روشنایی

نحوه نصب چراغ استخری

زمان مطالعه: 10 دقیقه

جایگزینی چراغ‌های هالوژن قدیمی استخر با چراغ‌های LED بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید! رنگ‌های درخشان و پرنور این چراغ‌ها یک نورپردازی بسیار چشمگیر در زیر آب ایجاد می‌کنند. می‌توانید با یک کلیک روی کنترل از راه دور آن، نورپردازی و رنگ‌ها را متناسب با حال و هوا تغییر دهید و از زیبایی و حس و حال فضا لذت ببرید. در این مقاله بروکس قرار است با شما نحوه نصب چراغ استخری را مرور کنیم.

لامپ استخری

لامپ استخری

اگر می‌خواهید برای استخر خود لامپ نصب کنید یا به فکر جایگزین‌ کردن و نو کردن نورپردازی استخر هستید، سراغ چراغ‌های ال‌ای‌دی بروید. نور ال‌ای‌دی استخر نسبت به لامپ‌های هالوژن انرژی بسیار کارآمدتری دارد. در واقع، چراغ‌های ال‌ای‌دی حدود ۸۰ درصد بیشتر از انواع چراغ‌های هالوژن در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند. اگر هنوز هم از چراغ‌های هالوژنی در استخرتان استفاده می‌کنید، باید بدانید که یک نورپردازی شفاف و اقتصادی را از دست داده‌‌اید. بهترین لامپ‌‌هایی که برای استخرها می‌توان استفاده کرد، لامپ‌های ال‌ای‌دی است.
علاوه بر این، ال‌ای‌دی‌ها نسبت به چراغ‌های هالوژن طول عمر بسیار طولانی‌تری دارند. وقتی که آب وارد نور محفظه هالوژن می‌شود، فیوز و حلقه لاستیکی اطراف نور می‌سوزد و نیاز به تعویض دارد.

چراغ‌های ال‌ای‌دی استخر در رنگ‌های مختلفی وجود دارند که به‌راحتی با استفاده از سوئیچ، فشار دادن کنترل از راه دور یا تنظیمات از پیش برنامه‌ریزی‌شده، قابل تغییر هستند. لامپ‌های ال ای دی، 3 تا 5 برابر بیشتر از چراغ‌های هالوژنی سنتی کارآمد خواهند بود. آنها همچنین حدود ۹۰ درصد گرمای کمتری تولید می‌کنند و میانگین طول عمر آنها حدود ۵۰ هزار ساعت است، درحالی‌که چراغ‌های هالوژن حدود ۵ هزار ساعت طول عمر دارند.

برای آشنایی بیشتر با چراغ‌های ال‌ای‌دی و اینکه لامپ ال‌ای‌دی چگونه ساخته می‌شود؟ مطلبی با همین عنوان بخوانید.

نحوه سیم کشی استخر

تعویض چراغ‌های قدیمی استخر در واقع یک فرایند نسبتاً آسان است و شما حتی نیازی به هزینه‌کردن برای یک برق‌کار ندارید! برخی از ابزارهای اساسی و مراحل ساده زیر تمام آن چیزی است که برای افزودن فضایی از نور و جو به مهمانی تابستانی بعدی خود نیاز دارید.

ابزار دستی اولیه موردنیاز شامل موارد زیر است:

 • پیچ‌گوشتی چهارسو
 • چاقو یا انبردست
 • پیچ‌گوشتی دو سو
 • سیلیکون (فقط برای سطوح استخر فایبرگلاس)

مراحل و نحوه نصب چراغ استخری

مراحل و نحوه نصب چراغ استخری

همان‌طور که گفتیم، اگر نصب چراغ استخری را اصولی و درست انجام دهید، نیاز به برق‌کار هم نخواهید داشت. خودتان می‌توانید به‌راحتی و با رعایت کردن اصول اولیه ایمنی، این کار را انجام دهید. مراحل و نحوه نصب چراغ استخری را طبق راهنمای زیر دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که برق تجهیزات استخر کاملاً قطع شده است.
 2. برای برداشتن نور فعلی استخر از روی دیوار، پیچ بالای چراغ را بردارید. بسته به مدل، ممکن است سه پیچ در اطراف چراغ داشته باشد. در برخی از استخرها، چراغ را در ارتفاع‌های پایین‌تر کار گذاشته‌‌اند و نیاز است تا وارد استخر شوید.

نکته: اگر مجبورید داخل استخر و به زیر آب بروید تا بتوانید پیچ ​​را ببینید، عینک و تجهیزات لازم را همراه خودتان داشته باشید.

 1. قلاب محل اتصال چراغ را بررسی کنید و مطمئن شوید گزینه درست را انتخاب کرده‌اید؛ گزینه‌ای که هم برق از آن عبور نمی‌‌کند و خطری ندارد و هم می‌توان لامپ جدید را روی آن نصب کرد. لامپ را به یک طناب بلند متصل کنید. طناب باید به‌اندازه‌ای بلند باشد که به شما اجازه دهد نور را از سطح آب بالاتر ببرید و چراغ را روی یک حوله قرار دهید. به نحوه قرارگرفتن سیم‌ها و محل اتصال لامپ در محل نصب دقت کنید، زیرا باید پس از روشن شدن چراغ، آن را به موقعیت قبل برگردانید.

نکته: گاهی اوقات فهمیدن نحوه تعویض آن سیم بیشتر از تعویض چراغ طول می‌کشد.

 1. کابل را از پشت چراغ جدا کنید. کابل باید تا حدامکان نزدیک به اتصالات نور بریده شود تا حداکثر طول کابل را داشته باشید.
 2. قلابی که قبلاً چراغ استخر را روی دیوار نگه‌داشته است، بردارید. پس از انجام این کار، با استفاده از کیت پیچ ارائه شده، قلاب را به مکان‌های نصب موجود بچسبانید. برخی از چراغ‌های ال‌ای‌دی با قلاب‌های استانداردی عرضه می‌شوند که روی بدنه آنها سوراخ‌های متعددی وجود دارد.
 3. طبق جزئیات دستورالعمل، کابل را با بازکردن آن به طول مشخص شده آماده کنید. کابل را با استفاده از پیچ‌گوشتی چهارسو و اتصالات مناسب به چراغ وصل کنید و مطمئن شوید اتصال ترمینال محکم و قابل‌اطمینان است.
 4. نور را دوباره داخل آب قرار دهید. ممکن است مجبور شوید به داخل آب برگردید تا سیم‌ها را به موقعیت قبلی خود در پشت طاقچه در استخر برگردانید. هنگامی که سیم در جای خود قرار گرفت، چراغ را به سمت دیوار یا داخل طاقچه فشار دهید. پیچ بالای چراغ را تعویض کنید تا در جای خود ثابت شود.
 5. پس از انجام این کار، برای آزمایش نور، برق را روشن کنید. اگر نحوه کار چراغ LED درست باشد، هنگامی‌که برای اولین‌بار برق را روشن می‌کنید، یک‌بار تمام‌رنگ‌هایی که چراغ دارد، نمایش می‎دهد.

سرعت نور در محیط‌‌های مختلف مثل آب متفاوت است. مقاله‌ای با نام سرعت نور در محیط‌های مختلف برای آشنایی بیشتر با سرعت نور در آب بخوانید.

مزایا و معایب چراغ ال‌ای‌دی برای استخر

مزایا و معایب چراغ ال‌ای‌دی برای استخر

چراغ ال‌ای‌دی برای استخر هم مانند هر وسیله دیگری، مزایا و معایب مختلفی دارد. برای آشنایی بیشتر و آسان‌شدن انتخاب بین چراغ هالوژن و ال‌ای‌دی، نگاهی مقایسه‌ای به این دو داشته باشیم:

 • صرفه‌جویی در انرژی، 3 تا 5 برابر بیشتر از چراغ‌های هالوژن است.
 • هزینه خرید اولیه بالاتر از چراغ هالوژن است.
 • بیشتر از چراغ‌های هالوژن دوام دارد.
 • در صورت شکستن نیاز به تعویض دارد.
 • نور ال‌ای‌دی‌ها شفاف‌تر و بهتر است.
 • نوردهی آن بسیار زیاد است. یک لامپ کوچک ممکن است برای یک استخر با اندازه کوچک پرنور باشد.
 • می‌توان رنگ آن را با کنترل از راه دور یا سوئیچ تغییر داد.

نصب ترانس چراغ استخر

برخی از استخرهای قدیمی هنوز یک کابل ۲۴۰ ولتی دارند که برای تأمین نور نیاز به استفاده از آن است. اگر استخر شما این ترانس را دارد، بهتر است برای نصب چراغ خودتان اقدام نکنید و سراغ یک برق‌کار متخصص بروید. امروزه، چراغ‌های ال‌ای‌دی استخر معمولاً فقط از ۱۲ ولت استفاده می‌کنند و ترانسفورماتورهای جدید معمولاً در نزدیکی تجهیزات استخر نصب می‌شوند تا ولتاژ استاندارد ۲۴۰ ولت را به ۱۲ ولت کاهش دهند.

کنترل از راه دور استخر

بعد از نصب چراغ استخری و در صورت تمایل، می‌توانید یک سیستم کنترل از راه دور اختیاری بخرید که مخصوص چراغ‌های LED ساخته شده است. این سیستم به شما امکان می‌دهد چراغ‌ها را روشن و خاموش کنید و تنظیمات رنگ را از راه دور انتخاب کنید. این سیستم از راه دور از طریق ترانسفورماتور نور استخر شما متصل می‌شود و نیاز به انجام مراحل نصب اضافی دارد.

همچنین گزینه‌هایی وجود دارد که می‌توانید چراغ‌های استخر را از طریق اپلیکیشن موبایل کنترل کنید! با استفاده از این اپلیکیشن و سیستم کنترل از راه دور می‌توانید فقط با یک کلیک یک دکمه رنگ چراغ‌های استخر خود را تغییر دهید تا با تم و حال و هوای خود مطابقت داشته باشد.

کلام آخر

درباره نحوه نصب چراغ استخری و مراحل آن صحبت کردیم. روشنایی استخر LED به یک استاندارد صنعتی تبدیل شده است. تقریباً همه خانه‌ها و فضاهایی که یک استخر داخلی دارند، به نورپردازی در استخر اهمیت می‌دهند و می‌دانند چقدر ضروری است. شما از چه لامپ‌هایی برای نورپردازی استخر خود استفاده می‌کنید؟ چه تجربه‌ای دراین‌باره دارید؟ نظرها و تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول:

میانگین طول عمر چراغ‌های ال‌ای‌دی و هالوژنی چقدر است؟

میانگین طول عمر چراغ‌های ال‌ای‌دی حدود 50 هزار ساعت است. درحالی‌که چراغ‌های هالوژن حدود 5 هزار ساعت طول عمر دارند.

مهم‌ترین مزایا چراغ‌های ال‌ای‌دی برای نصب در استخر چیست؟

چراغ‌های ال‌ای‌دی 3 تا 5 برابر بیشتر از چراغ‌های هالوژن دوام دارد و نور ال‌ای‌دی‌ها شفاف‌تر و بیشتر است. همچنین می‌توان رنگ چراغ‌های ال‌ای‌دی را با کنترل از راه دور یا سوئیچ تغییر داد.

نحوه کنترل از راه دور ال‌ای‌دی‌های استخری چیست؟

بعد از نصب چراغ استخری، می‌توانید یک سیستم کنترل از راه دور اختیاری بخرید که مخصوص چراغ‌های LED ساخته شده است. همچنین می‌توانید چراغ‌های استخر را از طریق اپلیکیشن موبایل کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *