روشنایی

در دکوراسیون منزل نور سفید بهتر است یا زرد؟

زمان مطالعه: 13 دقیقه

نورپردازی اتاق یا آپارتمان یکی از مهم‌ترین و قابل تأمل‌ترین جنبه‌های طراحی دکوراسیون منزل است. می‌توان گفت که تصمیم‌گیری راجع به نوع، شکل، رنگ و چیدمان مبلمان منزل کار بسیار راحتی است، اما داشتن نورهایی با رنگ مناسب برای برجسته کردن و دکوراسیون منزل، کار چندان ساده‌ای نیست. دانستن تفاوت بین رنگ چراغ‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها به صاحبان خانه کمک می‌کند تا انتخاب درستی داشته باشند. برخی از افراد نور زرد رنگ را برای اتاق مطالعه انتخاب می‌کنند، اما برخی دیگر نور سفید رنگ را به عنوان گزینه مناسب ترجیح می‌دهند. مثل همیشه، این یک انتخاب شخصی است که به ترجیحات شما بستگی دارد.

همچنین امکان اختلاط این دو چراغ و نصب نوع نور متفاوت بر اساس هدف اتاق وجود دارد که ممکن است موجب تداخل رنگ‌ها و به‌هم خوردن نورپردازی دکوراسیون شود. همانطور که تاکنون تا حدودی مشخص شده است، در این مقاله قصد داریم به بررسی نورپردازی دکوراسیون ساختمان و منزل و رنگ مناسب آن بپردازیم و به این سوال پاسخ دهیم که در دکوراسیون منزل نور سفید بهتر است یا زرد؟ با ما همراه باشید.

نور زرد

نور زرد رنگ

این نور گرم برای چشمان شما آرامش‌بخش‌تر است و احساس خوشایندی از بودن در یک مکان دنج و دوستانه را به شما می دهد. بنابراین، برای خواندن و اتمام کارهایی که نیاز به ثبات ذهنی دارند، گزینه بسیار خوبی است. احتمالا بهتر است که این نور با رنگ روشن را در فضاهایی که اغلب اوقات استراحت کرده و مطالعه می‌کنید، مانند اتاق نشیمن و اتاق خواب خود به کار ببرید. مزیت اصلی نور زرد رنگ این است که برخلاف نور سرد به تولید ملاتونین در بدن شما آسیب نمی‌رساند. در نتیجه پس از نصب چراغ مطالعه با نور زرد رنگ برای تخت خواب یا روی تخت خواب، احساس راحتی و خواب آلودگی خواهید کرد. دلیل آن این است که مغز شما نور زرد را مرتبط به غروب خورشید می‌داند و آن را مانند آغاز شب درک می‌کند. توصیه می‌شود در اتاق نشیمن، ناهارخوری، اتاق خواب و سایر اتاق‌های خانه از نور زرد رنگ استفاده کنیم. از آنجایی که نور زرد رنگ حاوی نور آبی کمتری است، اثر آرامش‌بخشی بیشتری برای چشم ها ایجاد می‌کند، چرا که باید پذیرفت که این یک واقعیت رایج است که رنگ های سرد ممکن است باعث مشکلات  اختلال خواب شوند.

برای نورپردازی دکوراسیون داخلی لازم نیست همه چیز را در مورد نور بدانید یا برای آن هزینه‌های زیادی کنید تا اتاق‌ها سبک و سرزنده به‌نظر برسند. شما باید مقدمات اصول نورپردازی در دکوراسیون داخلی را که همان اصول اولیه نورپردازی کاربردی و تزئینی و نحوه دریافت کمک برای برنامه‌ریزی و خرید نورپردازی است، بدانید. برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه می‌توانید مقاله اصول نورپردازی در دکوراسیون داخلی را مطالعه کنید.

نور سفید رنگ

نور سفید رنگ

این نوع نور سرد، شدید و مستقیم در نظر گرفته می‌شود. نور سفید رنگ به شما کمک می کند در طول روز تمرکز خوبی داشته باشید. بنابراین، این یک راه حل عالی برای نورپردازی فضاهای تجاری و محل کار شما است. شما همچنین می‌توانید از نور سفید رنگ در خانه خود به خصوص در آشپزخانه، حمام و اتاق کار استفاده کنید. از آن‌جایی که این اتاق‌ها فضایی برای استراحت نیستند، نور سرد به شما در بهبود عملکرد روزانه و یادگیری کمک می‌کند. اگر نور سفید رنگ برای چشمان شما خیلی تند است، می توانید نور سفید مایل به زرد زیر ۳۵۰۰ کلوین را انتخاب کنید. همچنین، می توانید ال ای دی‌های مدرن با CCT قابل تنظیم را پیدا کنید. توجه داشته باشید که این نور فقط زمانی می تواند عملکرد شما را بهبود بخشد که در معرض CCT متوسط قرار بگیرید.

البته نور ال ای دی‌ها ممکن است به علت طول موج‌های کوتاهی که ساطع می‌کند، در پایان روز باعث ایجاد خستگی بیشتری شود. برای اتاق خواب، ما یک لامپ سفید رنگ ملایم با دمای رنگ ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین را توصیه می‌کنیم. یک لامپ سفید ملایم مقدار کافی نور برای دیدن را ارائه می‌کند، اما گرمای ملایم برای چشم‌ها ایجاد می‌کند و کمتر احتمال دارد که خواب شما را مختل کند.

استفاده از نور مناسب در دکوراسیون منزل

استفاده از نور مناسب در دکوراسیون منزل

انواع مختلفی از لامپ ها در بازار وجود دارند که در انواع نور سفید و زرد برای استفاده در فضای داخلی منزل تولید می‌شوند. حسی که از نور زرد به عنوان نور گرم یا همان نور آفتابی دریافت می‌شود، یادآور غروب خورشید است و برای استراحت مناسب است، بنابراین نور آفتابی برای نورپردازی اتاق خواب و نیز دکوراسیون غذاخوری پیشنهاد می‎شود.

از فضاهای مهم یک ساختمان که نیاز به نورپردازی دقیق و اصولی دارد، نمای ساختمان است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات لازم درمورد هر آنچه درباره نورپردازی نمای ساختمان است، مقاله اصول نورپردازی نمای ساختمان را مطالعه کنید.

نورهای طبیعی و سرد مانند نور مهتابی یا همان نور سفید، یادآور نور آفتاب ساعات وسط روز است و حس انرژی و شادابی را تداعی می‌کند و به همین دلیل از این نور برای محیط های کارگاهی و کاری بیشتر استفاده می‌شود. استفاده از نور سفید و مهتابی در دکوراسیون اتاق خواب، باعث اختلال در خواب و خستگی چشم می‌شود. همچنین برای مطالعه و کارهای چشمی نزدیک باید از نور زرد استفاده کرد.

در دکوراسیون نشیمن و پذیرایی بهتر است از ترکیب نور سفید و زرد استفاده کنید، چراکه فعالیت‌های مختلفی بر حسب زمان در این فضا صورت می‌گیرد. در دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده از ترکیب نور سفید و زرد پیشنهاد می‌شود تا به تعادل رنگی رسیده، رنگ وعده‌های غذایی به درستی مشاهده شوند و به دلیل تنوع فعالیت‌ها چشم‌ها دچار خستگی و آسیب نشود.

استفاده از نور سفید ملایم برای اکثر آشپزخانه‌های سنتی ایده‌آل است. نور گرم‌تر نسبت به نور روز شدت کمتری دارد. دانه های چوب را برجسته می‌کند و در رنگ‌های خاکی مناسب‌تر به نظر می‌رسد. با این حال، اگر آشپزخانه مدرن‌تری دارید، به دنبال نور سفید سرد در محدوده ۴ تا ۵ هزار درجه کلوین باشید.

در دکوراسیون سرویس بهداشتی اغلب از رنگ سفید استفاده می شود و نور سفید بر سردی فضا می‌افزاید. در این فضاها هم بهتر است ترکیبی از نور سفید و زرد را به کار ببرید. به طور کلی در بهترین حالت گفته می شود که از ترکیب نور زرد و سفید در فضای داخلی منزل استفاده کنید.

مقاله رنگ‌های اصلی و فرعی نور به شما کمک خواهد کرد تا بدانید که دقیقا کدام رنگ نورها جزو رنگ‌ها اصلی و کدام رنگ‌ها جزو رنگ‌های فرعی است.

نکاتی درباره اتاق‌هایی با فضای متفاوت

نکاتی درباره اتاق‌هایی با فضای متفاوت

در این قسمت چند حالت خاص را بررسی می‌کنیم:

اتاق‌هایی که در ساعات اولیه روز یا همان زمان صبح، نور طبیعی دریافت می‌کنند.

اشعه‌های نور صبحگاهی بسیار خنک و ضعیف هستند و به همین دلیل مناسب‌ترین نوع نور برای بیدارشدن از خواب محسوب می‌شوند. با توجه به ملایمت و آرامش نور صبحگاهی، استفاده از رنگ آبی پاستلی یا سبز روشن، هم به آرامش بیشتر فضا و هم تا حدودی انرژی‌بخشی، به‌واسطه‌ی رنگ زرد موجود در سبز روشن، کمک می‌کند.

محیطی که در تمام روز نور طبیعی دارد.

برای فضاهایی که در طول روز نور نسبتاً یکسانی دریافت می‌کنند، می‌توان از هرگونه رنگی استفاده کرد. اما 3 پیشنهاد زیر مناسب‌تر هستند و کمک می‌کنند از ویژگی‌های نور طبیعی بیشتر استفاده کرد:

  • پیشنهاد اول:  استفاده از رنگ‌های خنثی و پاستلی که آرامش و درخشش بیشتری به فضا می‌دهند.
  • پیشنهاد دوم: استفاده از رنگ‌های طلایی که با بازتاب نورِ روز، گرمای بیشتری به دکوراسیون اتاق می‌دهند.
  • پیشنهاد سوم: استفاده از طیف آبی که باعث ایجاد فضایی ملایم می‌‌شود.

محیطی که نور عصرگاهی دریافت می‌کند.

محیطی که نور عصرگاهی دریافت می‌کند.

استفاده از رنگ زرد بر روی دیوارهای اتاقی که نور عصرگاهی دریافت می‌کنند، باعث می‌شود سردی فضا در ساعات اولیه روز متعادل‌تر شود و در ساعاتی که اتاق نور طبیعی دارد هم، فضایی گرم و صمیمی ایجاد می‌کند.

منازل جنوبی

این اتاق‌ها بیشترین نور خورشید را در طول روز دریافت می‌کنند. گاهی نور این فضاها خیلی شدید می‌شود. پس بهتر است از رنگ‌های سرد مثل آبی و سفید استفاده کرد.

هیچ خانه‌ای بدون نور نمی‌شود و داشتن نور کم یا نداشتن نور برای خانه معایبی دارد. برای اطلاع از این معایب، توصیه می‌کنیم مقاله معایب خانه بدون نور را مطالعه کنید.

منازل شمالی

بهترین رنگ برای اتاق‌های شمالی، رنگ هلویی یا رنگ سفید مایل به هلویی است. این رنگ باعث انعکاس نور خورشید شده و در فضا حسی را القا می‌کند که گویی نور طبیعی در فضا وجود دارد.

منازل غربی

در اتاق‌های غربی که بزرگ هستند، معمولا رنگ‌های متمایل به سفید جذابیت مناسبی دارند. اما رنگ خاص‌تری که در این اتاق‌ها به کار می‌رود دیوارهای شاخص به رنگ ارغوانی یا صورتی است چراکه نور بعدازظهر بیشترین درخشندگی را دارد. ارغوانی می‌تواند در کنار سفید جلوه‌ای زیبا و پر زرق و برق خلق کند.

منازل شرقی

رنگ برنزه روشن یا طیف قهوه‌ای برای اتاق‌های شرقی مناسب‌تر است، چرا که باعث می‌شود اتاق در صبحگاه روشن و پرنور باشد، بدون این که شدت نور آزاردهنده و نامطلوب باشد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم به بررسی طراحی دکوراسیون منزل و تأثیر رنگ سفید و زرد بر آن بپردازیم. به همین منظور در ابتدا راجع به هر رنگ توضیحاتی دادیم و پس از آن نشان دادیم که برای هر اتاق از منزل، کدام یک از رنگ‌ها یا ترکیب هر دوی آن‌ها می‌تواند مناسب باشد. در پایان نیز نکاتی اضافه کردیم راجع به فضاهای نورگیر و جهت منازل و شرح دادیم که رنگ‌های مناسب این گونه فضاها، چه رنگ‌هایی هستند.

سؤالات متداول:

نور سفید برای اتاق نشیمن بهتر است یا نور زرد؟

توصیه می‌شود در اتاق نشیمن، ناهارخوری، اتاق خواب و سایر اتاق‌های خانه از نور زردرنگ استفاده کنیم. از آنجایی که نور زرد رنگ حاوی نور آبی کمتری است، اثر آرامش‌بخشی بیشتری برای چشم ها ایجاد می‌کند، چرا که باید پذیرفت که این یک واقعیت رایج است که رنگ‌های سرد ممکن است باعث مشکلات  اختلال خواب شوند.

چه رنگ لامپی برای اتاق خواب بهتر است؟

برای اتاق خواب، ما یک لامپ سفید رنگ ملایم با دمای رنگ ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین را توصیه می‌کنیم. یک لامپ سفید ملایم مقدار کافی نور برای دیدن را ارائه می‌کند، اما گرمای ملایم برای چشم‌ها ایجاد می‌کند و کمتر احتمال دارد که خواب شما را مختل کند.

نور طبیعی روز برای آشپزخانه بهتر است یا نور سفید ملایم؟

استفاده از نور سفید ملایم برای اکثر آشپزخانه‌های سنتی ایده‌آل است. نور گرم‌تر نسبت به نور روز شدت کمتری دارد. دانه‌های چوب را برجسته می‌کند و در رنگ‌های خاکی مناسب‌تر به نظر می‌رسد. بااین‌حال، اگر آشپزخانه مدرن‌تری دارید، به دنبال نور سفید سرد در محدوده ۴ تا ۵ هزار درجه کلوین باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *