علم و فناوری

آزمون های الکتریکی مربوط به عایق کابل در فرایند تولید

آزمون های الکتریکی مربوط به عایق کابل
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آزمون های الکتریکی مربوط به عایق کابل در فرایند تولید اساساً به عنوان ابزار­های کنترل فرایند تولید مورد استفاده قرار می­گیرند تا تعداد و مقدار معایب را به حداقل برسانند.

نتیجه آزمون های الکتریکی

مقادیر آزمون­های الکتریکی نشان می­دهد که عایق تحت شرایط مشابه با آنچه که در آزمون­ها ایجاد شده است چگونه عمل خواهد کرد. ممکن است اطلاعاتی برای تحقیق و توسعه، طراحی و مهندسی، کنترل کیفیت و پذیرش و مردودی در مقایسه با مشخصات فنی را تأمین نماید.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، استاندارد روش­های آزمون برای خصوصیات عملکردی الکتریکی عایق­ها و روکش­های سیم و کابل را تولید، مصوب و به عنوان استاندارد رسمی منتشر نموده است. در اینجا برخی از مهمترین آنها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

آزمون جرقه:

برای بررسی عایق­ بندی هادی­های الکتریکی در طول فرآیند تولید یا در مراحل بعدی تولید کاربرد دارد. دستگاه­های آزمون جرقه معمولاً برای آشکار کردن خطاها و نقص­های عایق در فرایندهای عایق کردن هادی­ها و زوج کردن مورد استفاده قرار می­گیرد. در آزمون جرقه یک ولتاژ بین هادی زمین شده و یک الکترود که بصورت مکانیکی با سطح مواد مورد آزمون در حال تماس است، انجام می­گیرد. کابل یا سیم تحت آزمون معمولاً نسبت به الکترود درحال تماس به طور پیوسته حرکت می­ کند، زمانی که محیط دی الکتریک خراب باشد برای مثال بسیار نازک یا لخت شده باشد این ولتاژ مؤثر سبب ایجاد یک جرقه نسبت به سیم زمین شده خواهد گردید که نشانگر را فعال خواهد کرد.

آزمون استقامت در مقابل شکست عایقی جریان مستقیم

عایق به محض ساخته شدن شروع به پیر شدن می­کند به ویژه محیط‌هایی که دمای شدید و/یا آلودگی شیمیایی دارند، این فرآیند را تسریع می‌کنند. این آزمون به منظور کنترل عملیات در فرایند تولید انجام می­گیرد و درصورتیکه به نحو صحیح تفسیر شود اطلاعاتی در رابطه با خصوصیات الکتریکی عایق یا روکش و یا هر دوی آنها ارایه خواهد داد.

 

آزمون پیوستگی هادی

سنجش مقاومت پایین نیز نامیده می­شود یک آزمون اصلی می ­باشد پیوستگی به روش تزریق یک جریان قابل تنظیم و اندازه­گیری ولتاژ و جریان و محاسبه مقاومت انجام می­شود.

آزمون مقاومت هادی

مقاومت هر یک از هادی­های مورد استفاده در سیم و کابل یک مشخصه کلیدی می­باشد که از طریق اندازه­گیری با استفاده از ولتمتر، اهم­متر یا پل واتسون در دمای 20 درجه سلسیوس انجام می­گیرد.

ظرفیت خازنی هم محور

عبارت است از ظرفیت موجود بین سطح بیرونی هادی و سطح بیرونی عایق کشیده شده بر روی آن می ­باشد که با عبور هادی عایق شده از میان لوله پر آب و اندازه­ گیری ظرفیت خازنی بین هادی زمین شده و آب انجام می­ گیرد.

 

نتیجه گیری

آزمون های الکتریکی مربوط به عایق کابل در فرایند تولید نقش بسیار مهمی در کیفیت محصول تولیدی و مصرفی در صنعت دارند و بروکس همواره برای محصولات سیم و کابل خود تمامی استاندارد ها و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *