روشنایی

نورپردازی حیاط‌خلوت

زمان مطالعه: 12 دقیقه

ایده‌‌های خوب نورپردازی حیاط‌خلوت می‌‌توانند حیاط منزل شما را متحول کنند و پتانسیل آن را به‌عنوان یک فضای اضافی برای لذت بردن در هنگام عصر و شب افزایش دهند. برای نورپردازی حیات خلوت می‌‌توانید با برجسته‌کردن نقاط کانونی و اصلی حیاط خود مانند درختان و نورپردازی مناسب آشپزخانه حیاط‌خلوت، یک فضای گرم و صمیمی را پدید آورید. می‌‌توانید از چراغ‌‌های روشن برای برجسته‌کردن زیبایی درختان و گیاهان استفاده کنید و همچنین از لامپ‌‌های مناسب برای زیبایی بخشیدن به قطعات هنری و مجسمه‌‌های موجود در حیاط کمک کنید.

همچنین برای زیبایی بخشیدن و ایجاد حس‌وحال صمیمی می‌‌توانید از چراغ‌‌های توکار و نورپردازی راه ورودی نیز بهره ببرید. در این مقاله قصد داریم ایده‌‌ها و روش‌هایی برای نورپردازی حیاط‌خلوت به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی چند ایده نورپردازی حیاط‌خلوت

معرفی چند ایده نورپردازی حیاط‌خلوت

اگر یک حیاط بزرگ داشته باشید برای نورپردازی آن می‌‌توانید از چراغ‌‌های نخی استفاده کنید. در این حالت بایستی به دنبال چراغ‌‌های سیمی ضد آب، شارژی، سنتی همراه با باتری یا انرژی خورشیدی در فضای باز باشید. بهتر است در این حالت‌‌ لامپ‌‌های ال‌ای‌دی را استفاده کنید، اما برای نورپردازی حیاط‌خلوت ۸ ایده و روش وجود دارد که در ادامه هر ایده و روش را به‌تفصیل شرح خواهیم داد. نورپردازی حیاط‌خلوت یک نورپردازی بیرونی است. نورپردازی بیرونی شامل مواردی از قبیل نورپردازی امنیتی، نورپردازی مسیر، نورپردازی رشته‌‌ای، نورپردازی دیوار بیرونی، نورپردازی با استفاده از لامپ فانوسی و نورپردازی ایوان می‌شود.

در دنیای مدرن امروز بخش زیادی از دکوراسیون داخلی با نورپردازی و نحوه انتخاب روشنایی مناسب برای محیط گره‌خورده است. دیگر نمی‌توان یک فضای داخلی را بدون نورپردازی استاندارد، زیبا و البته بهینه تصور کرد. برای این که با تکنیک‌های نورپردازی و انواع مختلف آن آشنا شوید، توصیه می‌کنیم مقاله انواع تکنیک‌های نورپردازی را بررسی کنید.

در هنگام غروب حیاط‌خلوت خود را روشن کنید

این روش نورپردازی بسیار خیره‌‌کننده و روشن برای افرادی که به دنبال روشن‌کردن حیاط‌‌های شیب‌‌دار هستند، مناسب است. در این روش آب‌نماهای زیبا، مکان غذاخوری و درختان و گیاهان همگی از درخشندگی بسیار زیبایی بهره می‌‌برند و بایستی برای روشنایی هنگام غروب نیز آن‌‌ها را نورپردازی کنید. برای این کار به ابزار نورپردازی خود تایمر هم اضافه کنید تا در هنگام غروب و به‌محض تاریک شدن فضا، چراغ‌‌ها به طور خودکار روشن شوند. طراحی گل و گیاهان و درختان حیاط‌خلوت موجب می‌شود که به اهمیت نورپردازی در شب پی ببریم. نورپردازی آب‌نما با حرکت آب حرکت می‌‌کند و سنگ پله‌‌ها را برجسته می‌‌کند. همچنین پرچین‌‌ها و درختان نیز برای نمایش و زیبایی بیشتر روشن می‌‌شوند.

یک فضای جادویی ایجاد کنید

یک فضای جادویی ایجاد کنید

نورپردازی درخشان و خیره‌‌کننده حیاط خلوت بعد دیگری به این حیاط غرق در درخت می‌‌بخشد و فضایی مسحورکننده برای سرگرمی ایجاد کرده و به جان بخشیدن به باغ در شب کمک می‌‌کند. می‌‌توان به‌طورکلی این فضا را نورپردازی کرد تا ویژگی‌‌های داخلی باغ را جلوه‌‌ای زیبا ببخشد. مسیر باغ به سمت قسمت نشیمن در فضای باز و آشپزخانه و سراسر آن با چراغ‌‌های کف روشن می‌‌شود تا بتوانید در فضای شب به‌راحتی در محیط قدم بزنید. ماهیت معماری درختان و مجسمه‌ها با نورافکن‌های میخ‌دار برجسته شده تا به‌آرامی محیط اطراف را روشن کند. درخشش ظریفی نیز در زیر قسمت نشیمن ایجاد می‌‌شود که بعد جالب دیگری را اضافه می‌کند. منعطف‌‌ترین راه‌حل برای نورپردازی حیاط‌خلوت اغلب استفاده از چراغ‌های میخ‌دار است که با تغییر فصل تغییر مکان می‌‌دهند تا اطمینان حاصل شود که بتوانید بهترین جلوه‌‌ها را برجسته کنید. این طرح نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از نورپردازی به این روش برای تجمیع یک فضا استفاده کرد.

به‌خاطر داشته باشید که حیاط و حیاط‌خلوت بدون نور، همچون خانه بدون نور معایب زیادی دارد. برای این که بدانید خانه بدون نور چه معایبی دارد، می‌توانید مقاله معایب خانه بدون نور را مطالعه کنید.

یک نقطه کانونی را در حیاط‌خلوت خود برجسته کنید

استفاده از ترکیبی از جلوه‌‌های نورپردازی تزیینی همیشه بهترین نتیجه را به همراه دارد. نورپردازی متمرکز به شما امکان می‌دهد که برای مثال در انتهای مسیر یک مجسمه درام بسازید، درحالی‌که چراغ‌های فرورفته در سنگ‌ریزه، تنه‌های ردیفی از درختان رنگی را برجسته می‌‌کند و زیبایی آن‌‌ها را دوچندان می‌کند. درختان چنار بالای تخت در این راهرو با نوری که به‌آرامی بر روی تنه درختان می‌‌چرخد، روشن شده‌اند. این فرایند چشم شما را به سمت راهرو به سمت کوزه نقطه مرکزی در انتهای باغ هدایت می‌‌کند. روشن‌کردن تاج بالای درختان، همیشه جادویی است و حس‌وحالی جادویی را به شما می‌‌دهد که به‌منظور افزایش زیبایی فضا در حیاط‌خلوت‌‌های کوچک بسیار مناسب است.

حیاط‌خلوت را با استفاده از چراغ‌‌ها منطقه‌‌بندی کنید

حیاط‌خلوت را با استفاده از چراغ‌‌ها منطقه‌‌بندی کنید

نورپردازی حیاط‌خلوت اگر بادقت طراحی شده باشد، می‌‌تواند به طور مؤثر فضای حیاط شما را منطقه‌‌بندی کند. این فرایند فضاهای کوچکی، تقریباً مانند مهره‌های روی گردنبند در شاخ‌وبرگ درختان ایجاد می‌‌کند. بهترین راه برای انجام این کار این است که به فضای مورد نظر خود مانند فضای ناهارخوری، استراحت، آب‌نما فکر کنید یا حتی می‌توانید با افزودن نورافکن‌های ظریف، جان تازه‌ای به مسیری پرپیچ ‌و خم بدهید. نورپردازی می‌تواند حال و هوای کاملاً متفاوتی به حیاط‌خلوت شما بدهد و باید برای برجسته‌کردن فرم و بافتی که در طراحی باغ خود ایجاد کرده‌‌اید، استفاده شود. در حیاط‌خلوت‌‌های بزرگ‌تر می‌‌توان از آن برای افزودن حس و حالی رمزآلود و رازگونه استفاده کرد.

از نورپردازی برای تحول بخشیدن به حیاط‌خلوت خود استفاده کنید

نورپردازی الهام‌بخش و خلاقانه را می‌‌توان برای کار با معماری موجود مانند دیوارهای این حیاط محصور استفاده کرد و نشان داد که هرچقدر هم که حیات خلوت شما کوچک باشد، می‌‌توان آن را به فضایی با نور استثنایی و زیبا تبدیل کرد. ال‌ای‌دی‌‌ها به دلایل زیادی بهترین انتخاب برای نورپردازی در فضای باز هستند. مزایای روشنایی LED  در فضای باز عبارتند از: نور روشن‌تر  LEDها نسبت به لامپ‌‌های خیابانی سنتی هالید رنگ سفید، به روشنایی بهتر خیابان‌ها، پیاده‌‌روها و پارکینگ‌‌ها کمک می‌کنند. عمر طولانی‌تر ال‌ای‌دی‌‌ها بسته به کاربردشان می‌توانند تا ۵۰ هزار ساعت دوام بیاورند.

حس و حال فضای داخلی را به محیط بیرون نیز ببخشید

حس و حال فضای داخلی را به محیط بیرون نیز ببخشید

یک فضای سرگرمی ترکیبی، در فضای باز و فضای سرپوشیده، در محیط‌‌هایی همچون حیاط‌خلوت بسیار آرام‌بخش خواهد بود. هنگامی که شب فرا می‌رسد، یک سیستم نورپردازی پیچیده به درختان و حرکت آب، نور می‌‌پاشد. این نورپردازی، گیاهان در گلدان‌‌ها و همچنین معماری اصلی ساختمان را برجسته می‌‌کند و بااین‌حال سایه‌های جادویی ایجاد می‌‌کند و فضایی را برای لذت بردن در تمام ساعات حیاط‌خلوت ایجاد می‌‌کند. در ساعات روز این حیاط‌خلوت بسیار منحصربه‌فرد است که از گیاهان، آب و نور بهره برده و فضای کوچکی را به مکانی ویژه برای سرگرمی تبدیل می‌‌کند.

ویلاهای مدرن نیز از اماکنی هستند که نورپردازی آن‌ها بسیار مهم و حیاتی است. برای اینکه بدانید چگونه ویلاهای مدرن را نورپردازی می‌کنند، به مقاله نورپردازی ویلای مدرن مراجعه کنید.

تعدادی نورافکن در بین درختان قرار دهید

ایده‌‌های نورپردازی محتاطانه حیاط‌خلوت را می‌‌توان برای ایجاد یک محیطی دلپذیر در عصر استفاده کرد. درختان هنگامی که از زیر روشن می‌شوند، ویژگی‌های معماری خود را بهتر نشان‌‌ می‌‌دهند و نورگیرهای زاویه‌‌دار شکل برگ‌‌ها و ساختار تنه و شاخه‌‌ها را بهبود می‌بخشند. این امر نمایشی را اضافه می‌‌کند که می‌توان از داخل خانه نیز از آن لذت برد. نورهای مرتفعی را انتخاب کنید که در داخل زمین فرورفته‌اند. همچنین چراغ‌ها را روی خوشه‌های متحرک تنظیم کنید تا تنه و شاخه‌های درختان مدنظر را روشن کنید، چرا که می‌توان آن‌ها را هم متناسب با روحیه و هم باتوجه ‌به فصل تغییر داد.

استخر حیاط‌خلوت را در زمان شب روشن کنید

استخر حیاط‌خلوت را در زمان شب روشن کنید

سازه‌‌های نزدیک استخر خود را نادیده نگیرید. نورپردازی، آن‌‌ها را بخشی از فضای استراحتگاه می‌‌کند. آیا در محوطۀ استخر خود آلاچیق دارید؟ احتمالاً این مکان برای صرف یک نوشیدنی خنک و کمی سایه بعد از شنا در طول روز، بسیار مناسب است، اما آلاچیق‌‌ها وقتی شب روشن باشند، زیبایی جادویی خود را نشان می‌دهند. نورپردازی ظریفی را تصور کنید که میز شما را برای ناهارخوری و خوردن کباب‌‌ها روشن می‌‌کند. ما می‌توانیم تمام سیم‌‌کشی‌‌ها و وسایل را پنهان کنیم، در نتیجه تنها چیزی که می‌‌بینید وسعت نور ملایم خواهد بود.

نورهای بالا تابی که به پایه‌‌های آلاچیق یا کف نصب شده‌‌اند، معماری و زیبایی سازه را برجسته و روشن می‌کند و برای فضای مهمانی جشن، مقداری نورپردازی مرسومِ مد روز، با رشته‌‌هایی از چراغ‌‌هایی در بالای سرشان، اضافه کنید.

آیا در نزدیکی فضای باز استخر شما، آشپزخانه وجود دارد؟

در این حالت مجموعه‌ای از گزینه‌های نورپردازی موجود است؛ از جمله روشنایی کباب‌‌پز، نورپردازی محل سِرو غذا و نورپردازی برای میزها از طریق مهتابی‌‌ها.

اگر سازه‌‌های محوطۀ استخر شما از قبل دارای سازوکار نورپردازی هستند، بهتر است از متخصصانی برای تطابق دمای رنگ نور موجودی و ترکیب مناسب نورها برای نورپردازی بهتر محل آشپزخانه استفاده کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم به بررسی ایده‌‌های نورپردازی حیاط‌خلوت بپردازیم و چند ایده راجع به روشن‌کردن و زیبایی بخشی از این محیط را بیان کردیم. شما می‌‌توانید مطابق با فضای حیاط و میزان روشنایی دست به انتخاب‌‌های مناسب بزنید و یک حس و حال زیبا و دلپذیر به فضای خود ببخشید.

سؤالات متداول:

اشکال مختلفی از نورپردازی بیرونی وجود دارد؟

بله، این حالت‌ها عبارتند از: نورپردازی امنیتی، نورپردازی مسیر، نورپردازی رشته‌‌ای، نورپردازی دیوار بیرونی، نورپردازی با استفاده از لامپ فانوسی و نورپردازی ایوان.

چگونه می‌‌توان یک حیاط بزرگ را روشن کرد؟

می‌‌توانید از چراغ‌‌های نخی استفاده کنید. بایستی به دنبال چراغ‌‌های سیمی ضدآب، شارژی، سنتی همراه با باتری یا انرژی خورشیدی در فضای باز باشید. بهتر است در این حالت‌‌ لامپ‌‌های ال‌ای‌دی را استفاده کنید.

آیا ال‌ای‌دی‌‌ها مناسب نورپردازی بیرونی هستند؟

بله، ال‌ای‌دی‌‌ها به دلایل زیادی بهترین انتخاب برای نورپردازی در فضای باز هستند. مزایای روشنایی LED در فضای باز عبارتند از: نور روشن‌تر LEDها نسبت به لامپ‌‌های خیابانی سنتی هالید رنگ سفید به روشنایی بهتر خیابان‌ها، پیاده‌‌روها و پارکینگ‌‌ها کمک می‌کنند. عمر طولانی‌تر ال‌ای‌دی‌‌ها بسته به کاربردشان می‌توانند تا ۵۰ هزار ساعت دوام بیاورند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *