهان مقاوم، در میان بسیاری از افراد طرفدار دارد. به همین دلیل خیلی از افرادی که نگهداری از گیاهان را دوست دارند، به سمت خرید یا پرورش دادن کاکتوس می‌روند. اگر دوست دارید درباره نور مصنوعی برای کاکتوس و فواید استفاده از آن بیشتر بدانید و کاکتوس‌های قوی و زیبای را پرورش دهید، حتماً مقاله نور مصنوعی برای کاکتوس را مطالعه کنید.

گل اختر

گل اختر برای رشد و نمو به طور مرتب به نور زیاد و خاک مرطوب سرشار از مواد آلی مرطوب نیاز دارد. برگ‌های این گل معمولاً در طول زمستان سیاه و خشک می‌شوند و بهتر است زمین‌ساقه‌های (ریزوم) آن را از خاک درآورده و در مکان مرطوبی بکارید و تا فصل بهار صبر کنید و آن‌ها را در هوای آزاد کاشت کنید.

پاپیروس

پاپیروس

این گل زیبا از زمان‌های گذشته تاکنون همواره بسیار محبوب بوده است و امروزه نیز طرفداران بسیاری دارد. کاربرد دیگر این گیاه علاوه بر زیبایی، کاربرد آن در ساخت کاغذ است اما امروزه پاپیروس را در منازل تنها برای زیبایی به کار می‌برند. نگهداری آن دردسر چندانی ندارد و کافی است آن را مرتب آبیاری کنید، خاکش را مرطوب نگه دارید و در معرض نور زیاد قرار دهید.

گیاه سانسوریا ابلق

عموماً بهتر است این گیاه را در مخلوطی از شن و ماسه و خاک رس و مواد آلی قرار دهید. این گیاه با این که در سایه رشد می‌کند، اما بهتر است برای رشد بیشتر آن را در معرض نور آفتاب قرار دهید و البته در زمان تابستان بهتر است اجازه تابش نور شدید خورشید را به آن ندهید. در کنار این موارد لازم است از آبیاری بیش از حد آن خودداری کرده و ساقه‌های آن را اسپری نکنید.

ناز یخی

این گل جزو آن دسته از گیاهان نیازمند به نور زیاد و مقاوم در برابر آفتاب است که چندین سال عمر می‌کند و بر برگ‌های آن گل‌های متعددی رشد می‌کند. این گل بسیار مناسب ساختمان‌هایی است که نورگیر دارند و قراردادن آن‌ها در زیر نورگیر، علاوه بر زیبایی‌بخشی به محیط، می‌تواند آن‌ها را در برابر نور زیاد و مداوم آفتاب محافظت کند.

آلو‌ورا

گیاه آلو‌ورا از جمله گیاهان مقاوم در برابر نور زیاد و بسیار آفتاب‌دوست است که برگ‌های آن به مرکز گیاه متصل هستند و به‌صورت واگرا از مرکز آن رشد می‌کنند. علی‌رغم مقاومت در برابر نور زیاد، آلو‌ورا می‌تواند با میزان اندکی آب هم به رشد و شادابی خود ادامه دهد. تنها مشکلی که می‌تواند برای افرادی که در آپارتمان هستند به‌وجود آورد این است که باید یک گلدان بزرگ برای این گیاه تهیه کنید که بتواند رشد مداوم آن را تحمل کند.

بااینکه چراغ‌های ال‌ای‌دی گرما تولید می‌کنند، اما نسبت به سایر لامپ‌ها کمتر باعث سوزش برگ گیاهان می‌شوند. به همین دلیل نگهداری و قراردادن گیاهان آپارتمانی در کنار چراغ‌های ال‌ای‌دی می‌تواند به رشد و نمو آن‌ها کمک کند. البته باید خاطرنشان کنیم که گیاهان بهتر است با کمک نور خورشید رشد کنند تا هرگونه منبع نور مصنوعی دیگر. محققان معتقدند برای استفاده از غذای کاملاً سالم باید از گیاهان کمک گرفت که نیازمند ابداع شیوه‌های جدید کشاورزی برای تأمین این نیازها است. مقاله کاربرد LED در تأمین نور برای رشد گیاهان درباره راه‌حل‌های محققان و تأثیر ال‌ای‌دی در رشد گیاهان صحبت کرده است.

کراسولا

این گروه از گیاهان نیز در دسته گیاهان آفتاب دوست و مقاوم به نور زیاد قرار می‎گیرند که مناسب منازل یا آپارتمان‌هایی است که در حدود ۴ ساعت از شبانه‌روز نور دریافت می‌کنند. این گیاه شباهت زیادی با کاکتوس دارد چراکه مثل کاکتوس برگ‌های ضخیم و آفتاب دوستی دارد، اما بر خلاف کاکتوس به آبیاری زیادی نیاز ندارد. این گیاه نیز عمر بسیار طولانی دارد که می‌توان با نگهداری دقیق و مناسب، همواره آن را شاداب و سبز نگهداری کرد.

گل ختمی چینی

این گیاه جزو آن دسته گیاهانی است که به نور زیاد و نور آفتاب علاقه دارند و در برابر آن مقاومت بسیاری از خود نشان می‌دهد. این گیاه بومی کشور مالزی است و برای رشد و نمو خود نیاز به آبیاری مرتب و آب زیاد دارد.

این گل از معروف‌ترین گل‌ها و گونه‌های گیاهی است که خانواده‌ها از آن برای زیبایی باغچه منزل خود استفاده می‌کنند. این گیاه نیز در برابر آفتاب و نور زیاد و مستقیم بسیار مقاوم است و می‌تواند حتی با آبیاری اندکی نیز به‌راحتی به زندگی خود ادامه داده و شادابی‌اش را حفظ کند.

حسن یوسف

حسن یوسف هم مانند گل پامچال از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین گل‌هایی است که ایرانی‌ها در باغچه‌ها و گلدان‌هایشان نگهداری می‌کنند. معمولاً ایرانی‌ها آشنایی کافی با شیوه نگهداری این گیاه دارند، اما باید بدانید که شرایط کافی برای نگهداری آن، مهیاکردن محیطی است که در معرض نور کافی باشد.

گیاه سنسیو

نیز به نور زیادی برای رشد و نمو نیاز دارد باید خاطرنشان کنیم که این گیاه شدیداً به آبیاری حساس است و باید بادقت تمام آبیاری شود چرا که هم آب کم و هم آب زیاد می‌تواند موجب پژمرده شدن آن شود. بهترین زمان دریافت نور برای این گیاه زمان صبح و آفتاب صبحگاهی است.

امروزه گل‌وگیاهان و وجود گلدان در هر خانه و اتاقی، تبدیل به یکی از اصلی‌ترین اکسسوری‌های منزل شده است که می‌تواند جذابیت خانه را تکمیل کند. با این‌ حال، همه محیط‌ها و میزان نور آن‌ها برای رشد گیاهان مناسب نیستند. به همین دلیل باید از نور مصنوعی برای رشد گیاه استفاده کرد. چراغ رشد گیاه وسیله‌ای است که می‌تواند نور مناسب و مورد نیاز برای رشد گیاه را تأمین کند. برای آشنایی کامل با چراغ رشد گیاه، حتماً به مقاله چراغ رشد گیاه چیست؟ مراجعه کنید تا با چراغ رشد گیاه و کاربردهای آن آشنا شوید.

گل سنگ

این گل در دسته گیاهانی قرار می‌گیرد که در برابر نور زیاد آفتاب مقاوم هستند و اصطلاحاً آفتاب‌دوست خطاب می‌شوند. بر روی برگ‌های این گیاه لکه یا خال‌هایی وجود دارد که در صورت نرسیدن نور آفتاب به آن، لکه‌هایش از بین می‌روند و ظاهر زیبایش را از دست می‌دهد. اگر در آپارتمان خود گل سنگ نگهداری می‌کنید، بهتر است به طور هم‌زمان رطوبت و نور کافی آن را تأمین کنید.

کاکتوس طلایی

کاکتوس طلایی

کاکتوس طلایی که ظاهر توپی و خشن دارد، جزو گیاهان کویری است که در برابر تابش مستقیم نور آفتاب بسیار مقاوم است و برای رشد و نمو به نور زیاد و خاک سرشار از مواد آلی نیاز دارد. ویژگی دیگر آن که نگهداری‌اش را راحت می‌کند، مصرف آب اندک آن است که آن را به گزینه مناسبی برای افراد تنبل تبدیل می‌کند.

نخل سیکاس

نخل سیکاس نیز جزو آن دسته از گیاهان یا نخل‌هایی است که شدیداً به نور زیاد آفتاب نیازمند هستند و در صورت دوری از آفتاب رشد آن کندتر شده و به سمت پژمرده شدن میل می‌کند.

باتوجه‌ به اندازه کوچک و کم‌حجمش گزینه مناسبی برای آپارتمان شما است، اما باید بدانید که برگ‌های آن شدیداً سمی است و باید از دسترس کودکان، حیوانات و افراد ناآگاه به‌دور باشد.

گیاه دم‌موشی

این گیاه، گل‌های زیبایی دارد که برای رشد و نمو خود نیاز به قرارگرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید دارد. مورد دیگر که دم‌موشی برای رشد خود به آن نیاز دارد، خاک سرشار از مواد آلی است.

غوره‌ای

غوره‌ای

گیاه غوره‌ای نیز از آن دسته گیاهان آفتاب‌دوست و مقاوم در برابر آفتاب است که باتوجه ‌به ظاهر و اندازه‌اش می‌توان آن را به‌راحتی در آپارتمان نگهداری کنید. البته علاقه به نور زیاد به این معنا نیست که باید آن را همواره در معرض نور شدید خورشید قرار داد بلکه باید برای آن به‌اندازه کافی نور غیرمستقیم و روشنایی فراهم آورد.

گل پامچال

گل پامچال از معروف‌ترین گل‌ها و گونه‌های گیاهی است که خانواده‌ها از آن برای زیبایی باغچه منزل خود استفاده می‌کند. این گیاه نیز در برابر آفتاب و نور زیاد و مستقیم بسیار مقاوم است و می‌تواند حتی با آبیاری اندکی نیز به‌راحتی به زندگی خود ادامه داده و شادابی‌اش را حفظ کند.

نگهداری از گل‌وگیاه یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که می‌تواند حس طراوت و تازگی را به شما هدیه کند. شاید تا چند سال پیش، خرید و نگهداری از گیاهان فقط از روی علاقه به آن انجام می‌شد، اما امروزه علاوه بر علاقه‌مندی، گیاهان به یکی از مهم‌ترین اکسسوری‌های منزل و زیبایی‌های دکوراسیون تبدیل شده‌اند. به همین دلیل تأمین نور گیاهان، خصوصاً گیاهانی که داخل خانه نگهداری می‌شوند، اهمیت زیادی دارد. اگر می‌خواهید در مورد نور مصنوعی برای گیاهان و تأمین آن اطلاعات کافی به‌دست آورید، بهتر است سری به مقاله نور مصنوعی برای گیاهان چه کاربردی دارد؟ بزنید.

از جمله گیاهان آفتاب‌دوست و علاقه‌مند به نور زیاد دیگر عبارت‌اند از: گیاه رشته مروارید، گیاه کروتون، گیاه شمشیری یا زبان مادرشوهر، گیاه نخل آرکا، گیاه نخل دم اسبی، گیاه نخل ساگو و گیاه ساق عروسی جزو آن دسته گیاهان آفتاب‌دوست هستند که علاوه بر موارد ذکرشده در مقاله می‌توانید آن‌ها را نیز در ذهن داشته باشید.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی گیاهان و گل‌های آفتاب‌دوست یا مقاوم به نور زیاد پرداختیم که ممکن است افراد را در معرض این اشتباه قرار دهد که باید این‌گونه گیاهان را در معرض نور شدید آفتاب قرار دهند، اما این کار می‌تواند مشکلات زیادی برای گیاهان شما ایجاد کند. بنابراین بهتر است مکان و موقعیت خاصی برای گیاهان خود در نظر بگیرید که تابش مستقیم نور خورشید آن را تحت‌تأثیر شدید خود قرار ندهد.

مثلاً می‎توانید گلدان‌ها را در کنار پنجره قرار داده یا این که در زمان‌های خاصی از روز، آن‌ها را در معرض نور آفتاب تراس قرار دهید. بنابراین لازم است افراد اطلاعات کافی برای نگهداری و تیمار گیاهان آپارتمانی را کسب کنند تا در رشد و نمو این گیاهان خللی ایجاد نشود.

سؤالات متداول

گل ختمی چینی در گروه کدام نوع گیاهان قرار می‌گیرد؟

این گیاه جزو آن دسته گیاهانی است که به نور زیاد و نور آفتاب علاقه دارند و در برابر آن مقاومت بسیاری از خود نشان می‌دهد. این گیاه بومی کشور مالزی است و برای رشد و نمو خود نیاز به آبیاری مرتب و آب زیاد دارد.

چند نمونه از گیاهان آفتاب دوست را نام ببرید؟

  • گیاه رشته مروارید
  • گیاه کروتون
  • گیاه شمشیری یا زبان مادرشوهر
  • گیاه نخل آرکا
  • گیاه نخل دم اسبی
  • گیاه نخل ساگو
  • گیاه ساق عروسی

 

آیا چراغهای ال‌ای‌دی ممکن است عامل سوختن گیاهان شوند؟

خیر، در حالی‌که چراغ‌های ال‌ای‌دی گرما تولید می‌کنند، اما نسبت به سایر لامپ‌ها کمتر باعث سوزش برگ گیاهان می‌شوند. به همین دلیل نگهداری و قراردادن گیاهان آپارتمانی در کنار چراغ‌های ال‌ای‌دی می‌تواند به رشد و نمو آن‌ها کمک کند. البته باید خاطرنشان کنیم که گیاهان بهتر است با کمک نور خورشید رشد کنند تا هرگونه منبع نور مصنوعی دیگر.

 

تخفیف رمضان بروکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *