سبک زندگی

چگونه اتاق را تاریک کنیم؟

زمان مطالعه: 12 دقیقه

یچگونه اتاق را تاریک کنیم؟ اگر خانه شما پنجره‌های زیادی دارد که نور طبیعی زیادی را وارد فضای اتاق می‌کنند، ممکن است به دنبال راهی برای متعادل‌کردن میزان نور ورودی به منزل و درعین‌حال لذت بردن از مناظر بیرونی باشید. همچنین شاید به‌دنبال حس و حال متفاوت در اتاق باشید که لازم است آن را اندکی تاریک‌تر کنید. علاوه بر این بسیاری از افراد برای داشتن یک خواب راحت مایل هستند فضای اتاق به طور کامل تاریک باشد که این نیز یک دلیل مهم برای تاریک‌تر کردن فضای اتاق است. در نهایت چندین دلیل و توجیه برای تاریک کردن اتاق‌ها وجود دارد که بهتر است از روش‌هایی استفاده کنید که کمترین هزینه را برای شما دربرداشته باشد. با توجه ‌به این مقدمه، در این مقاله قصد داریم به بررسی روش‌هایی برای تاریک کردن اتاق‌ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

روش‌های تاریک‌تر کردن اتاق

روش‌های تاریک‌تر کردن اتاق

در این قسمت قصد داریم به بررسی روش‌های تاریک کردن اتاق بپردازیم. این روش‌ها عبارتند از:

لامپ‌ها را تعویض کنید

اولین چیزی که می‌توانید امتحان کنید، تعویض لامپ‌های اتاق مدنظر است. معمولاً لامپ‌ها را بر حسب وات درجه‌بندی می‌کنند و تبعاً هرچه وات بیشتر باشد، لامپ روشن‌تر است. پس بهتر است برای تاریک کردن اتاق از لامپ‌هایی با وات پایین استفاده کنید و آن را در چراغ سقفی خود نصب کنید. اگر مطمئن نیستید که هر لامپ چند واتی است، بهتر است از چند لامپ متفاوت استفاده کنید و هرکدام که نور کمتری دارد را نصب کنید. ضمناً علاوه بر لامپ‌هایی با وات پایین، می‌توانید از لامپ‌هایی با نور متفاوت و تاریک‌تر استفاده کنید.

لامپ‌ها بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی ما هستند. اگر به بازار محصولات روشنایی سر بزنید، می‌بینید که لامپ‌ها انواع مختلفی دارند و فرق بین آن‌ها در عملکرد، مواد اولیه، بهره‌وری انرژی و … است. در مقاله انواع لامپ، درباره انواع لامپ‌ها و ویژگی‌های هریک از آنها توضیح داده شده است.

خرید و نصب پرده رومن

پرده طرح رومن، نور ورودی از پنجره‌ها به اتاق را کنترل می‌کند و از این جهت که در طی روز می‌توان به وسیله این پرده جلوی ورود نور به داخل اتاق را در هنگام خواب گرفت، مناسب‌ترین پرده برای اتاق خواب است. این پرده‌ها که عموما به صورت عمودی نصب می‌شوند و معروف به شید رومن هستند را می‌توان در تمام پرده‌فروشی‌ها پیدا کرد و خرید.

البته با پرده‌های معمولی نیز می‌توان راه ورود نور به اتاق را در طی روز گرفت و این کار برای افرادی که مستاجر هستند و توان یا میل ندارند که هزینه زیادی برای دیزاین خانه بکنند، مناسب است، ولی استفاده از پرده رومن راه ورود نور به داخل اتاق را کاملا می‌بندد.

روز و شب برای کودک شما اهمیت بسیار کمی دارد، بنابراین قرارگرفتن در یک اتاق روشن یا تاریک آن را تغییر نمی‌دهد. واقعیت این است که نوزادان تاریکی را بسیار راحت می‌دانند و راحت‌تر می‌توانند در اتاقی تاریک بخوابند.

نصب برچسب‌هایی برای مات کردن شیشه‌های اتاق

نصب برچسب‌هایی برای مات کردن شیشه‌های اتاق

از دیگر روش‌های تاریک کردن اتاق، استفاده از برچسب شیشه مات‌کن روی شیشه‌های پنجره اتاق است. مزیت استفاده از شیشه مات‌کن این است که اتاق چه از بیرون و چه از داخل، نامرتب و شلوغ دیده نمی‌شود. از آنجا که برچسب‌های شیشه مات‌کن  ۹۹درصد اشعه ماورا بنفش نور خورشید را جذب کرده و مانع از ورود تابش خیره‌کننده به داخل اتاق می‌شوند، باعث خنک‌تر شدن اتاق می‌شوند. همین قابلیت نیز از رنگ‌پریدگی رنگ خانه، فرش‌ها و مبلمان بر اثر تابش نور خورشید، جلوگیری می‌کند. خیلی از برچسب‌های شیشه مات‌کن فقط یک شیشه مات‌کن ساده بوده و برخی هم دارای طرح‌های فانتزی و جذاب زیادی هستند.

از نکات مثبت برچسب‌های شیشه مات‌کن، عدم نیاز به قلاب و میخ دیوارکوب است و به دیوارها آسیب نمی‌زنند. صرفا روی شیشه چسبانده می‌شوند و هر وقت خواستید می‌توانید از روی شیشه بکنید. در هنگام چسباندن برچسب‌های شیشه مات‌کن دقت باید کرد که شیشه‌ها حتما تمیز باشند تا زیر برچسب‌ها حباب یا خش ایجاد نشود.

اتاق‌خواب محلی امن و آرام برای رفع خستگی‌های روزانه است، به همین دلیل دکوراسیون و نورپردازی آن برای ما اهمیت بسیاری دارد. مقاله نورپردازی اتاق‌خواب بهترین راه‌های نورپردازی اتاق‌خواب را مورد بررسی قرار می‌دهد.

جلوی نور ورودی از راهروها را بگیرید

در اینجا ما راه‌حلی خیلی آسان و کم‌هزینه را پیش پای شما می‌گذاریم؛ هرچند ممکن است این راه‌حل به لحاظ بصری چندان شیک و جذاب نباشد. با تهیه دو عدد قلاب دیواری (شبیه قلاب‌هایی هستند که برای آویزان کردن دسته کلید روی دیوار از آن‌ها استفاده می‌شود) با مبلغی ناچیز، قلاب‌ها را در دو سمت چارچوب در ورودی اتاق دیوارکوب کنید. حالا پتویی قدیمی و ضخیم را تهیه کرده و دو طرف بالای آن را پانچ کنید تا بشود قلاب‌ها را داخل سوراخ پانچ انداخت. دقت کنید که پتو تمام راه‌های ورود نور از در و چارچوب در را مسدود کند.

سه نوع اصلی از نورپردازی خانه عبارتند از: نورپردازی عمومی که شامل اتاق نشیمن، منطقه کار مثل آشپزخانه و قسمت‎های تکمیلی و اضافی شامل مکان‌های اتصال‌دهنده بین فضاهای اصلی. اگر این سه نور باهم ترکیب شوند، نورپردازی اصولی و کاربردی حاصل شده و کل خانه روشن می‌شود. مقاله اصول نورپردازی اتاق‌خواب به یکی از بخش‌‌های اصلی و مهم خانه پرداخته است.

از رنگ‌های تیره برای رنگ‌آمیزی اتاق بهره بگیرید

از رنگ‌های تیره برای رنگ‌آمیزی اتاق بهره بگیرید

متداول است که برای رنگ دیوارها اغلب به سراغ رنگ‌های خنثی می‌روند، دلیل این کار این است که رنگ‌های خنثی را به‌صورت اتوماتیک پایه رنگ همه دیوارها می‌دانند. چرا از رنگ‌های تیره برای استفاده در رنگ‌آمیزی دیوارها باید بترسیم؟ از قضا به‌کار بردن رنگ‌های تیره روی دیوار اتاق خواب و حتی اتاق نشیمن و آشپزخانه، کار بسیار مجلل و زیبایی است. اصولا خانه‌هایی که تم تاریکی دارند، خیلی سخت به چالش کشیده می‌شوند. حتما رنگ تیره را امتحان کنید، بدون شک پشیمان نخواهید شد.

می‌توانید سوئیچ دیمر تعبیه  کنید

راه‌حل دیگر نصب کلید دیمر در اتاق مدنظر است. سوئیچ دیمر جایگزین سوئیچ معمولی اتاق شما می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد که لامپ را به‌جای خاموشی کامل، کم‌نور کنید. با یک سوئیچ دیمر می‌توانید نور ملایمی در اتاق خود داشته باشید؛ بدون این‌که اتاق کاملاً تاریک شود. این کار برای زمان عصر در اتاق‌خواب که می‏خواهید خواب خوب و راحتی داشته باشید، بسیار مناسب است.

نصب سوئیچ دیمر

برای نصب سوئیچ دیمر بهتر است از یک تکنسین خوب استفاده کنید تا هم کار به‌درستی انجام شود و هم خود آسیبی نبینید. دیمر قطعه‌ای الکترونیکی است که در صنعت روشنایی و پروژه‌های الکترونیکی مختلفی استفاده می‌شود. کارکرد اصلی دیمر کم‌وزیاد کردن شدت نور لامپ‌ها است. لامپ‌های دیمردار توانسته‌اند طرفداران زیادی را به خود جلب کنند، اما سؤال اینجاست که دیمر چیست و دیمر لامپ چه کاربردی دارد. شما می‌توانید با مطالعه مقاله دیمر لامپ چیست؟ با این مفهوم و کارکرد آن آشنا شوید.

پرده یا کرکره را تعویض کنید

پنجره‌های اتاق نقش مهمی در تعیین میزان نور اتاق دارند. اگر می‌خواهید اتاق را تاریک‌تر کنید، ممکن است لازم باشد پرده یا کرکره اتاق را تعویض کنید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از پرده‌هایی با رنگ تیره انجام دهید، چرا که پرده‌های رنگ روشن میزان نور بیشتری به اتاق وارد می‌کنند، حتی اگر بسته باشند. همچنین علاوه بر رنگ تیره، می‌توانید از پرده‌هایی با جنس ضخیم نیز بهره بگیرید. اگر می‌خواهید بیشترین نور ممکن را مسدود کنید، می‌توانید از پرده‌های خاموش استفاده کنید، چراکه اگر در طول روز به یک اتاق تاریک نیاز داشته باشید یا این که شب‌ها نور مزاحمی وارد اتاق می‌شود، گزینه بسیار مناسبی هستند. در شب، نور ساعت بیولوژیکی بدن «ریتم شبانه‌روزی» را از بین می‌برد. بدتر از آن، تحقیقات نشان می‌دهند که نورهای شبانه ممکن است در ایجاد سرطان، دیابت، بیماری قلبی و چاقی نقش داشته باشد.

دکور اتاق را تغییر دهید

دکور اتاق را تغییر دهید

دکوراسیون اتاق نیز در تاریک کردن آن بسیار تأثیرگذار است. به‌عنوان‌مثال اگر شما یک آینه بزرگ روی دیوار اتاق نصب کرده باشید، نور بیشتری به درون اتاق منعکس می‌شود، یا اگر قفسه‌های کتاب و میزهایی دارید که سفیدرنگ هستند، این کار باعث می‌شود که اتاق روشن‌تر به‌نظر برسد و لازم است آن‌ها را با رنگ‌های تاریک جایگزین کنید. اگر شدت نور را کاهش دهید و دیوارها را با رنگ تیره رنگ‌آمیزی کنید، وجود یک دکوراسیون روشن تأثیر این تغییرات را کم می‌کند، پس بهتر است لزوماً از دکوراسیون تیره استفاده کنید. در کل سعی کنید در فضای خانه و دکوراسیون منزل، از قطعات و ابزار با رنگ تیره استفاده کنید تا اتاق تاریک و تاریک‌تر شود.

وسایل دیجیتال و برقی را از اتاق مدنظر خارج کنید

در نهایت می‌توانید برخی از وسایل الکترونیکی را از اتاق خارج کنید. چیزهایی همچون ساعت‌های دیجیتال، صفحه‌نمایش تلویزیون و کامپیوتر، همگی می‌توانند مقدار کمی نور از خود ساطع کنند، حتی اگر خاموش باشند. شاید عجیب به نظر برسد، اما حتی یک ساعت زنگ‌دار کوچک نیز می‌تواند تغییر ایجاد کند. شما می‌توانید مدل‌ها و ابزاری انتخاب کنید که نور زیادی از خود ساطع نمی‌کنند یا این‌که ابزار موجود را با مقداری نوار بپوشانید. همچنین لامپ‌های الکترونیکی یکی از دلایل بدخوابی هستند که بهتر است آن‌ها را از اتاق‌خواب خود حذف کنید تا یک فضای کاملاً تاریک داشته باشید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم روش‌های تاریک‌کردن اتاق را بررسی کنیم. روش‌هایی که در اینجا بررسی شدند، معمولاً بدون هزینه خاصی انجام می‌شوند و شما می‌توانید با هزینه پایین و اندکی تغییرات در فضای اتاق، محیط را تاریک و تاریک‌تر کنید.

سؤالات متداول

سوئیچ دیمر چیست؟

سوئیچ دیمر جایگزین سوئیچ معمولی اتاق شما می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد که لامپ را به‌جای خاموشی کامل، کم‌نور کنید. با یک سوئیچ دیمر می‌توانید نور ملایمی در اتاق خود داشته باشید، بدون این که اتاق کاملاً تاریک شود.

آیا باید اتاق را برای چرتهای روزانه تاریک کنیم؟

روز و شب برای کودک شما اهمیت بسیار کمی دارد، بنابراین قرارگرفتن در یک اتاق روشن یا تاریک آن را تغییر نمی‌دهد. واقعیت این است که نوزادان تاریکی را بسیار راحت می‌دانند و راحت‌تر می‌توانند در اتاقی تاریک بخوابند.

آیا نور شب برای خواب مضر است؟

بله، در شب، نور ساعت بیولوژیکی بدن «ریتم شبانه‌روزی» را از بین می‌برد. بدتر از آن، تحقیقات نشان می‌دهند که نورهای شبانه ممکن است در ایجاد سرطان، دیابت، بیماری قلبی و چاقی نقش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *