روشنایی

چگونه می‌توان رقص نور ساخت؟

زمان مطالعه: 12 دقیقه

همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های رقص نور در دنیای امروز متقاضیان بسیاری دارند، چرا که استفاده از آن‌ها نه تنها مجالس شادی را زیبایی و هیجان می‌بخشد، بلکه می‌توان از آن‌ها در کسب و کارها برای جذب مشتری هم استفاده کرد. به عنوان مثال فروشگاه‌های اسباب‌بازی فروشی با نصب توپ‌های رقص نور توجه کودکان را جلب کرده و آن‌ها را ترغیب می‌کنند تا والدین خود را وادار به خرید کنند. همچنین با وجود پیشرفت تکنولوژی رقص نورهای حساس به صدا نیز تولید شده‌اند که می‌توان آن‌ها را با ریتم موسیقی و موزیک مناسب با زمان و مکان تنظیم کرد و از زیبایی آن‌ها بهره دو چندان برد. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توان رقص نور ساخت؟ با ما همراه باشید.

ساخت رقص نور توپی  (Disco Ball)

ساخت رقص نور توپی  (Disco Ball)

جدیدا این نوع رقص نورها دوباره مورد تقاضا واقع شده‌اند و بازار از دست رفته خود را به دست آورده‌اند. این ابزار نورپردازی تنها در مهمانی‌ها و پارتی‌های شبانه استفاده نمی‌شوند، بلکه برای ایجاد یک فضا سرگرم‌کننده و متنوع برای دکور خانه شما نیز مناسب هستند.

رقص نور توپی خود را می‌توانید در هر اندازه که مایل هستید بسازید و آن را در قفسه‌ها، میز قهره یا روی سقف نصب کنید و هنگامی که خورشید به آن‌ها می‌تابد، ترکیبی از نورهای زیبا در محیط منتشر می‌شود. رقص نور توپی معمولاً بالای سر افراد حاضر در مجلس نصب شده و از وسیله‌ای آویزان می‌شود که باعث می‌شود به طور پیوسته روی یک محور عمودی بچرخد و توسط نورافکن روشن شود، به طوری که بینندگان در این مجلس، پرتوهای نوری را تجربه می‌کنند که به آنها چشمک می‌زند و لکه‌های نوری بیشماری را مشاهده می‌کنند که بر روی دیوارها و داخل ساختمان می‌چرخند.

یکی از نوآوری‌ها و شگفتی‌های زیبا که استفاده از آن به‌‌مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی متداول شد که یک گوی پلاستیکی جریان‌های رنگی است که می‌تواند زیبایی را به شب‌های تاریک هدیه دهد، لامپ پلاسما است. برای آشنایی با این نوع لامپ، به مقاله لامپ پلاسما چیست؟ سر بزنید.

مواد اولیه برای ساخت رقص نور

با جمع‌آوری مواد اولیه مورد نیاز خود شروع کنید. همان‌طور که در حال برنامه‌ریزی برای ساخت رقص نور توپی هستید، باید اندازه و سایز مورد نظر خود را نیز لحاظ کنید. می‌توانید توپ‌هایی از تیله‌ها گرفته تا توپ بسکتبال را پیدا کنید و بر اساس آن اندازه مورد نظرتان را مشخص کنید. ضمنا باید آینه‌های کافی با اندازه‌های مناسب برای پوشاندن توپ پیدا کنید. بنابراین هرچه توپ بزرگ‌تر باشد باید تعداد آینه‌ها نیز افزایش یابد.

لوازم مورد نیاز: توپ فومی، قلاب پیچ، چسب تفنگی با دمای پایین، میله‌های چسب با دمای پایین، آینه‌های مربعی با نظم و ترتیب، قیچی سیم بر و چسب معمولی.

مراحل ساخت رقص نور

می‌توانید با وارد کردن یک قلاب در بالای توپ رقص نور توپی خود شروع به کار کنید. البته این کار برای آویزان کردن توپ رقص نور است و اگر شما قصد آویزان کردن آن را ندارید، می‌توانید از این کار صرف‌نظر کنید، اما اگر مایل به آویزان کردن آن هستید، قلاب را با دقت تمام به بالای توپ بپیچید تا محکم شود و اگر احساس کردید به اندازه کافی محکم شده است، به مرحله بعدی بروید. همچنین می‌توانید برای محکم‌تر کردن آن از مقداری چسب استفاده کنید.

سپس شروع کنید به اضافه کردن آینه‌ها. یک نقطه کوچک از چسب حرارتی با دمای پایین را در پشت هر آینه قرار دهید و چسباندن آینه‌ها را از بالا و نزدیک قلاب شروع کنید. در ردیف اول، با الگوی ضربدری آینه‌ها را بچسبانید. در ردیف بعدی آینه‌ها را به شکل حلقه‌ای بچسبانید که توپ را احاطه کنند. همچنین باید دقت زیادی به خرج دهید که بین تکه‌های آینه شکاف وجود نداشته باشد و آن‌ها به خوبی به هم بچسبند. این کار را به همین ترتیب ادامه دهید و ردیف‌ها را تا پایان تکمیل کنید.

اگر در پایان کار هنوز هم بین تکه‌های آینه شکاف وجود دارد، می‌توانید برای پر کردن آن‌ها از تکه‌های سیم استفاده کرده و در آن شکاف‌ها بچسبانید. اگر قسمت بالایی توپ رقص نور شما ظاهر زیبایی ندارد، می‌توانید از روش‌های مشابه برای پوشاندن آن استفاده کنید. حال کار آینه‌کاری به پایان رسیده است.

این رقص نور توپی مناسب مهمانی‌هایی در روز است که می‌توانید با قرار دادن آن در مکانی که نور خورشید به آن بتابد، نور درخشان و زیبایی به فضا بدهید.

از فویل آلومینیومی می‌توان رقص نور توپی ساخت. برای این کار فویل را بردارید و آن را به مربع‌های کوچک تقسیم کنید. دقیقا همان کاری را که در زمان ساخت رقص نور توپی شیشه‌ای انجام می‌دادید در این‌جا نیز انجام دهید و آن‌ها را با چسب به رقص نور توپی بچسبانید. همه گام‌ها را مطابق قسمت اول این مقاله ادامه دهید تا بتوانید یک رقص نور آلومینیومی داشته باشید.

امروزه بیشتر از آن‌که در هر فضایی مانند خانه باشیم، در محل کارمان زندگی می‌کنیم. حالا اگر استاندارد کاری هم همان ۸ ساعت در روز و بیشتر نباشد، ما یک‌سوم از نیمه‌ی عمرمان را در محل کار می‌گذرانیم، بنابراین وجود نور مناسب در محیط کار بسیار مهم و تاثیرگذار است. شما می‌توانید با مطالعه مقاله تاثیر نور در محیط کار، از این تاثیرگذاری و اهمیت، اطلاعات کامل به‌دست بیاورید.

ساخت نوعی رقص نور برای شب

ساخت نوعی رقص نور برای شب

متریال مورد نیاز: توپ رقص نور توپی، موتور توپ رقص نور توپی، نورافکن‌ قابل تنظیم، لنزهای رنگی، چرخ دنده تعبیه شده.

رقص نور توپی یک راه ساده و نسبتا ارزان برای ایجاد جلوه‌های نور برای یک مهمانی است. تنها با استفاده از دو نورافکن و یک توپ استایرفوم ساده که با آینه پوشانده شده است، می‌توانید نورهای خیره‌کننده و چرخشی ایجاد کنید که کل اتاق را پر می‌کند. با این کار، می‌توانید یک سیستم استریو خوب و چراغ‌های بارقه پرداز داشته باشید و مهمانی را هیجان ببخشید.

نور متمرکز به سمت توپ آینه‌ای که به آرامی می چرخد، هدایت می‌شود. معمولاً یک نقطه پین به‌عنوان منبع نور استفاده می شود، اما هر پرتو متمرکزی می‌تواند این کار را انجام دهد. مجموعه‌ای از آینه‌های ریز که به توپ چسبانده شده‌اند، نور را بازتاب می‌کنند و پرتوهای نوک تیز را به هر گوشه اتاق می‌فرستند. مراحل ساخت رقص نور برای شب عبارتند از:

  • گام اول

رقص نور توپی را تا حد امکان به مرکز اتاق نزدیک کرده و در آن جا آویزان کنید. باید مطمئن شوید آن‌قدر بلند است که کسی به آن برخورد نکند.

  • گام دوم

یک عدد یا تعداد بیشتر نورافکن رقص نور توپی را به رقص نور توپی پیوند دهید. استفاده از دو یا سه نورافکن می‌تواند جلوه‌های زیباتری به رقص نور بدهد.

  • گام سوم

نورافکن‌ها را با لنزهای رنگی مختلف و متعدد بپوشانید تا جلوه‌های نورپردازی جالب‌تر و متنوع‌تری ایجاد شود.

  • گام چهارم

اولین نورافکن را روی دیواری که مستقیما رقص نور توپی به آن می‌تابد نصب کنید. آن را به گونه‌ای تنظیم کنید که پرتوی آن به اندازه کافی پهن باشد و بر روی تمام سطح رقص نور توپی بتابد. اگر نورافکن به درستی تنظیم شده باشد، باید نیم‌کره‌ای از نور ایجاد شود و نیمی از اتاق را روشن کند.

  • گام پنجم

لامپ‌های دیگر را نصب کنید. اگر فقط دو نورافکن دارید، آن را مستقیما رو‌به‌روی نورافکن دیگر نصب کنید و رقص نور توپی را بین آن‌ها قرار دهید. اگر هم چند لامپ دارید می‌توانید نورافکن‌های خود را به گونه‌ای تکان دهید که روی هم قرار گرفته و جلوه‌ای پیچیده‌تر از نور ایجاد کنند. همچنین می‌توانید از چرخه رنگ استفاده کنید تا رنگ چراغ‌های دائما در حال تغییر را مشاهده کنید.

باید بسیار مراقب باشید که استفاده از رقص نورها موجب آلودگی نور نشود. برای اطلاع از اینکه آلودگی نور چیست و چه خطراتی دارد، مقاله آلودگی نوری چیست و چه خطرهایی دارد؟ را مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توان رقص نور ساخت؟ به این منظور، ابتدا ساخت یک رقص نور توپ  ساده را بیان کردیم که از متریال ارزانی ساخته می‌شود و می‌توان آن را تنها در روز که نور خورشید و نور طبیعی روز وجود دارد، استفاده کنید و با آن به محیط خود جلوه‌های رنگی ببخشید.

سپس با استفاده از همین رقص نور توپی ساده، نسخه نورپردازانه آن را برای مناسبت‌های شبانه شرح دادیم. این کار را می‌توانید با به‌کاربردن چند لامپ و نورافکن ساده و تنظیم درست مکان رقص نور توپی انجام دهید. البته لازم است خاطرنشان کنیم که این رقص نورها مناسب فضاهایی مثل فروشگاه و تالار نیز هستند، اما اگر می‌خواهید به کسب و کارتان زیبایی بیشتر و رنگ‌های خیره‌کننده‌تری ببخشید، بهتر است از رقص نورهای صنعتی و ساخته‌شده در کارخانه‌ها که متریال پیشرفته‌تر و البته گران‌تری دارند، استفاده کنید.

سؤالات متداول

چگونه میتوان از فویل آلومینیومی یک رقص نور توپی ساده تهیه کرد؟

فویل را بردارید و آن را به مربع‌های کوچک تقسیم کنید. دقیقا همان کاری را که در زمان ساخت رقص نور توپی شیشه‌ای انجام می‌دادید در این جا نیز انجام دهید و آن‌ها را با چسب به رقص نور توپی بچسبانید.

چه چیزی باعث درخشش یک رقص نور توپی میشود؟

رقص نور توپی معمولاً بالای سر افراد حاضر در مجلس نصب شده و از وسیله‌ای آویزان می‌شود که باعث می‌شود به طور پیوسته روی یک محور عمودی بچرخد و توسط نورافکن روشن شود، به‌طوری‌که بینندگان در این مجلس، پرتوهای نوری را تجربه می‌کنند که به آنها چشمک می‌زند و لکه‌های نوری بی‌شماری را مشاهده می‌کنند که بر روی دیوارها و داخل ساختمان می‌چرخند.

توپ درخشان یا زرق و برقدار چگونه کار میکند؟

نور متمرکز به سمت توپ آینه‌ای که به آرامی می‌چرخد، هدایت می‌شود. معمولاً یک نقطه پین به عنوان منبع نور استفاده می‌شود، اما هر پرتو متمرکزی می‌تواند این کار را انجام دهد. مجموعه‌ای از آینه‌های ریز که به توپ چسبانده شد‌ه‌اند، نور را بازتاب می‎کنند و پرتوهای نوک تیز را به هر گوشه اتاق می‌فرستند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *