سبک زندگی

خانه شرقی بهتر است يا غربی، شمالی یا جنوبی؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

خانه شرقی بهتر است يا غربی، شمالی یا جنوبی؟ هنگامی که قصد دارید خانه جدیدی را انتخاب کنید در ذیل خصوصیات خانه‌هایی که به بازدید آن‌ها می‌روید حتما شنیده‌اید که در مورد خانه شرقی غربی یا شمالی جنوبی صحبت می‌کنند.

به همان مقدار که به وجود پارکینگ و تعداد اتاق‌های یک خانه توجه می‌کنید، باید به موقعیت جغرافیایی آن نیز اهمیت بدهید. چرا که این موقعیت مشخص کننده میزان نور، مصرف انرژی، مقدار سرما و گرمای خانه شماست. با ما همراه باشید تا در ادامه به این سوال مهم که خانه شرقی بهتر است يا غربی، شمالی یا جنوبی پاسخ دهیم.

انواع جهت‌گیری جغرافیایی خانه‌ها

انواع جهت‌گیری جغرافیایی خانه‌ها

 • خانه‌های دو بر
 • خانه‌های نبش خیابان
 • خانه‌های شمالی یا جنوبی
 • خانه‌های شرقی یا غربی

خانه‌های دو بر

به خانه یا زمینی که از دو طرف به صورت موازی به خیابان یا کوچه راه داشته باشد؛ دو بر یا دو کله می‌گویند. این خانه‌ها دو ورودی از دو کوچه یا خیابان متفاوت دارند. یک ورودی از حیاط و دیگری به خود ساختمان راه دارد.

خانه‌های نبش خیابان

خانه دو نبش از دو ضلع با دو خیابان یا کوچه در ارتباط است. یک ورودی دارد و فقط نوردهی آن با خانه دو بر متفاوت است.

خانه‌های شمالی یا جنوبی

خانه‌ای که در جهت شمال کوچه یا خیابان قرار بگیرد اصطلاحا شمالی گفته می‌شود. معمولا برای ورود به این خانه‌ها شما ابتدا به حیاط وارد شده سپس به ساختمان اصلی می‌رسید.

در سمت مقابل خانه‌های شمالی، خانه‌های جنوبی قرار گرفته‌اند. برای ورود به املاک جنوبی ابتدا وارد یک فضای خالی و سپس ساختمان اصلی خواهید و حیاط بعد از ساختمان قرار دارد.

این دو جهت جغرافیایی از لحاظ نورگیری با هم متفاوت هستند. خانه‌های جنوبی نورگیری بهتری دارند و ساعات زیادی را روشن هستند. خانه‌های شمالی نسبت به جنوبی‌ها نور کمتری دارند و در فصل تابستان خنک‌تر هستند.

در مقاله نورگیر ساختمان شمالی درباره ویژگی‌های نورگیر ساختمان‌های شمالی کامل صحبت کردیم.

خانه‌های شرقی یا غربی

برای تشخیص خانه شرقی یا غربی شما باید در راستای کوچه بایستید و صورت شما رو به سمت شمال باشد. دست چپ شما املاک غربی و دست راست شما املاک شرقی را نشان خواهد.

خانه‌های شرقی نور اول صبح تا ظهر را دارند. طبیعتا با طول خورشید این خانه‌ها روشن و از هنگام ظهر نور آن‌ها کمتر خواهد شد.

خانه‌های غربی از ظهر تا غروب آفتاب نورگیری دارند. در فصل تابستان نور بیشتر و در زمستان نور کمتری خواهند داشت.

نکته: جهت جغرافیایی ساختمان با واحد درون آن می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است یک ملک در قسمت شرقی کوچه باشد اما واحدهای درون آن فقط غربی یا فقط شرقی باشند. در این خانه‌ها جهت نور مهم است.

به تصویر زیر دقت کنید. این جهت حرکت خورشید در دو فصل زمستان و تابستان را نشان می‌دهد. همان طور که مشاهده می‌کنید خانه‌های شمالی نور کمتری را دریافت می‌کنند. بسته به اینکه یک زمین موقعیت دو نبش یا سه نبش و یا دو بر داشته باشد، می‌تواند یک ساختمان با واحدهای مختلفی از لحاظ نورگیری و جهت جغرافیایی باشد. پس اگر قصد انتخاب یک واحد در آپارتمان را دارید حتما جهت خود واحد و نه موقعیت کلی زمین را در نظر بگیرید.

انواع جهت‌گیری جغرافیایی خانه‌ها

به طور مثال این موقعیت‌ها را در نظر بگیرید:

 • ملک جنوبی واحد شمالی: نورگیر است اما آفتاب مستقیم و گرم ندارد.
 • ملک جنوبی واحد جنوبی: بهترین آفتاب و نور را دارد.
 • ملک جنوبی واحد غربی: از ظهر تا غروب نیمه نور را دریافت می‌کند.
 • ملک جنوبی واحد شرقی: از صبح تا ظهر نیمه نور را دارد.
  اگر تمایل دارید به‌طور مفصل درباره ویژگی و شرایط نورگیری انواع ساختمان‌ها بدانید، به مقاله انواع نورگیر ساختمان سر بزنید.

کدام جهت برای ساخت یا انتخاب خانه بهتر است؟

کدام جهت برای ساخت یا انتخاب خانه بهتر است؟

انتخاب این موضوع کاملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اینکه چه ساعاتی بیشتر در منزل هستید، گیاه یا حیوان خانگی پرورش می‌دهید و علاقه شما به خانه خنک یا گرم است کاملا تاثیرگذار خواهد بود.

نکات قابل توجه در این انتخاب شامل موارد زیر است:

 • خانه‌های شمالی در فصل تابستان خنک‌تر هستند و نور کمتری دارند.
 • خانه‌های جنوبی نورگیری بیشتری دارند و در فصول سرد سال گرم‌تر خواهند بود.
 • خانه‌های جنوبی گران‌تر هستند.(به علت طراحی نقشه بهتر و موقعیت مناسب‌تر)
 • خانه‌های شرقی یا غربی در تابستان‌ها گرم‌تر و در زمستان‌ها سردتر از خانه‌های شمالی یا جنوبی هستند. لذا برای سرمایش و گرمایش این منازل انرژی بیشتری باید مصرف کنید.
 • نور خانه‌های غربی برای پرورش گیاهان مناسب‌تر هستند.
 • جهت وزش باد در مناطق بادخیز بسیار مهم است. مثلا در شهرهایی که بادهای شرقی یا غربی می‌وزد در مواقع طوفانی به خانه‌های شرقی یا غربی آسیب بیشتری وارد می‌شود و در حالت عادی گردش هوا در این خانه‌ها بهتر صورت می‌گیرد.
 • زمین‌های جنوبی به دلیل فضای بیشتر نورگیری در طراحی نقشه آسان‌تر هستند و معمولا نقشه بهتری را برای ملک به ارمغان می‌آورند.
 • امنیت خانه‌های شمالی به دلیل دید ساکنین ساختمان به حیاط و درب ورودی بیشتر است.

تکنیک‌های بسیاری در ساخت ساختمان وجود دارند که کمک می‌کنند ساختمان حداکثر نورگیری را داشته باشد. در مقاله طراحی نورگیر ساختمان به این موضوع پرداختیم.

کلام آخر

خانه شرقی یا غربی باشد یا شمالی یا جنوبی، مهم‌ترین نکته آرامش شما است. ساعات حضور خود را در نظر بگیرید و آنچه را که مناسب‌تر است انتخاب کنید. هر خانه‌ای می‌تواند برای یک نفر بهترین و برای بقیه مناسب نباشد.

سوالات متداول:

خانه شمالی بهتر است یا جنوبی؟

خانه‌های جنوبی از نورگیری بهتر و نقشه بهتری برخوردارند.

خانه شرقی بهتر است یا غربی؟

خانه‌های شرقی از صبح زود تا ظهر و خانه‌های غربی از ظهر تا غروب آفتاب نورگیری دارند. نور غربی برای پرورش گیاهان بهتر است.

 خانه شمالی گران‌تر است جنوبی؟

املاک جنوبی به دلیل نور و نقشه بهتر گران‌تر هستند.

1 نظر در “خانه شرقی بهتر است يا غربی، شمالی یا جنوبی؟

 1. s گفت:

  با سلام این وضعیت برای منازل شهر ما انطباق ندارد
  خانه های شمالی هنگام ورود به منزل به سمت شمال وارد می شویم و خانه های جنوبی هنگام ورود به منزل به سمت جنوب وارد می شویم.
  و هر دو هم در ابتدا وارد حیاط منزل می شویم.
  چون آفتاب ظهر تا عصر بسیار گرم است اصولا پنجره جنوبی برای خانه های جنوب وجود ندارد و فقط از آفتاب صبح استفاده می کنند. و خانه های شمالی از آفتاب عصر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *