علم و فناوری

چگونه می توان کیفیت سیم و کابل را تشخیص داد؟

چگونه می توان کیفیت سیم و کابل را تشخیص داد؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

چگونه می توان کیفیت سیم و کابل را تشخیص داد؟

اهمیت تاکید بر کیفیت محصولات سیم و کابل در سال­های اخیر ما برآن داشت تا مقاله ای راجب چگونه می توان کیفیت سیم و کابل را تشخیص داد؟

در مورد اینکه آیا کیفیت محصول خوب است یا نه و آیا سیم و کابل در حد استاندارد است یا خیر، قضاوت برای مصرف­کنندگان خیلی دشوار است. این همچنین زنگ خطری برای صنعت سیم و کابل است که باید کیفیت و کارایی را بهبود بخشد، که هنوز راه زیادی در پیش است.

به بسته بندی دقت کنید

در هنگام خرید توجه داشته باشید که بسته­بندی نفیس، چاپ واضح و مشخصات مدل، نام تامین­کننده سیم و کابل، شماره استاندارد، آدرس کارخانه و … کامل باشد. سیم‌ها و کابل‌های تقلبی و پایین‌تر اغلب منشأ مبهم و نشانه‌های دیگری نیز دارند.

ظاهر را بررسی کنید

هنگام خرید به ظاهر آن دقت کنید، صاف و گرد با رنگ یکنواخت و جنس خوب باشد.

هادی را بررسی کنید

هادی باید دارای درخشندگی خاص و همچنین انعطاف­پذیری متوسطی باشد و اندازه آن باید الزامات استاندارد را برآورده کند. در مورد سطح مقطع هسته مسی سیم و کابل، مس برتر رنگ روشن و نرمی دارد در غیر این صورت محصول معیوب است.

طول را بررسی کنید

هنگام خرید کابل، تسلیم وسوسه ارزان قیمت نشوید تا کابلی را تنها با 90 متر یا 80 متر یا حتی بدون علامت­گذاری انتخاب کنید. طول کابل­ها باید الزامات استاندارد کابل 0.5±100 متر را برآورده کند.

 

پی وی سی را بررسی کنید

عایق پی وی بدون روکش کاربرد عمومی دارد و غالباً برای سیم ساختمانی با کیفیت مصرف می­شود عایق پی وی سی روکش دار عایق شده برای تامین انرژی در تاسیسات ثابت مناسب است عایق پی و سی بایستی سطح هادی را به صورت یکنواخت پوشش دهد و هادی در مرکز عایق قرار گرفته باشد دقت شود در ترکیب عایق از مواد دیگر استفاده نشده باشد تا وزن سیم و کابل سنگین شود

 

کیفیت سیم و کابل با تعداد قیطان ها

آیا تعداد قیطان‌ها برای پیچاندن سیم مسی کافی است یا خیر لحیم‌کاری را بررسی کنید و سیم مسی قلع‌شده را بتراشید تا ببینید داخل آن مفتول مسی است یا نه، زیرا سختی سیم آلیاژ آلومینیوم-منیزیم قابل شناسایی است و از سختی سیم مسی بیشتر است اگر توری بافته شده نازک باشد و به طور ناموزون توزیع شده باشد، با لایه عایق و غیره محکم بسته نشده باشد، کابل خوبی نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *