روشنایی

چگونه لامپ درست کنیم؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

به نظر شما لامپ‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟ لامپ‌های خریداری شده در فروشگاه راهی سریع و آسان برای افزودن نور به اتاق هستند، اما ممکن است دلتان بخواهید یک لامپ مخصوص و با ویژگی‌هایی موردنظر خودتان درست کنید.

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توان لامپ درست کرد؟ ادامه این مطلب کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری درباره ساختار لامپ و روش درست‌کردن آن پیدا کنید. همراه ما بمانید.

ساخت لامپ با وسایل ساده

ساخت لامپ با وسایل ساده

برای اینکه یک لامپ درست کنید در مرحله اول باید یک پایه پیدا کنید. پایه لامپ شما باید به‌اندازه‌ای محکم باشد که حتی پس از اینکه دستگاه لامپ و سایه‌بان را در بالا اضافه کردید، بتواند به‌تنهایی بایستد. اگر پایه توخالی دارید که باید آن را تثبیت کنید، آن را با چیزی مانند سنگ مرمر یا ماسه پر کنید تا استحکام و قدرت لازم را پیدا کند.

چند ایده برای پایه لامپ که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

  • بطری‌های نوشیدنی
  • سطل‌ها یا سطل‌های چوبی
  • اسباب‌بازی یا مجسمه
  • کتاب‌های توخالی

درباره انواع لامپ‌‌های تزئینی چیزی می‌دانید؟ اگر نمی‌دانید مطلبی به همین نام از مجله بروکس برای شماست.

ساخت لامپ با بطری و چوب

ساخت لامپ با بطری و چوب

برای ساخت لامپ یک کیت لامپ بخرید. کیت‌‌ها را می‌توان در اکثر فروشگاه‌های سخت‌افزار پیدا کرد. توجه داشته باشید که خرید قطعات به‌صورت جداگانه امکان‌پذیر است، اما خرید آنها باهم کار شما را آسان‌تر می‌کند. اگر سیم لامپ را جداگانه می‌خرید، سیم سایز ۱۸ را انتخاب کنید.

اگر نمی‌خواهید کیت لامپ بخرید و در عوض می‌خواهید اقلام را جداگانه خریداری کنید، به موارد زیر نیاز دارید:

  • چنگ قابل جداشدن
  • سیم
  • سوکت فشاری و پوسته سوکت
  • فینال (Finial)
  • انواع سخت‌افزار، مانند مهره، پیچ‌ و مهره و واشر

پایه میله را آماده کنید. میله یک لوله توخالی است که سیم را از پایین پایه به سمت بالا و به لامپ در بالا می‌رساند. بسته به پایه شما، ممکن است مجبور شوید سوراخ‌هایی به‌اندازه کافی برای میله در بالا و پایین لامپ ایجاد کنید یا برش دهید. در صورت لزوم، می‌توانید میله را با اره برقی یا برش لوله برش دهید، اما بهتر است پایه‌ای را انتخاب کنید که روی میله شما نصب شده باشد. اره کردن میله خیلی ایده‌آل نیست.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لامپ‌ها، مطلبی با عنوان انواع لامپ‌های شارژی را بخوانید.

پایین پایه را تثبیت کنید. کیت لامپ شما ممکن است همراه با قطعه‌ای باشد که برای تثبیت قسمت پایین پایه شما قرار دارد. اگر این‌طور نیست، درپوش‌های لاستیکی بخرید تا بتواند در این قسمت از لامپ به شما کمک کند. اینها را در فواصل دور پایه بچسبانید تا از سرخوردن جلوگیری کنید و پایه را کمی از روی میز بلند کنید و فضایی برای سیم باز کنید.

راه‌اندازی لامپ

طناب را از میله عبور دهید. سیم اصلی باید از دو سیم پوشیده شده تشکیل شده باشد که به‌هم‌چسبیده‌اند. آن را از پایین ‌به ‌بالا از میله عبور دهید و ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر طناب در اطراف پایه باقی بگذارید. قبل از رزوه کشی، انتهای سیم‌ها را به هم بچسبانید تا داخل میله قرار گیرند. هنگام انجام این کار، مطمئن شوید که قسمت پایین دوشاخه به لبه تیز میله ساییده نشود. مهره قفل را روی انتهای میله لامپ پیچ کنید. اطمینان حاصل کنید که سیم‌های شما ابتدا به جایی که می‌خواهید رزوه شده باشند.

گردن را روی میله لامپ پیچ کنید. این کار اختیاری است. کیت لامپ شما ممکن است با یک قطعه «گردنی» مسطح و پهن یا یک درپوش لاستیکی برای افزودن به میله لامپ همراه باشد.

پایین چنگ را اضافه کنید. پایین چنگ را روی میله لامپ پیچ کنید، بازوها روبه‌بالا باشند. این پایه برای بقیه چنگ خواهد بود.

درپوش سوکت را پیچ کنید. درپوش سوکت کاسه‌ای شکل را در بالای قسمت پایین چنگ قرار دهید، انتهای آن را باز کنید و محکم بپیچانید.

سیم‌ها را بردارید. دو سیم پوشیده شده در بالای اصلی را از هم جدا کنید و حدود ۱۰ سانتی‌متر از پایین سیم جدا کنید. با استفاده از سیم‌کش یا چاقو، عایق را از ۲.۵ سانتی‌متر بالای طناب‌ها جدا کنید.

چرا لامپ سریع روشن می‌شود؟ خواندن این مطلب کمک می‌کند تا به جواب سوال برسید.

سیم‌ها را ببندید. سیم‌ها را به یک تکیه‌گاه مطمئن ببندید. انجام این کار از افتادن سیم‌ها از طریق میله به پایه جلوگیری می‌کند.
برای گره‌زدن به یک تکیه‌گاه این مراحل را دنبال کنید:

سیم سمت چپ را پایین بیاورید تا رو به راست باشد و در مقابل سیم‌کشی دوبل قرار بگیرد. سیم سمت راست را پایین بیاورید تا رو به چپ باشد و در پشت سیم‌کشی دوبل قرار بگیرد. سیم سمت راست را در حلقه سمت چپ قرار دهید. انتهای هر دو سیم را محکم بکشید و گره را محکم کنید.

مقاله تاریخچه لامپ شما را با انواع لامپ‎ها و مراحل ساخت آن‌ها آشنا می‎‎کند.

روشن کردن لامپ؛ مرحله نهایی

سیم باردار و سیم خنثی را پیدا کنید. معمولاً سیم خنثی با عایق آجدار احاطه می‌شود. اگر مطمئن نیستید، به دستورالعمل‌هایی که با کیت لامپ شما ارائه شده است، مراجعه کنید. اگر سیم‌ها دورنگ باشند، سفید سیم خنثی و سیاه سیم باردار است. سیم خنثی را در جهت عقربه‌های ساعت دور پیچ نقره‌ای (سفید) و سیم باردار را در جهت عقربه‌های ساعت دور پیچ طلایی (تیره) بپیچید. اگر مطمئن نیستید، دفترچه راهنمای همراه کیت لامپ را بررسی کنید. با استفاده از یک پیچ‌گوشتی، پیچ‌ها را روی سیم‌ها محکم کنید.

پوسته سوکت را روی سوکت لامپ قرار دهید. آن را طوری ردیف کنید که شکافی که از پایین پوسته سوکت بالا می‌آید با سوئیچ روی سوکت لامپ هم‌تراز شود. سیم‌ها را داخل آن بچسبانید تا دیده نشوند و پوسته سوکت را فشار دهید تا در جای خود قفل شود. بالای چنگ را وصل کنید. کناره‌های چنگ را درحالی‌که آنها را به شکاف‌های کف چنگ می‌کشید، فشار دهید. لامپ خود را بالای چنگ قرار دهید. پس از اینکه در یک موقعیت ایمن قرار گرفت، مهره قفل را به سمت پایین بچرخانید تا محکم شود. یک لامپ را به پریز پیچ کنید و لامپ خود را وصل کنید. به همین راحتی شما یک لامپ یا آباژور ساخته‌اید.

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که لامپ چگونه اختراع شد؟ مطالعه مقاله‌ای با همین عنوان، اطلاعات شما را تکمیل می‎کند.

کلام آخر

درباره ساخت لامپ و روشی که می‌توانید برای ساخت لامپ استفاده کنید با شما حرف زدیم. اگر دوست دارید لذت استفاده کردن از یک لامپ یا آباژور دست‌ساز را تجربه کنید، این مطلب به شما کمک می‌کند تا این لذت را واقعی کنید.

شما چه اطلاعاتی به مطلب ما اضافه می‌کنید؟ تابه‌حال لامپ درست کرده‌اید؟ روشی ساختی که شما استفاده کرده‌اید چه روشی بوده؟ نظرها و تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول:

پایه‌‌های لامپ توخالی برای ساخت لامپ مناسب هستند؟

خیر. پایه لامپ شما باید به‌اندازه‌ای محکم باشد که حتی پس از اینکه دستگاه لامپ و سایه‌بان را در بالا اضافه کردید، بتواند به‌تنهایی بایستد.

کیت‌های اولیه لامپ شامل چه مواردی است؟

کیت‌های ساخت لامپ شامل چنگ قابل جداشدن، سیم، سوکت فشاری و پوسته سوکت، فینال (Finial)، انواع سخت‌افزار مانند مهره، پیچ و واشر هستند.

چگونه می‌توان سیم خنثی و سیم باردار را تشخیص داد؟

معمولاً سیم خنثی با عایق آجدار احاطه می‌شود. اگر سیم‌ها دورنگ باشند، سفید سیم خنثی و سیاه سیم باردار است. اگر هیچ یک از این راه‌ها کمکتان نکرد، می‌توانید برای پیداکردن سیم‌ها به راهنمای کیت لامپ مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *