روشنایی

انواع گیاه آپارتمانی بدون نور

زمان مطالعه: 13 دقیقه

اگر شما در آپارتمان‌های کم‌نور و کوچک زندگی می‌کنید و علاقه دارید که در منزلتان گل‌وگیاه نگهداری کنید، اصلاً لازم نیست نگران کمبود جا و یا عدم رسیدن نور به فضای آپارتمان خود باشید. گیاهان بسیاری هستند که شما می‌توانید بدون نیاز به نور آن‌ها را پرورش دهید و از زیبایی آن‌ها استفاده کنید. همچنین گیاهان آپارتمانی بسیاری زیاد وجود دارد که علاوه بر عدم نیاز به نور، در شرایط نامساعد محیطی نیز به رشد خود ادامه می‌دهند و این به افراد مختلف در سرزمین‌ها و آب‌ و هواهای متعدد کمک می‌کند که بتوانند از زیبایی و انرژی‌ که گیاهان به زندگی انسان می‌دهند، بهره ببرند. همان‌طور که در مقدمه شرح دادیم، در این مقاله قصد داریم به بررسی و معرفی گیاهانی بپردازیم که بدون نیاز به نور هم به حیات نباتی خود ادامه می‌دهند. اگر می‌خواهید با انواع گیاهان آپارتمانی بدون نور آشنا شوید، با ما همراه باشید.

دلایل نگهداری از گیاهان آپارتمانی بدون نور

دلایل نگهداری از گیاهان آپارتمانی بدون نور

هرچقدر که زندگی بشر پیش می‌رود، افراد بیشتری پا به عرصه وجود می‌گذارند که این منجر به شلوغ شدن شهرها و تبدیل منازل با حیاط‌های بزرگ به آپارتمان‌های چندطبقه و شلوغ که فضای چندانی ندارند، می‌شود. بنابراین روزبه‌روز محیط زندگی کوچک‌تر و کم‌نورتر می‌شود و این خود یک علت مهم برای استفاده از گیاهان مقاوم و بدون نیاز به نور برای رشد است.

در کنار شلوغ‌تر شدن زندگی‌های شهری و کاهش فضا، افراد فرصت کمتری برای رسیدگی و تیمار گل‌وگیاهان دارند. طبیعتاً امروزه با توجه ‌به این که فرصت چندانی برای مراقب و نگهداری از گل‌ها و گیاهان وجود ندارد، استفاده از گیاهان مقاوم توجیه بیشتری دارد و این گیاهان کمتر پژمرده می‌شوند. مشکل نداشتن فرصت و شلوغی بیش از حد زندگی‌ها، منجر به این شده که افرادی که حتی عاشق گیاهان هستند نیز، قید نگهداری و پرورش گیاهان عادی و نیازمند به نور را بزنند.

علت مهم دیگر برای نگهداری و پرورش گیاهان بدون نیاز به نور این است که این دسته از گیاهان، بسیار مناسب افرادی هستند که تجربه کافی در نگهداری گل‌وگیاه ندارند. بنا به این دلایل مهم استفاده از گیاهان مقاوم، توجیه می‌یابد.

نگهداری از گل‌وگیاه یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که می‌تواند حس طراوت و تازگی را به شما هدیه کند. اگر می‌خواهید درمورد نور مصنوعی برای گیاهان و تأمین آن اطلاعات کافی به‌دست آورید، بهتر است سری به مقاله نور مصنوعی برای گیاهان چه کاربردی دارد؟ بزنید.

معرفی گیاهان مقاوم و بدون نیاز به نور

در این قسمت از مقاله انواع گیاه آپارتمانی بدون نور را معرفی می‌کنیم که عبارتند از:

گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی ظاهری خاص دارد. برگ‌های پر و چهره آشفته آن باعث می‌شود به خانه جذابیتی ویژه بدهد. شما می‌توانید این گیاه را در سبد یا گلدان به‌صورت آویز نگهداری کنید. نکته مهم در حفظ سلامت این گیاه دوری آن از آفتاب مستقیم و نور شدید است.

انواع پیچک‌ها

تنها کافی است اندکی مراقبشان باشید و آن‌ها را تیمار کنید و پرورش دهید تا رشد کنند و از دیوار به‌خوبی و زیبایی بالا بروند و یا این که آن‌ها را به دیوار آویزان کنید. پیچک گیاه مقاومی است که حتی برای زیبایی دیوار سرویس بهداشتی هم از آن استفاده می‎کنند. این گیاه به نور خورشید احتیاج ندارد و هوا را از منوکسیدکربن تصفیه می‌کند. هر از گاهی لازم است این گیاه را هرس کنید و در زمان‌های منظم به آن آب بدهید.

گیاه زبان مادرشوهر (سانسوریا)

سانسوریا همیشه پرطرفدار است! مهم‌ترین ویژگی آن سایه دوست بودن و عدم نیاز به نور شدید است. این گیاه هوا خانه را کاملا رایگان برای شما تصفیه می‌کند و آن قدرها به آبیاری مدام و پشت هم نیازی ندارد. البته نکته مهم درباره سانسوریا این است که باید دور از دسترس حیوانات خانگی قرار بگیرد.

از دیگر شرایط محیطی لازم برای رشد این گیاه، دمای سرد است و همچنین نیازی به کود فراوان ندارد.

بامبوی خوش‌شانس

بامبوی خوش‌شانس

بامبو گیاه محبوب طرفداران سبک مینیمال و مکتب فکری ذن است. شما به‌راحتی می‌توانید آن را در خاک و آب پرورش دهید و از زیبایی محیطی آن لذت ببرید.

محققان معتقدند برای استفاده از غذای کاملاً سالم باید از گیاهان کمک گرفت که نیازمند ابداع شیوه‌های جدید کشاورزی برای تأمین این نیازها است. مقاله کاربرد LED در تأمین نور برای رشد گیاهان درباره راه‌حل‌های محققان و تأثیر ال‌ای‌دی در رشد گیاهان صحبت کرده است.

دراسنا

گزینه پیشنهادی دیگر در این فهرست دراسنا است که برگ‎های آن چرمی است و نیازی به نور فراوان ندارد. این گیاه 50 نوع دارد و تنها نکته‌ای که باید برای پرورش آن در نظر بگیرید، آبیاری و هرس منظم است.

انجیر چسب

مگر می‌شود این گیاه خزنده را ببینید و عاشقش نشوید؟ برگ‌های مستحکم و تیره‌ آن به محیط حال و هوایی شگفت‌انگیز می‌بخشد. فقط کاملا مراقب باشید که از آبیاری فراوان این گیاه زیبا جلوگیری کنید.

پتوس

این گیاه یک دیوار سرتاسر سبز به شما می‌دهد و باتوجه‌ به رنگ‌‌بندی‌ها و انواع مختلفی که دارد، جلوه زیبایی به محیط می‌بخشد و می‌تواند حتی در گلدان‌های آویزان نیز قرار داده شود. این گیاه در سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چون تصفیه‌کننده مناسبی برای محیط است و به رفع سموم کمک بسیاری می‌کند.

گیاه اسپاتی فیلوم

 

اگر حوصله آبیاری ندارید یا این‌که فراموش می‌کنید گیاهان خود را آبیاری کنید، از گیاه اسپاتی فیلوم استفاده کنید. این گیاه علی‌رغم سادگی و راحتی تیمار کردن، در مکان‌‌های بدون نور شکوفا شده و حتی در تمیزکردن هوا هم نقش دارد. این‌گونه گیاهان حتی در اتاق‌های بدون پنجره هم به‌خوبی رشد می‌کنند؛ مکان‌هایی مثل دفاتر کار، اتاق‌خواب‌ها و اتاق‌‌های بیمارستان. باید خاطرنشان کنیم که هرگاه برگ این گیاه زرد شد، لازم است آن را از تابش مستقیم نور محافظت کنید و در زمان تابستان، روی برگ‌های آن با آب مقطر اسپری کنید. نکته آخر این که گیاه اسپاتی فیلوم شدیداً به سرما حساس است و بهترین دما و مکان برای پرورش آن فضای داخلی منزل است.

نگهداری از کاکتوس و پرورش این گیاهان جذاب و مقاوم همیشه طرفدار دارد. اگر دوست دارید درباره نور مصنوعی برای کاکتوس و مزایای استفاده از آن بیشتر بدانید و کاکتوس‌های زیبا و تنومند را پرورش دهید، حتماً مقاله نور مصنوعی برای کاکتوس را مطالعه کنید.

گیاه مارانتا لوکونورا

این گیاه دوستدار مناطق سرد و خنک است و از وجود گرما و رطوبت بیزار است و باید آن را در قسمت‌های سرد منزل و ساختمان نگهداری کرد. گیاه مارانتا لوکونورا شدیداً سایه‌دوست است و در قسمت‌هایی از ساختمان که دسترسی کمی به نور دارد، به‌خوبی رشد می‌کند. لازم است اشاره کنیم که این گیاه را باید از تابش مستقیم نور خورشید حفظ کرد، چراکه شدیداً عرق می‌کند و برگ‌هایش برمی‌گردند. این گیاه به آفات شدیداً حساس است و باید از خاک مناسبی استفاده کرد.

گیاه زامفولیا

زامفولیا گیاه دیگری است که رشد سریعی داشته و نیاز به مراقبتی بسیار کم دارد. این گیاه ارتفاع زیادی می‌گیرد و به همین خاطر در هرجایی که باشد خود را کامل نشان می‌دهد. این گیاه هم به نور مستقیم خورشید نیازمند نیست و سایه‌دوست است. یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور، زامفولیا است. این گیاه را با خیال راحت در هر نقطه خانه که دوست دارید قرار دهید. برگ‌های این گیاه زیبا، براق و مقاوم است و طول عمر بالایی دارد. زامفولیا در نور کم و بدون نیاز به نور خورشید رشد می‌کند. توجه داشته باشید قراردادن این گیاه در نور مستقیم باعث زردشدن برگ‌هایش می‎شود. همچنین با آبیاری زیاد عمر گیاه را کم می‌کنید.

گیاه برگ قاشقی

گیاه برگ قاشقی یا پیرومیا از خانواده گیاهان پیپراسه است که به زادگاه جنگل‌های انبوه برزیل و آفریقای جنوبی تعلق دارد. اندازه کوچک این گیاه باعث می‎شود که همیشه در سایه‎های سنگین قرار بگیرد و این شرایط باعث شده این گیاه در محیط بدون نور به راحتی رشد کنند.

فیتونیا

این گیاه برگ‌های زیبا و رنگارنگی دارد که در بین گیاهان زینتی محبوبیت ویژه‌ای دارد. این گیاه همواره نیاز به رطوبت دارد و بهتر است در باغ شیشه‌ای نگهداری شود. گیاه فیتونیا معمولاً در سایه سایر گیاهان رشد می‌یابد و اگر بیش از حد در معرض نور شدید و مستقیم خورشید باشد، رنگ آن می‌پرد و رگه‌های صورتی آن اندک‌اندک از بین می‌رود.

کالاتیا

کالاتیا گیاهی منزوی است و جاهایی رشد می‌کند که شاید برای عموم گیاهان مناسب نباشد. اگر فضایی تاریک و خنک دارید، کالاتیا خانه‌ش را پیدا کرده! از سوی دیگر اتاق خواب‌های تاریک یا حمام که رطوبت بالایی دارد، مکان‌هایی کاملا مناسب هستند.

گل برگ‌انجیری

برگ انجیری همیشه محبوب است! این گیاه جذاب و لوکس را از آفتاب مستقیم دور کنید و در جایی خنک و کم‌نور نگه‌ دارید.

اگر دسترسی به نور خورشید برای شما کاملا سخت و محدود است، به‌سراغ لامپ گیاه بروید. برای آشنایی کامل با چراغ رشد گیاه، حتما مقاله چراغ رشد گیاه چیست؟ را مطالعه کنید تا با چراغ رشد گیاه و کاربردهای آن آشنا شوید.

کلام آخر

اصولاً باتوجه ‌به  تغییرات زندگی و سختی‌های زندگی آپارتمانی امروزه، استفاده از گیاهان مقاوم اجتناب‌ناپذیر به‌نظر می‌رسد. این گیاهان در شرایط مختلف مقاوم هستند و برای مکان‌های متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها مشکلی که ممکن است پیش بیاید هزینه‌های خرید این گیاهان و کمیابی آن‌ها است. پس بهتر است برای خرید این گیاهان به جاهای مناسب و افراد خبره مراجعه کنید تا بتوانید مناسب مکان و علایق خود، گیاه تهیه کنید.

سؤالات متداول

آیا گیاهی با برگ چرمی داریم؟

بله، دراسنا از انواع گیاه آپارتمانی است که به نور نیاز ندارد. برگ‌های این گیاه بسیار خوش‌رنگ و چرمی است که زیبایی خاصی به آن می‌دهد. این گیاه تقریباً ۵۰ نوع دارد که نگهداری آن‌ها بسیار راحت است. تنها نیازی که دراسنا دارد، آبیاری منظم و هرس کردن است.

مقاوم‌ترین گیاه خانگی کدام است؟

یکی از مقاوم‌ترین گیاه آپارتمانی بدون نیاز به نور، زامفولیا است. این گیاه را با خیال آسوده هرکجای خانه که مایل بودید، قرار دهید. برگ‌های این گیاه زیبا، براق و مقاوم است و طول عمر بالایی دارد. زامفولیا در نور کم و بدون نیاز به نور خورشید رشد می‌کند. توجه داشته باشید قراردادن این گیاه در نور مستقیم باعث زردشدن برگ‌هایش می‌شود. همچنین با آبیاری زیاد عمر گیاه را کم می‌کنید.

آیا گیاهی متناسب با فضای سرویس بهداشتی وجود دارد؟

بله، گیاه پتوس! این گیاه یک دیوار سرتاسر سبز به شما می‌دهد و باتوجه‌به رنگ‌‌بندی‌ها و انواع مختلفی که دارد، جلوه زیبایی به محیط می‌بخشد و می‎تواند حتی در گلدان‌های آویزان نیز قرار داده شود. این گیاه در سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، چون تصفیه‌کننده مناسبی برای محیط است و به رفع سموم کمک بسیاری می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *