روشنایی

نور مصنوعی برای کاکتوس

زمان مطالعه: 7 دقیقه

نگهداری از گیاهان و پرورش آن‌ها آن‌قدر جذاب است که بسیاری از افراد، علاوه بر دلایلی مانند زیبایی، به‌عنوان روشی برای تراپی و درمان روحی از آن استفاده می‌کنند.

امروزه نگهداری از گیاهان به روشی برای بهتر کردن حال روحی یا تأمین زیبایی دکوراسیون منزل تبدیل شده است، تاجایی‌که گیاهان به‌عنوان یک اکسسوری بی‌نظیر و پرطرفدار در دکوراسیون منزل استفاده می‌شوند.

استفاده از کاکتوس و پرورش این گیاهان مقاوم، در میان بسیاری از افراد طرفدار دارد. به همین دلیل خیلی از افرادی که نگهداری از گیاهان را دوست دارند، به سمت خرید یا پرورش دادن کاکتوس می‌روند.

در این مطلب از مجله بروکس می‌خواهیم درباره نور مصنوعی برای کاکتوس و فواید استفاده از آن صحبت کنیم. اگر شما هم دوست دارید درباره این موضوع بیشتر بدانید و کاکتوس‌های قوی و زیبایی را پرورش دهید، همراه ما باشید.

نور مصنوعی چیست؟

نور مصنوعی چیست؟

شاید خیلی از شما به‌درستی ندانید که نور مصنوعی و نور طبیعی چیست و دقیقاً چه کاری را انجام می‌دهند. به همین دلیل بهتر است در ادامه درباره نور مصنوعی در زمینه پرورش گیاهان صحبت کنیم.

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای رشد گیاهان، نور است. به همین دلیل هر نوع گیاهی که نور کافی به آن نرسد، در مدت کوتاهی از بین می‌رود. به این صورت که اگر شما همه فاکتورهای مهم و ضروری را هم برای رشد گیاه تأمین کنید، اما در نوررسانی به آن ضعیف باشید، به نتیجه دلخواهتان نمی‌رسید!

مسئله مهم درباره تأمین نور گیاهان این است که همیشه و در همه مکان‌ها، نور خوبی در دسترس نیست. امروزه که آپارتمان‌نشینی یا زندگی و فعالیت در خانه‌هایی با نور اندک رواج یافته، خیلی از افراد به نور طبیعی کافی دسترسی ندارند. بنابراین گل و گیاهانی که نگهداری می‌کنند، به‌سرعت پژمرده می‌شود و یا رشد قابل قبولی ندارند.

در این شرایط، نور مصنوعی به کمک علاقه‌مندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آمده است. به همه نورهایی که به‌صورت طبیعی در طبیعت وجود دارند، نور طبیعی می‌گویند؛ مثل نور خورشید که یک منبع قوی و بسیار عالی است. برعکس این نور، یعنی نوری که با استفاده از دانش انسانی و به دست انسان ساخته می‌شود، نور مصنوعی نام دارد. درواقع بهترین تعریف از نور مصنوعی به این صورت بیان می‌شود که «نور مصنوعی به تمامی نورهای مصنوعی ساخته شده به دست انسان گفته می‌شود که نورهای طبیعی یا انعکاس‌شان، در آن‌ها جایی ندارند.»

برای آنکه اطلاعات خود را درباره نور مصنوعی مخصوص گیاهان کامل کنید، مقاله نور مصنوعی برای گیاهان چه کاربردی دارد؟ را بخوانید.

بهترین نور مصنوعی برای کاکتوس

بهترین نور مصنوعی برای کاکتوس

در میان انواع نور مصنوعی موجود در بازار، بهترین نور برای کاکتوس نور LED مخصوص رشد گیاه است. در واقع در فناوری نور مصنوعی برای کاکتوس نورهای ال ای دی بهترین کارکرد را دارند و نور مناسب برای رشد این گیاه را فراهم می‌کنند.

مهم‌ترین ویژگی این لامپ‌ها برای نوررسانی به کاکتوس، استفاده آسان و بدون دردسر از آن‌ها و امکان نصب و تنظیم راحت است.

برای آشنایی بیشتر با لامپ ال ای دی، مقاله تاریخچه LED را حتماً بخوانید.

شرایط استفاده از نور مصنوعی برای کاکتوس

برای استفاده از لامپ ال ای دی مخصوص رشد گیاهان، جهت رشد و پرورش کاکتوس، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید. به‌کارگیری این نکات به بازدهی بیشتر و رشد مناسب کاکتوس کمک می‌کند.

  1. پروژکتور LED یا لامپ ال ای دی برای رشد کاکتوس را در فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری کاکتوس‌ها قرار دهید. فاصله کمتر از این مقدار باعث ایجاد سوختگی و ازبین‌رفتن کاکتوس می‌شود. همچنین فاصله بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر، اثرگذاری نور مصنوعی را کاهش می‌دهد.
  2. نوردهی نباید به‌صورت ۲۴ ساعته و در تمام طول شبانه‌روز انجام بگیرد، زیرا به همان میزانی که انسان‌ها نیاز به خواب و استراحت دارند، گیاهان نیز به آن نیازمندند. بهترین مدت‌زمان برای استفاده و تأثیرگذاری نور مصنوعی برای کاکتوس بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت در روز است.
  3. با شروع فصل سرما، تعداد لامپ ال ای دی و میزان نور آن‌ها را کاهش دهید تا نوردهی به کاکتوس متناسب با چرخه طبیعت انجام گیرد.
  4. هر دوهفته یکبار جهت گلدان‌ها یا لامپ‌های نور مصنوعی را تغییر دهید تا به همه بخش‌های یک کاکتوس نور برسد.

فواید نور مصنوعی LED برای رشد کاکتوس

فواید نور مصنوعی LED برای رشد کاکتوس

شاید بسیاری از افراد این پرسش را مطرح کنند که نور لامپ ال ای دی چه فایده‌ای دارد و چرا کاربرد LED در تأمین نور برای گیاهان بسیار اهمیت دارد؟ در پاسخ باید به مزایای LED اشاره کنیم:

  • مصرف انرژی کم و به‌صرفه
  • عدم ایجاد گرمای زیاد یا سوزاندن گیاه
  • طول عمر زیاد که صرفه‌جویی در هزینه را به دنبال دارد
  • ایجاد طیف‌های مختلف و مناسب برای رشد و فتوسنتز کاکتوس

کلام آخر

امروزه علاقه به گل و گیاهان و نگهداری و پرورش آن‌ها افزایش‌یافته و عده زیادی به دنبال بهترین راهکارهای پرورش گیاه می‌گردند، اما افزایش شهرنشینی و زندگی در آپارتمان، این کار را به‌شدت سخت کرده است.

به همین دلیل نور مصنوعی به کمک افراد آمده تا بتوانند پرورش گیاهان را به‌راحتی و با بازدهی بالا انجام دهند. استفاده از نور مصنوعی برای کاکتوس نیز از جمله روش‌های کاربردی و بسیار مؤثر برای کسانی است که قصد پرورش کاکتوس دارند.

سؤالات متداول:

فاصله مناسب برای نوردهی به کاکتوس با ال ای دی چقدر است؟

بهتر است لامپ ال ای دی را در فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متری کاکتوس قرار دهید تا از سوختگی گیاه جلوگیری کرده و به رشد آن کمک کنید.

بهترین مدت‌زمان نوردهی به کاکتوس چقدر است؟

بهتر است نور مصنوعی برای کاکتوس را در طول یک شبانه‌روز، به مدت ۱۲ تا ۱۵ ساعت استفاده کنید.

آیا نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟

بله. استفاده از نور مصنوعی یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌ها برای نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی است. لامپ نور مصنوعی، شرایط را برای رشد مناسب گیاهان در آپارتمان‌های کم‌نور فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *