علم و فناوری

تجهیزات حفاظت از نوسانات برق

تجهیزات حفاظت از نوسانات برق
زمان مطالعه: 6 دقیقه

نوسانات برق چیست و چگونه رخ می­دهد؟

نوسانات رایج­ترین رفتار مشاهده شده در هر سیستم الکتریکی است. تغییر ولتاژ می­تواند از نوسانات ولتاژ کوچک در زمان کوتاه تا قطع شدن و خاموشی کامل برای مدت طولانی متفاوت باشد. هنگامی که ولتاژ در کوتاه مدت کمتر از نرخ استاندارد تحمل می­شود، به آن افت ولتاژ می­گویند. در مقابل هنگامی که ولتاژ بالاتر از تحمل نامی استاندارد برای زمان کوتاه افزایش می­یابدبه آن افزایش یا تورم ولتاژ می­گویند.

افزایش حداقل 10 درصد ولتاژ یا جریان که کمتر از چند میکروثانیه طول بکشد به عنوان Surge یا نوسان شناخته می­شود در این حالت مقدار انرژی الکتریکی تولید شده در طول موج، برای یک دوره بسیار کوتاه به طور قابل توجهی تا چند هزار ولت افزایش می­ یابد.

اضافه ولتاژ چگونه ایجاد می­شود

اضافه ولتاژ می تواند به صورت طبیعی یا ساخته دست بشر باشد اضافه ولتاژ گذرا ساخته دست بشر از آزاد شدن ناگهانی انرژی که قبلاً ذخیره شده و یا انرژیی که توسط وسایل دیگر القا شده است(در هنگام سوئیچینگ موتورها و ترانسفورماتورها) به وجود می ­آید.

ولتاژ گذرا طبیعی در اثر برخورد مستقیم صائقه به خط انتقال برق مجاور یا خط تلفن و یا به صورت غیر مستقیم رخ می­دهد. در هر دو حالت به دلیل اضافه ولتاژ گذرا در طول خطوط انتقال، به تجهیزات برقی و تأسیسات الکتریکی آسیب وارد می­شود.

دستگاه­های محافظت از نوسانات برق

Surge protection devices یا با اختصار SPD نقش حیاتی در کنترل نوسانات یا تغییرات ولتاژ دارند. دستگاه حفاظت از ولتاژ وسیله ­ای است که از تجهیزات الکتریکی در برابر افزایش ولتاژ در مدارهای جریان متناوب (AC) محافظت می­کند. عملکرد یک دستگاه محافظ برق، حفاظتی است و می‌توانند در عرض چند نانوثانیه به نوسان پاسخ دهد. یک SPD با محدود کردن ولتاژ اعمال شده در هنگام وقوع نوسان، از مدارت الکتریکی، تاسیسات الکتریکی، مصرف­کننده، سیم‌کشی و لوازم جانبی در برابر افزایش جریان برق (اضافه ولتاژ گذرا) محافظت می­کند.

محافظ برق خانگی

وسایل برقی خانگی نظیر تلویزیون، یخچال، فریزر، ماشین لباس شویی، ظرفشویی، کامپیوتر، موبایل و …. منبع تغذیه خود را به صورت مستقیم از برق شهری دریافت می‌کنند. همانطور که در بالا ذکر گردید، برق شهری نیز از این قانون مستثنی نیست و نوسانات گذرا دارد و یا خطر وجود رعد و برق باعث کاهش یا افزایش ولتاژ می‌شود. در صورتیکه از محافظ ولتاژ مناسب استفاده نشود، این نوسانات برقی باعث بروز آسیب‌های احتمالی مانند سوختن یخچال، تلویزیون و سایر وسایل الکتریکی می‌گردد.

انواع محافظ برق

در اینجا برخی از متداول­ترین محافظ­های برقی که در منزل و محیط کار به شما کمک می‌کند، معرفی خواهد شد تا در خرید محافظ متناسب با نیاز هر تجهیز الکتریکی و استفاده صحیح از آن آگاهانه عمل شود.

محافظ برق یخچال

یخچال از جمله وسایلی ‌ست که همیشه به برق متصل است. محافظ برق یخچال بروکس به دو صورت دیواری (بدون سیم) و یا با سیم تولید می­شود. در انتخاب نوع محافظ به تعداد خانه­های مورد نیاز فاصله یخچال از پریز دقت شود. محافظ یخچال بایستی حتماً دارای سیستم ارت مناسب باشد که در محافظ­های برق بروکس رعایت شده است.

محافظ برق صوتی و تصویری

محافظ­های برق صوتی و تصویری بروکس به صورت چهار تا شش خانه تولید می­شوند. این محافظ ها مجهز به کلید قطع و وصل و در دو نوع ارت دار و بدون ارت تولید شده اند ظاهر مناسب از پارامتر­های مهم انتخاب محافظ صوتی و تصویری می­باشد که در محصولات بروکس رعایت شده است.

محافظ برق کولر گازی

در انتخاب محافظ کولر گازی توجه داشته باشید که باید از محافظ برق مناسب کولر گازی استفاده شود. کولر­های گازی با توجه به حجم سرمایش تولید شده مصرف برق متفاوتی دارند. محافظ­های برق تولید شده در شرکت بروکس طیف کاملی از این نیاز­ها را پوشش می­دهند. محافظ کولر دیواری مناسب کولرهای با مصرف کم و محافظ ترمینالی بروکس با بکارگیری رله پرقدرت امکان محافظت از کولرهای پرمصرف را در برابر نوسانات برق ایجاد می­کند.

محافظ ماشین لباسشویی و ظرفشویی

بخش اصلی عملکرد ماشین ظرفشویی و لباسشویی از طریق برد الکترونیکی و موتور حساس آن صورت می‌گیرد. استفاده از محافظ برق مناسب به منظور تامین برق کم نوسان و همچنین جلوگیری از ورود نوسانات شدید به این دستگاه‌ها ضروری است. برای هر کدام از ماشین لباسشویی و ظرفشویی معمولاً از محافظ­های برق تک خانه که به صورت دیواری (بدون سیم) در بروکس تولید شده است، استفاده می­کنند. در این نوع از محافظ­ها بایستی دقت شود که حتماً مجهز به سیستم ارت مناسب باشند تا کاربر هنگام استفاده دچار برق گرفتگی نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *