روشنایی

چراغ LED چیست؟

زمان مطالعه: 11 دقیقه

اگر اخیراً سری به بازار الکترونیک و لامپ زده باشید، احتمالاً با مدل‌‌ها و گزینه‌های متنوعی از لامپ روبه‌رو شده‌اید. نوآوری‌های اخیر همان‌طور که همه ابعاد زندگی ما را تحت تأثیر خود قرار داده است، فناوری نور را هم جا انداخته است؛ از لامپ‌هایی که به امواج صوتی حساسیت نشان می‌دهد و تنها با صوت شما می‌توان آنها را کنترل و خاموش یا روشن کرد تا لامپ‌هایی که برای درمان بیماری‌های مختلف و ازبین‌بردن باکتری‌های کشنده طراحی شده‌اند.

چیزی که درگذشته فقط به‌عنوان منبع نور می‌شناختیم اکنون در تکامل و رشد غیرقابل‌انکاری است. اما هنوز هم برخی مسائل و سؤال‌ها وجود دارد که لازم است با جست‌وجو و تحقیق به پاسخ آنها رسید.

اگر قرار باشد برای چراغ اتاق خود یا چراغ‌خوابتان یک لامپ جدید استفاده کنید، بهترین گزینه کدام است؟ چطور می‌توان مطمئن شد خریدی که انجام می‌دهید، انتخاب خوب و کم‌ضرری است؟ سلامت شما را به خطر نمی‌اندازد یا برای محیط‌زیست آسیب‌هایی به دنبال ندارد و چندین سؤال مهم دیگر.

اگر کمی تجربه در بازار لامپ داشته باشید، حتماً تابه‌حال اسمی از لامپ LED شنیده‌اید. لامپ ال‌ای‌دی یکی از بهترین و پرتقاضاترین انتخاب‌هایی است که در بازار سراغ آن می‌روند. در این مقاله از مجله اینترنتی بروکس قرار است با شما درباره چراغ ال‌ای‌دی و نحوه کار آن صحبت کنیم. همراه ما باشید.

ال ای دی چیست؟

ال ای دی چیست؟

LED مخفف دیود ساطع‌کننده نور (Light Emitting Diode) است. از نظر فنی لامپ‌های ال‌ای‌دی لامپ نیستند. آنها نیمه‌هادی‌های کوچک (یا همان دیودها) هستند که برای محافظت از عناصر و تمرکز نور در پلاستیک پیچیده شده‌اند. این نوع روشنایی حتی مثل لامپ‌های رشته‌ای، سیم هم ندارند. محصولات روشنایی LED تا ۹۰ درصد کارآمدتر از لامپ‌های رشته‌ای هستند.

نور led چیست؟

عمر مفید محصولات روشنایی ال‌ای‌دی متفاوت از سایر منابع نوری مثل لامپ‌های فلورسنت رشته‌ای یا فشرده (CFL) است. ال‌ای‌دی‌ها معمولاً نمی‌سوزند یا خراب نمی‌شوند. در عوض، آنها کاهش لومن (شار نور یا واحد سنجش روشنایی) را تجربه می‌کنند که در آن روشنایی ال‌ای‌دی به‌تدریج کم می‌شود. برخلاف لامپ‌های رشته‌ای، طول عمر ال‌ای‌دی را بر اساس پیش‌بینی زمانی که خروجی نور آن به ۳۰ درصد کاهش می‌رسد، تعیین می‌کنند.

لومن اندازه‌گیری نور است. اگر ال ای دی‌ها، سی اف ال‌ها و لامپ‌های رشته‌ای همگی دارای یک لومن باشند، روشنایی یکسانی دارند. می‌توانید لومن‌ها را روی بسته‌بندی لامپ مشاهده کنید. برای اینکه بررسی کنید کارآمدترین چراغ چه مشخصاتی دارد، خروجی لومن لامپ را در نظر بگیرید. هر چه لومن بزرگ‌تر باشد، لامپ پرنورتر و روشن‌تر است.

نحوه کار لامپ ال ای دی

یک جریان الکتریکی از طریق میکروچیپ عبور می‌کند و منابع نوری کوچکی را که ال‌ای‌دی می‌نامیم، روشن می‌کند. درنتیجه‌ی این جریان، نور مرئی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی که در عملکرد ال‌ای‌دی‌ها رخ می‌دهند، حرارت تولید شده با یک هیت سینک جذب می‌شود.

ال‌ای‌دی یکی از پرمصرف‌ترین لامپ‌هایی است که برای استفاده در بخش‌های مختلف خانه استفاده می‌شود. برای مثال نورپردازی آشپزخانه از جمله این موارد است. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در این‌باره کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به مطلب نورپردازی کابینت آشپزخانه با led بیندازید.

مزایای لامپ ال ای دی در روشنایی

ال‌ای‌دی‌ها در لامپ‌ها و وسایل روشنایی عمومی کاربرد زیادی دارند. از نظر اندازه کوچک‌اند و باعث می‌شوند فرصت‌های طراحی منحصربه‌فردی برای طراحان و نورپردازی در محیط‌های مختلف ایجاد شود. برخی از لامپ‌های ال‌ای‌دی ممکن است از نظر فیزیکی و شکل ظاهری شبیه به لامپ‌های قدیمی و سنتی باشند. حتی ممکن است به‌عنوان منبع نوری دائمی هم مورداستفاده قرار بگیرند.

ال‌ای‌دی‌ها فرصت فوق‌العاده‌ای برای نوآوری در نورپردازی و تکنیک‌های نورپردازی می‌سازند و گستره وسیع‌تری از کاربردها را نسبت به فناوری‌های قدیمی و سنتی روشنایی برای طراحان ارائه می‌دهند. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درخصوص نورپردازی به‌دست آورید، مقاله تکنیک‌های نورپردازی را بخوانید.

ساختار لامپ ال ای دی

ساختار لامپ ال ای دی

همان‌طور که اشاره کردیم، ال ای دی ها از سینک‌های حرارتی برای جذب گرمای تولید‌شده توسط لامپ و پخش آن در محیط اطراف استفاده می‌کنند. این فرآیند باعث می‌شود ال‌ای‌دی‌ها بیش از حد گرم نشوند و نسوزند. مدیریت حرارتی به‌طورکلی مهم‌ترین عامل در عملکرد موفق و عمر طولانی‌تر یک لامپ LED است. هرچه درجه حرارت در این لامپ‌‌ها بیشتر باشد، نور سریع‌تر کاهش پیدا می‌کند و عمر مفید آن کوتاه‌تر می‌شود.

محصولات ال‌ای‌دی از انواع طرح‌ها و پیکربندی‌‌های منحصربه‌فرد برای مدیریت گرما استفاده می‌کنند. امروزه پیشرفت در مصالح، به تولید‌کنندگان این امکان را داده است که لامپ‌های ال‌ای‌دی را متناسب با شکل و اندازه لامپ‌های رشته‌ای سنتی طراحی کنند.

تفاوت led با لامپ فلورسنت و رشته‌ای

تفاوت لامپ‌های روشنایی led از جهات مختلف با رشته‌ای و فلورسنت بسیار زیاد است. وقتی نور ال‌ای‌دی به‌خوبی طراحی شود، کارآمدتر است و حتی ماندگاری بیشتری هم دارد.

لامپ‌های رشته‌ای همان لامپ‌های قدیمی هستند که بسیاری از ما با آنها بزرگ شده‌ایم. کم‌مصرف نیستند، عمر طولانی ندارند و نمی‌توان انتظار کاربردهای متنوع و مختلف از آنها داشت.
لامپ‌های فلورسنت (CFL) لامپ‌های مارپیچی هستند که ممکن است وقتی به لامپ‌های کم‌مصرف فکر می‌کنیم به ذهن ما برسند. این لامپ‌ها کارکرد محدود‌تری دارند و یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث می‌شود علی‌رغم مصرف کمی که دارند به‌عنوان لامپ‌‌های مناسب شناخته نشود، جیوه‌ای است که در ساختمان و ساخت آنها استفاده می‌شود.

لامپ‌های ال‌ای‌دی‌ (LED) بسیار کم‌مصرف هستند اما هنوز ظاهر و احساس یک لامپ رشته‌ای را حفظ می‌کنند و نوعی از منابع نوری جهت‌دار هستند. به این معنی که برخلاف لامپ‌های رشته‌ای و CFL که در همه جهات نور و گرما را ساطع می‌کنند، ال‌ای‌دی‌ها نور را در جهت خاصی ساطع می‌کنند.

تفاوت ال‌ای‌دی با لامپ رشته‌ای

وقتی از یک لامپ معمولی صحبت می‌کنیم، منظور ما یک لامپ رشته‌ای است؛ همان نوعی که از زمان اختراع توماس ادیسون در سال ۱۸۷۹ وجود داشته است و تا امروز هم با تغییرات و تفاوت‌های اندکی استفاده می‌شود.

این لامپ‌ها دارای رشته‌هایی هستند که می‌درخشند و هنگام عبور انرژی از طریق آنها، هم گرما و هم نور تولید می‌کنند. ال‌ای‌دی‌ها همچنین برای ایجاد میزان روشنایی مشابه نورهای رشته‌ای انرژی کمتری مصرف می‌کنند و دوام بیشتری دارند.

نور دیود از نظر قدرت بسیار کارآمدتر از لامپ‌های رشته‌ای است. لامپ‌های ال ای دی بیش از ۷۵ درصد انرژی کمتری نسبت به نورهای رشته‌ای مصرف می‌کنند. لامپ‌های LED روشن تنها از ۱۱ تا ۱۲ وات برق استفاده می‌کنند، درحالی‌که همین میزان نور خارج شده از لامپ رشته‌ای ۵۰ وات برق مصرف خواهد کرد.

تفاوت ال‌ای‌دی با لامپ فلورسنت CFL

لامپ‌های CFL نیز به دلیل نحوه تولید نور، کارآمدتر از لامپ‌های رشته‌ای هستند. در CFL، جریان الکتریکی از طریق لوله‌ای حاوی آرگون و مقدار کمی بخار جیوه عبور می‌کند. این فرآیند، باعث ایجاد اشعه ماوراء بنفش نامرئی می‌شود که یک پوشش فلورسنت (به نام فسفر) را در داخل لوله تحریک و سپس نور مرئی را منتشر می‌کند. در مقاله لامپ مناسب برای چشم اطلاعات بیشتری درباره لامپ‌‌های کم‌ضرر مثل ال‌ای‌دی آوردیم.

این تصور درباره فلورسنت‌ها وجود دارد که در ابتدا کم‌نور هستند و مدتی طول می‌کشد تا به روشنایی کامل برسند. بااین‌حال، هنگامی که برق در داخل آنها شروع به حرکت می‌کند، این لامپ‌ها حدود ۷۰ درصد کمتر از لامپ‌های رشته‌ای انرژی مصرف می‌کنند. بنابراین آنها به‌اندازه CFLها کارآمد نیستند و طول عمر کمتری دارند.

هزینه لامپ‌های ال ای دی

هزینه لامپ‌های ال ای دی

هزینه خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی در ابتدا تقریباً حدود دوبرابر هزینه یک لامپ رشته‌ای بود اما این لامپ‌ها می‌توانند صرفه‌جویی بیشتری در مصرف برق و عمر طولانی‌تر داشته باشند. اینجاست که با خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی در درازمدت، پول خود را بیشتر ذخیره می‌کنید. کاهش هزینه‌ها باعث شده استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی به انتخاب اصلی و کارآمدی برای صنعت روشنایی تبدیل شود.

کلام آخر

درباره لامپ‌های ال‌ای‌دی، نحوه کار آنها و مزایای و ساختار این لامپ‌‌ها صحبت کردیم. پیش‌ازاین، افراد فلورسنت‌ها را به لامپ‌های ال‌ای‌دی ترجیح می‌دادند، زیرا پرتوی وسیع‌تری از نور را در اطراف پخش می‌کرد اما فناوری ال‌ای‌دی‌ها به طور مداوم در حال پیشرفت است و ال‌ای‌دی‌ها در حال حاضر نور وسیع‌تر و گرم‌تری از خود ساطع می‌کنند.

آنچه لامپ‌های سی اف ال را بسیار کارآمدتر از لامپ‌های رشته‌ای می‌کند، میزان مصرف انرژی آنها برای ایجاد مقدار مشخصی از نور است.

اگر قصد خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی با کیفیت و قیمت مناسب را دارید، می‌توانید نگاهی به محصولات ما در فروشگاه اینترنتی بروکس بیندازید.

سؤالات متداول

لامپ ال ای دی چیست؟

لامپ ال‌ای‌دی یا LED مخفف دیود ساطع‌کننده نور (Light Emitting Diode) است. از نظر فنی لامپ‌های ال‌ای‌دی لامپ نیستند. آنها نیمه‌هادی‌های کوچک (یا همان دیودها) هستند که برای محافظت از عناصر و تمرکز نور در پلاستیک پیچیده شده‌اند. این لامپ‌ها نسبت به هر دو نوع لامپ‌های رشته‌ای و فلورسنت، کارآمدتر و گزینه‌های کم‌خطرتری برای سلامتی افراد هستند.

میزان مصرف لامپ الایدی چقدر است؟

بررسی‌ها و آزمایش‌های انجام شده درباره ال‌ای‌دی‌ها نشان می‌دهد، لامپ‌های LED بیش از ۷۵ درصد انرژی کمتری نسبت به نورهای رشته‌ای مصرف می‌کنند. لامپ‌های LED روشن تنها از ۱۱ تا ۱۲ وات برق استفاده می‌کنند.

هزینه لامپ الایدی چقدر است؟

اگرچه قیمت خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی نسبت به لامپ‌های رشته‌ای و فلورسنت بیشتر است، اما به‌خاطر عمر بیشتر، مصرف برق کمتر و نور بیشتر، خرید آن به‌صرفه‌تر و بهتر از لامپ‌های رشته‌ای است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *