روشنایی

انواع لامپ های فلورسنت

زمان مطالعه: 10 دقیقه

لامپ‌های فلورسنت در اواخر دهه ۱۹۲۰ وارد بازار شدند و تا مدت‌ها یکی از بهترین و کاربردی‌ترین لامپ‌هایی بودند که مورد استفاده قرار می‌گرفتند. با این ‌وجود و با حضور لامپ‌های مختلف مثل لامپ‌های ال‌ای‌دی، به‌خاطر مضرات و مشکلاتی که داشتند، کم‌کم از زندگی روزمره انسان‌ها کنار گذاشته شده‌اند. این لامپ‌ها همان لامپ‌های کم‌مصرفی هستند که در بازار وجود دارند. این مطلب از بروکس همراه شما نگاهی به انواع لامپ های فلورسنت و مزایای و معایب آن خواهیم داشت.

لامپ فلورسنت چیست؟

لامپ فلورسنت چیست؟

ممکن است متوجه نشده باشید، اما هر روز با نورهای فلورسنت در ارتباط هستید. در ساختمان‌های اداری، در خواربارفروشی‌های، در اتاق‌های خانه، در مغازه‌های مختلف و هر جای دیگری که به نظرتان می‌رسد احتمالاً از این نوع روشنایی استفاده می‌شود.

لامپ‌های فلورسنت جزو محبوب‌ترین لامپ‌هایی است که استفاده می‌شوند. در دنیای امروز ال ای دی‌ها، دلایل زیادی وجود دارد که همچنان باعث شده استفاده از فلورسنت رایج باشد. لامپ فلورسنت که به لامپ مهتابی هم مشهور است، نوعی لامپ بخار جیوه تخلیه در گاز کم‌فشار با استفاده از ویژگی‌های فلورسانس است. تا زمانی که این لامپ در معرض شکستن یا سوختن قرار نگیرد، نور سالم و طبیعی در فضا پخش می‌کند. علاوه بر این ویژگی‌های دیگری هم دارد که باعث شده این لامپ‌ها در زندگی روزمره و مکان‌هایی که به آنها می‌روید، بسیار رایج باشند؛  ویژگی‌هایی مثل:

  • ارزان‌تر بودن

فلورسنت هنوز هم یکی از کم‌هزینه‌ترین گزینه‌ها برای روشنایی است.

  • عمر طولانی

فلورسنت‌ها مدت زیادی دوام می‌آورند، اگرچه نه به‌اندازه ال ای دی‎ها، اما یکی از بادوام‌ترین لامپ‌هایی است که برای بخش‌های مختلف استفاده می‌شوند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره ال‌ای‌دی‌ها داشته باشید، مقاله LED چیست؟ از مطالب قبلی بروکس را بخوانید.

  • کاربرد گسترده

فلورسنت‌ها در بخش‌های مختلف و صنایع زیادی استفاده می‌شوند. هتل‌ها، ساختمان‌های اداری تجاری، فروشگاه‌های مواد غذایی، امکانات مراقبت‌های بهداشتی، انبارها، گاراژهای پارکینگ و موارد دیگر همه از روشنایی فلورسنت استفاده می‌کنند.

انواع لامپ مهتابی جدید

انواع لامپ مهتابی جدید

همه لامپ‌های فلورسنت از فناوری یکسانی استفاده می‌کنند، اما چندین تنوع و اندازه متفاوت در انواع لامپ‌های مهتابی به‌خصوص لامپ‌های مهتابی جدید وجود دارد. در ادامه نگاهی به انواع لامپ‌های مهتابی داشته باشیم:

·       لامپ‌های خطی (Linear Fluorescent)

لوله‌های فلورسنت خطی رایج‌ترین نوع لامپ‌های فلورسنت هستند. در سه اندازه معمولی تولید و به بازار عرضه می‌شوند که این سه اندازه را به شما معرفی خواهیم کرد:

لامپ فلورسنت T12

T12 ها لوله‌های فلورسنت با قطر 1/5 اینچ هستند. این لوله‌ها قدیمی‌ترین لوله‌های فلورسنت هستند و تقریباً همیشه از بالاست‌های (ballasts) مغناطیسی استفاده می‌کنند که دیگر تولید نمی‌شوند. به طور معمول، T12 ها را در تروفرها (troffers) مشاهده می‌کنید. فلورسنت‌ها را در انبارهای قدیمی یا راهروهای قدیمی در مجتمع‌های آپارتمانی هم استفاده می‌کنند و هنوز هم جزو گزینه‌های پرکاربرد برای این بخش‌ها است. نور خروجیT12 ها زیاد است و در مواردی انرژی زیادی هم مصرف می‌کنند. T12ها در حال از بین‌ رفتن هستند و تعداد بسیار کمی لوله 1/5 اینچی در بازار به فروش می‌رسد. در بیشتر موارد،T8 یا T5 جای لامپ‌های خطی T12 را در بازار و مصارف عمومی گرفته‌‌اند.

لامپ فلورسنت t8

T8 ها لوله‌های فلورسنت با قطر یک اینچ هستند و نسبت به دیگر مدل‌های فلورسنت خطی، کاربرد و مصرف بیشتری دارند. T8های چهارپایه، در همه‌جا استفاده می‌شوند. در بیمارستان‌ها، فضاهای اداری تجاری، مدارس، فضاهای خرده‌فروشی، انبارها و … می‌توان رد‌پای این لامپ‌های فلورسنتی را پیدا کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله روشنایی در بیمارستان‌ها را مطالعه کنید.

T8ها از نظر مصرف انرژی، ارزان هستند و نور زیادی (لومن) تولید می‌کنند. به طور معمول،T8 ها را هم در تروفرها (troffers) خواهید یافت. همچنین این لامپ‌ها در چراغ‌های نواری و برخی از وسایل بلند هم استفاده می‌شوند و کاربرد دارند. با وجود مصرف گسترده‌ای که دارند، اما به‌ندرت، از آنها در کاربردهای تزئینی استفاده می‌شود. بد نیست برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لامپ‌ها و روش‌های مورد استفاده در نورهای تزئینی، نگاهی به روش‌‌ها و تکنیک‌های نورپردازی داشته باشید.

لامپ فلورسنت T5

T5 ها لوله‌های فلورسنت هستند که 8/5 اینچ قطر دارند. اینها جدیدترین لامپ‌های مهتابی در خانواده فلورسنت‌ها هستند. اگرچه اندازه این لامپ‌ها کمتر است، اما کم‌مصرف‌ترین و درخشان‌ترین مدل‌های فلورسنت خطی هم محسوب می‌شوند. در حقیقت، برخی از‌T5 ها تا 90.000 ساعت دوام می‌آورند. به دلیل بهره‌وری انرژی و خروجی نور بالا (یعنی خروجی لومن)، تعداد زیادی T5 در انبارها و مکان‌هایی که نیاز به نور زیاد دارند، استفاده می‌شود. همچنین به دلیل اندازه جمع‌وجور آنها در نورپردازی بدون نسخه، روشنایی قفسه، یا نورپردازی در فضاهای خرده‌فروشی هم کاربرد دارند.

·       لامپ‌های خمیده فلورسنت (Fluorescent Bent)

لامپ‌های خمیده فلورسنت (Fluorescent Bent)

لامپ‌های فلورسنت خم در چند مدل مختلف ارائه می‌شوند. رایج‌ترین چیزی که ما می‌بینیم فلورسنت خم T8 با فاصله 6 اینچی از دو سر آن است. همان‌طور که انتظار دارید، لوله به شکل U  خم شده است. به همین دلیل، می‌توان آنها را فلورسنت U-Bent نامید. این لامپ اغلب در بیمارستان یا فضای اداری استفاده می‌شود. گاهی اوقات لامپ‌های خمیده فلورسنتی با فاصله یک اینچی از دو سر لامپ و 8/5 اینچی هم در بازار وجود دارد. این لامپ‌ها نور بسیار یکنواخت و کاملی از خود بروز می‌دهند. برخی از این لامپ‌ها برای محیط‌های کوچک‌تر و محدودتر استفاده می‌شوند. برای استفاده در تروفر‌های 2×2 و 4×2 بسیار پرکاربرد است. جلوه‌ای تمیز و پرنور به فضا می‌بخشند و محیطی جذاب ایجاد می‌کنند.

·       لامپ‌های دایره‌ای فلورسنت (Fluorescent Circlines)

لامپ‌های دایره‌ای فلورسنت بسیار نادر هستند، اما در برخی از کاربردهای تزئینی استفاده می‌شوند. دایره‌های فلورسنت جلوه نوری و هاله‌ای درخشانی دارند. یکی دیگر از کاربردهای رایج که درباره این لامپ‌های دایره‌ای فلورسنتی می‌توان گفت، استفاده در کاسه‌‌های حبابی است. لامپ‌های کاسه‌ای شکلی که در راهروهای هتل، بیمارستان، خانه مجتمع‌‌های آموزشی و … استفاده می‌شوند، احتمالاً از این نوع فلورسنت برای روشنایی بهره می‌برند. معمولاً اگر کاسه رویی آنها را بردارید، دو دایره فلورسنت در داخل آن پیدا می‌کنید که یک نور یکنواخت دارند. لوله‌های فلورسنت گرد معمولاً 1 و 1/8 اینچ قطر دارند. قطر خارجی آنها (که دایره را از یک سر به طرف دیگر متصل می‌کند) در چهار گزینه 6، 8، 12 و 16 اینچی ارائه می‌شود.

لامپ فلورسنت برای گیاهان

معمولاً پرطرفدارترین لامپی که برای رشد گیاهان استفاده می‌شود، لامپ‌های فلورسنت هستند. این لامپ‌ها می‌توانند نور مورد نیاز برای رشد گیاهان را تأمین کنند و محیطی مناسب برای امکان پرورش گل ‌و گیاه در فضای بسته و سرپوشیده به‌وجود بیاورند. لامپ‌های فلورسنت کم‌مصرف‌تر و کم‌حجم‌تر بوده و برای تأمین نور گیاهان، گزینه بهتری هستند. گیاه از طریق این لامپ‌ها می‌تواند نور بیشتری دریافت کنید و در یک نور مصنوعی کافی، رشد طبیعی خود را ادامه دهد.

کلام آخر

درباره انواع لامپ‌های فلورسنت، ویژگی‌های هر یک از آنها و مناسب‌ترین لامپ‌هایی که برای تأمین نور مصنوعی رشد گیاه استفاده می‌شود، حرف زدیم. لامپ‌های فلورسنتی به‌خاطر هزینه کم، عمر طولانی و مصرف گسترده‌ای که دارند یکی از رایج‌ترین لامپ‌هایی است که در بخش‌های مختلف از آنها استفاده می‌شود. اما واقعیت این است که این لامپ‌ها به‌خاطر گاز جیوه‌ای که در ساختمان اصلی آن‌ها وجود دارد، ممکن است بسیار خطرناک باشند.

بهتر است هنگام مصرف و نصب این لامپ‌‌ها، مراقب باشید تا در معرض آسیب یا شکستگی قرار نگیرند و گاز جیوه داخل آن در فضا پخش نشود. این گازهای جیوه‌ای برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است. به جز این مورد، فلورسنت‌ها را می‌توانید در هر فضا و محیطی که نیاز به نور بیشتر دارید، استفاده کنید. اگر دنبال لامپ‌های فلورسنتی 8t یا دیگر مدل‌های فلورسنت هستید، می‌توانید نگاهی به فروشگاه محصولات بروکس بیندازید.

سؤالات متداول

لامپ فلورسنت در کجا کاربرد دارد؟

فلورسنت‌ها در بخش‌های مختلف و صنایع زیادی استفاده می‌شوند. هتل‌ها، ساختمان‌های اداری تجاری، فروشگاه‌های مواد غذایی، امکانات مراقبت‌های بهداشتی، انبارها، گاراژهای پارکینگ و موارد دیگر، همه از روشنایی فلورسنت استفاده می‌کنند.

انواع لامپ های فلورسنت چیست؟

لامپ‌های فلورسنتی خطی، لامپ‌های فلورسنت خمیده و لامپ‌‌های فلورسنت دایره‌ای مهم‌ترین انواع لامپ های فلورسنت است.

مناسب‌ترین لامپ برای گیاهان کدام است؟

لامپ‌های فلورسنت کم‌مصرف‌تر و کم‌حجم‌تر بوده و برای تأمین نور گیاهان گزینه بهتری هستند. گیاه از طریق این لامپ‌ها می‌تواند نور بیشتری دریافت کند و در یک نور مصنوعی کافی، رشد طبیعی خود را ادامه دهد. به همین دلیل در گلخانه‌ها یا محیط‌های پرورش گیاهان طبیعی، لامپ‌های فلورسنتی مصرف گسترده‌ای دارند.

 

عنوان:

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *