روشنایی

لامپ مناسب برای آباژور

زمان مطالعه: 6 دقیقه

استفاده از آباژور در دکوراسیون خانه، انتخاب افرادی است که برای آرام‌بخش کردن فضای داخلی منزل به دنبال وسایلی خاص و مناسب دکوراسیون خود هستند، اگرچه مصرف کم برق نیز در این انتخاب بی‌تأثیر نیست. آباژورها انواع مختلفی دارند. رومیزی، کلاسیک، ایستاده و گوشه نشیمنی، تعدادی از انواع آباژورهای پراستفاده است. از زمانی که لامپ‌های کم‌مصرف جایگزین لامپ‌های رشته‌ای سنتی شده‌اند، اشکال گوناگونی از آن‌ها را در بازار دیده‌ایم. لامپ‌های کم‌مصرف با نور فلورسنت فشرده (CFL که نوع استاندارد صرفه‌جویی در انرژی است)، LED و هالوژن، بیشترین فروش را در جهان به خود اختصاص داده‌اند. در این مقاله از مجله بروکس، می‌خواهیم انواع لامپ مناسب برای آباژور را معرفی کنیم تا شما بتوانید بهترین انتخاب را برای آباژور خود داشته باشید.

لامپ‌های کم مصرف آباژور

لامپ‌های کم مصرف آباژور

استفاده از آباژور در فضاهای مختلف خانه امکان‌پذیر است. انتخاب لامپ مناسب برای آباژور بستگی به محل مورد استفاده آن دارد. برای مثال، آباژورهای اتاق خواب به نور کمتری نیاز دارند، اما آباژورهای اتاق نشیمن، روشنایی بیشتری را طلب می‌کنند. به‌طورکلی لامپ‌‌های CFL، لامپ‌‎های هالوژن و LED برای اکثر آباژورها مناسب هستند.

اگر می‌خواهید درباره نورپردازی اتاق خواب و استفاده از آباژور بیشتر بدانید، مطلب نورپردازی اتاق خواب را بخوانید.

پیشنهاد بروکس
لامپ LED اشکی 7 وات پایه E14

لامپ LED اشکی 7 وات پایه E14

48,000 تومان

مشاهده و خرید

لامپ های CFL در دسته لامپ‌های ارزان قیمت و در دسترس هستند. این نوع لامپ‌ها 4 برابر کارآمدتر از لامپ‌های رشته‌ای سنتی هستند.

لامپ‌های LED کم‌مصرف‌ترین نوع لامپ‌های کم‌مصرف‌اند. این لامپ‌ها گران‌تر از لامپ‌های CFL هستند، اما چیزی حدود ۲۵ سال عمر می‌کنند.

لامپ‌های هالوژن از نظر رنگ و کیفیت بسیار شبیه به لامپ‌های رشته‌ای هستند. البته از نظر انرژی خروجی هم، این دو لامپ به یکدیگر شباهت دارند. بنابراین در مصرف برق صرفه‌جویی نمی‌کنند و برای شما پر هزینه هستند.

وات و لومن لامپ‌ مناسب برای آباژور

وات و لومن لامپ‌ مناسب برای آباژور

وات یا لومن به روشنایی و نور لامپ اشاره دارد. زمانی که لامپ‌های رشته‌ای به طور گسترده استفاده می‌شدند، روشنایی با وات اندازه‌گیری می‌شد. اکنون که انواع لامپ‌های کم مصرف جایگزین این لامپ‌های قدیمی شده‌اند، برای رسیدن به روشنایی یکسان، انرژی بسیار کمتری مصرف می‌کنند و روشنایی آن‌ها با لومن اندازه‌گیری می‌شود. هر چه تعداد لومن‌ها بیشتر باشد، لامپ نور بیشتری دارد.

برای خرید لامپ مناسب آباژور برای میز کنار تخت، لامپ ۴۰۰ لومن کافی است. به این معنی که برای دستیابی به سطح مناسبی از نور به یک لامپ(CFL)  9وات، یک لامپ هالوژن، ۲۸ وات یا یک لامپ (LED)، 6 وات نیاز دارید.اگر آباژور در اتاق نشیمن شما است، بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لومن روشنایی لازم دارید. این میزان از روشنایی را باید با بیش از یک لامپ، تأمین کنید. برای به‌دست آوردن روشنایی ۱۳۰۰ لومن یا بیشتر، می‌توانید از یک لامپ(CFL) 20 وات ، یک لامپ هالوژن، 70 وات یا یک لامپ (LED)، 18 وات استفاده کنید. برای آگاهی از اهمیت مصرف صحیح برق مطلب ترویج فرهنگ درست مصرف برق را بخوانید.

نسبت اندازه آباژور به لامپ

نسبت اندازه آباژور به لامپ

آباژور باید دو برابر پهنای پایه لامپ و یک سوم ارتفاع کل لامپ باشد. بنابراین برای پایه لامپ 6 اینچی (15 سانتی‌متری)، آباژور باید حداقل 12 اینچ (30 سانتی‌متری) عرض داشته باشد. اگر ارتفاع کل لامپ 24 اینچ (60 سانتی‌متری) باشد، ارتفاع آباژور باید 8 اینچ (20 سانتی‌متری) باشد. البته بدون شک منظور ما از ارتفاع آباژور، پایه‌ی آن نیست.

پیشنهاد بروکس
لامپ LED حبابی 7 وات

لامپ LED حبابی 7 وات

39,500 تومان

مشاهده و خرید

کلام آخر

در این مطلب از مجله بروکس، به بررسی انواع لامپ مناسب برای آباژور پرداختیم. آباژور یک وسیله لوکس در دکوراسیون داخلی منزل محسوب می‌شود که سبک آن با توجه به وسعت فضا و سبک دکوراسیون، انتخاب می‌شود.

بروکس تولید کننده انواع محصولات روشنایی، انواع لامپ‌های آباژور را در فروشگاه خود عرضه می‌کند. فقط کافیست به صفحه سایت فروشگاه بروکس رفته و لامپ موردنظر خود را خریداری کنید. خیلی زود، محصول مورد نظر به دستتان می‌رسد.

سؤالات متداول:

آیا همه لامپ‌ها با شکل‌های مختلف، برای آباژور مناسب هستند؟

اگر مطمئن نیستید که چه شکلی از لامپ را انتخاب کنید، شکل آباژور را با شکل لامپ یا پایه لامپ مطابقت دهید.

برای روی میز به چه سایز آباژور نیاز داریم؟

3 چیزی که باید به خاطر بسپارید: قطر پایین آباژور باید تقریباً برابر با ارتفاع پایه لامپ باشد. ارتفاع آباژور باید حدود دوسوم ارتفاع پایه لامپ باشد. آباژور باید پهن‌تر از عریض‌ترین قسمت پایه لامپ باشد.

آیا نور آباژور به‌تنهایی برای روشنایی اتاق کافی است؟

بستگی دارد شما در قسمتی که آباژور روشن است، مشغول چه‌کاری باشید. در اغلب اوقاتی که مهمان ندارید، نور آباژور می‌تواند به‌تنهایی، نیاز شما را برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *