روشنایی

مزایای استفاده از چراغ‌خواب

زمان مطالعه: 10 دقیقه

پس از یک روز طولانی و خسته‌کننده که به منزلتان برمی‌گردید احتمالاً خیلی زود به سمت تخت خوابتان حرکت خواهید کرد و انتظار دارید با وجود نور ملایم چراغ‌خواب و شنیدن یک موسیقی آرام و دلپذیر، خواب راحت و با کیفیتی داشته باشید. اتاق‌خواب ما جایی است که در آن آرامش می‌گیریم، بنابراین بسیار مهم است که نورپردازی شبانه آن به شکلی باشد که خواب راحت و منظمی داشته باشید.

برای نسل‌های گذشته، بهترین راه برای داشتن یک خواب راحت، خاموش‌کردن تمام چراغ‌ها بوده است. تاریکی لازم است، اما یک اتاق کاملاً تاریک ممکن است حالتی نباشد که از نظر پزشکی برای فیزیولوژی بدن مناسب باشد. یافته‌های دانشگاه میشیگان ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که همه نورهای مصنوعی برای خواب مضر نیستند. اگر به‌راحتی به خواب می‎روید، بهره‌بردن از یک اتاق با حداقلی از روشنایی بسیار خوب و مطلوب است. از سوی دیگر، افراد بی‌خواب ممکن است حتی از نور کم هم رنج ببرند و نتوانند در فضایی روشن به خواب روند.

نور در شب بر تولید ملاتونین که یک هورمون تقویت‌کننده خواب است، در بدن تأثیر می‌گذارد. نور در شب این هورمون را از تعادل خارج می‌کند و بر کیفیت خواب اثر منفی دارد. اگر روشنایی چراغ‌ها زیاد باشد، این اتفاق منفی رخ می‌دهد، اما نورهایی با شدت روشنایی کمتر، نه‌تنها صدمه نمی‌زنند که در واقع می‌توانند برای خوابیدن نیز مفید باشند. در ادامه این مقاله قصد داریم به‌طورکلی تأثیر نور چراغ‌خواب بر انسان و خوابش و مزایای استفاده از چراغ‌خواب را بررسی کنیم.

چرا از چراغ‌خواب استفاده کنیم؟

چرا از چراغ‌خواب استفاده کنیم؟

استفاده از چراغ‌خواب مزیت‌هایی دارد که کامل به آن خواهیم پرداخت:

مقابله و پیشگیری از کابوس دیدن

وجود نور کم در اتاق، راحتی و امنیت شما را تضمین می‌کند. اگر کابوس می‌بینید یا این که شب‌ها نیاز به دستشویی رفتن پیدا می‌کنید، وجود نور ضروری است. وجود چراغ روی میز و کنار تخت می‌تواند به شما حس امنیت بدهد. استرس و اضطراب باعث دیدن کابوس‌های شبانه می‌شود و قراردادن چراغ‌خواب روی میز یا قفسه کمد، می‌تواند شما را پس از دیدن یک خواب بد آرام کند. در مقاله نورپردازی اتاق خواب درباره جزئیات نورپردازی اتاق خواب صحبت کردیم.

اقدامات ایمنی برای سالمندان

داشتن چراغ‌خواب برای افراد مسن که در معرض خطر زمین‌خوردن در تاریکی در هنگام دستشویی رفتن یا خوردن داروهایشان هستند، بسیار حیاتی‌تر است. تاریکی برای افراد سالمند بسیار خطرناک است، چرا که در صورت زمین‌خوردن ممکن است منجر به ایجاد جراحات شدید در آن‌ها شود. بنابراین اگر در منزلتان افراد سالمندی ساکن هستند، شدیداً از تاریکی مطلق اجتناب کنید و در صورت نداشتن چراغ‌خواب، یک فانوس روشن در نزدیکی آن‌ها قرار دهید.

کمک به خواندن

کمک به خواندن

اگر شما مشتاق به خواندن و مطالعه‌کردن هستید و دوست دارید در اتاق‌خوابتان این کارها را انجام دهید، وجود یک چراغ‌خواب کمک می‌کند که بتوانید در تاریکی شب به‌خوبی مطالعه کنید. در صورت داشتن یک شریک در اتاق‌خوابتان، وجود چراغ‌خواب بسیار مفید است، چرا که می‌توانید در هنگام استراحت آن‌ها، بدون ایجاد مزاحمت برای ایشان، به مطالعه و انجام کارهای عقب‌افتاده خود بپردازید.

هاله‌ای آرامش‌بخش و محیطی

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید برای خود و عزیزانتان حتی به کوچک‌ترین روش‌ها بهترین تجارب را خلق کنید، وجود یک چراغ‌خواب برای اتاق شما، چه بزرگ باشد چه کوچک، بسیار عالی است. پس از یک دوش باطراوت، استراحت در نور کم همراه با گوش‌دادن به یک موسیقی آرام‌بخش، تجربه‌ای عالی و دل‌انگیز پس از انجام کارهای روزانه خواهد بود.

فراموش نکنید که نورپردازی اتاق خواب اصولی دارد. برای آشنایی با این اصول پیشنهاد می‌کنیم به مقاله اصول نورپردازی اتاق خواب سر بزنید.

بهبود کیفیت خواب نوزادان و کودکان

خواباندن کودکان و نوزادان وظیفه هر والدینی است. به‌ویژه این‌که نوزادان ضعیف هستند و کودکان درحال‌رشد که دچار وحشت و کابوس شبانه می‌شوند، ممکن است نیمه‌شب با ناراحتی و آسیب از خواب بیدار شوند. وجود چراغ‌خواب، علاوه بر کاهش اضطراب و بهبود خواب نوزادان و همچنین ایجاد حس امنیت برای آن‌ها، می‌تواند ریتم شبانه‌روزی خوابیدن کودک شما را بهبود بخشد.

اگر شما از آن دسته والدین یا سرپرستانی هستید که می‌خواهید بچه‌هایتان زود مستقل شوند و در نتیجه به‌تنهایی در اتاق خود بخوابند، اندکی نور برای آن‌ها حس امنیت ایجاد می‌کند و خواب راحت آن‌ها را تضمین می‌کند. استفاده از چراغ‌خواب با نور قرمز، نه‌تنها به خوابیدن کودک کمک می‌کند، بلکه احتمال بیدارشدن و ایجاد ترس و اضطراب در تاریکی را از بین می‌برد. اگر متوجه شدید که کودکتان شب‌ها به‌دفعات از خواب بیدار می‌شود، به‌خصوص به دلیل ترس شبانه یا ترس از تاریکی، می‌توانید این مسئله را با استفاده از نور قرمز تا حدی درمان کنید.

از آنجایی که دختران روی دکوراسیون اتاق خود حساسیت بیشتری دارند، باید جزئیات بیشتری را در نورپردازی و استفاده از چراغ خواب در اتاق خواب دختران مدنظر قرار داد. برای کسب اطلاعات بیشتر، توصیه می‌کنیم مقاله نورپردازی اتاق خواب دخترانه را بخوانید.

کاربرد تزیینی

کاربرد تزیینی

در حال حاضر سبک‌ها، رنگ‌ها، مواد و قیمت‌های متنوعی از چراغ‌های خواب کوچک در بازار وجود دارد. معمولاً ظاهر آن‌ها بسیار ظریف و بامزه است. چنین نور شب زیبا و مطبوعی، به‌ویژه هنگامی که در خانه قرار می‌گیرد، بسیار زیبا است و می‌توان از آن به‌طور مستقیم به‌عنوان زینت و تزیین منزل استفاده کرد. در این حالت می‌توان از نور شب نه‌تنها برای نورپردازی که برای تزیین فضا نیز استفاده کرد.

دفع پشه‌ها و حشرات مشابه

چراغ‌خواب می‌تواند عملکردی چندمنظوره داشته باشد. اگر چراغ‌خواب ساطع‌کننده رایحه‌درمانی بخرید، می‌توانید به آن عطر اضافه کنید و فضای خانه را سرشار از بو و عطر دل‌انگیز کنید. اگر مقداری اسانس دافع پشه یا حشرات به آن اضافه کنید، مستقیماً می‌توانید به لامپ دافع پشه و حفاظت از محیط زیستی دست‌ یابید که می‎تواند به‌طور مستقیم و مؤثر به‌طور غیرسمی حشرات را دفع کند، یا این که می‎توانید مقداری سرکه نیز به آن اضافه کنید که فضای منزل ضدعفونی و استریل شود و همچنین هوای داخل خانه تصفیه شود.

نکاتی درباره خرید چراغ‌خواب

از آن‌جایی که نور شب فواید بسیاری دارد، ما معتقدیم که اکثر افراد مایل به خرید یک چراغ‌خواب کوچک هستند، بنابراین لازم است نکات زیر را مورد توجه قرار دهند.

  • کیفیت را مدنظر قرار دهید: هنگام خرید چراغ‌خواب، ابتدا به کیفیت خود لامپ توجه نشان دهید. لامپ‌هایی را انتخاب کنید که از مواد نسوز ساخته شده‎اند تا از آتش گرفتن کاغذ دیواری و ایجاد خطر پیشگیری کنند.
  • لامپ: اگر چراغ شب گزینه رایحه‌درمانی را داشته باشد، گرمای تولید شده توسط یک لامپ 3 واتی، برای پرکردن فضای خانه از عطر و بوی خوش کافی است. اکثر لامپ‌های این‌گونه چراغ‌خواب‌ها قابل تعویض هستند و می‌توان برای طولانی‌مدت از آن‌ها استفاده کرد.
  • بهتر است از یک چراغ‌خواب LED استفاده کنید: یکی از بهترین و مهم‌ترین ویژگی‌های چراغ‌های خواب LED، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. مصرف برق آن یک وات است و می‌تواند به مدت یک سال، یک کیلووات‌ ساعت نور را ساطع کند. این برای کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی بسیار مهم است.

یکی از چراغ‌خواب‌های پرکاربرد، چراغ خواب دیواری است. بهتر است نحوه نصب این نوع چراغ‌خواب را خوب بدانید. به همین جهت توصیه می‌کنیم مقاله نحوه نصب چراغ‌خواب دیواری را بررسی کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم مزایای استفاده از چراغ‌خواب را شرح دهیم. بنابراین پس از یک مقدمه، چند مورد از مزایای چراغ‌خواب را به‌تفصیل شرح دادیم. در پایان نیز نکاتی راجع به خرید یک چراغ‌خواب مناسب بیان کردیم که می‌تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

سؤالات متداول:

کاربرد چراغ‌خواب برای سالمندان چیست؟

داشتن چراغ‌خواب برای افراد مسن که در معرض خطر زمین‌خوردن در تاریکی در هنگام دستشویی رفتن یا خوردن داروهایشان هستند، بسیار حیاتی‌تر است. تاریکی برای افراد سالمند بسیار خطرناک است، چرا که در صورت زمین‌خوردن ممکن است منجر به ایجاد جراحات شدید در آن‌ها شود.

چرا نوزادان به چراغ‌خواب نیاز دارند؟

وجود چراغ‌خواب، علاوه بر کاهش اضطراب و خواب بیماری نوزادان و همچنین ایجاد حس امنیت برای آن‌ها، می‌تواند ریتم شبانه‌روزی خوابیدن کودک شما را بهبود بخشد.

چه رنگهایی به خوابیدن کودک شما کمک میکند؟

استفاده از چراغ‌خواب با نور قرمز، نه‌تنها به خوابیدن کودک کمک می‌کند، بلکه احتمال بیدارشدن و ایجاد ترس در تاریکی را از بین می‌برد. اگر متوجه شدید که کودکتان شب‌ها به‌دفعات از خواب بیدار می‌شود، به‌خصوص به دلیل ترس شبانه یا تاریکی، می‌توانید این مسئله را با استفاده از نور قرمز تا حدی درمان کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *