سبک زندگی

آیا نور مصنوعی به بدن انسان آسیب می‌زند؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

فرض کنید زندگی روی زمین در شرایطی بود که هیچ وقت شبی وجود نداشت و زمین همیشه روشن بود. تابه‌حال فکر کردید که چه اتفاقاتی رخ می‌داد؟ در این شرایط، طول 24 ساعت یک روز بی‌معنی می‌شد؟ اصلا چه مواقعی ساعات کاری بود و چه مواقعی زمان خواب؟

شاید باورتان نشود که نور در طول یک شبانه‌روز خیلی تاثیرگذارتر از آن چیزی است که ما به آن توجه می‌کنیم. متاسفانه اغلب نورهای مصنوعی موجود در اطرافمان را درست استفاده نمی‌کنیم و همین موضوع موجب اختلالات در چرخه‎ی طبیعی بدن انسان می‎شود. در این مقاله قصد داریم درباره‎ی نور مصنوعی و آسیب‌های آن صحبت کنیم. همراه ما باشید.

چرخه‌ی نور طبیعی و الگوهای تاریکی

چرخه‌ی نور طبیعی و الگوهای تاریکی

یکی از به‌هم ریختگی‎ها در چرخه‎ی طبیعی بدن انسان می‎تواند قرارگیری در معرض نور و تاریکی باشد که برای افراد این عصر به مقدار زیادی اتفاق می‎افتد. شاید دور از تصور باشد، اما پژوهشگران به این نتیجه رسیده‎اند که قرار گرفتن در معرض نور بیش از حد، باعث بروز آسیب‎های جدی در بدن انسان می‎شود.

یک مطالعه‎ی جدید توسط پژوهشگران که چند ماه پیش در ژورنال کارنت بیولوژی منتشر شد، نشان داده است که پیامدهای منفی در سلامتی بسیاری از موش‎هایی که تحت شرایط نور ثابت برای دوره‎ای یک ماهه نگهداری شده بودند، رخ داده است. یوهانا میجر (Johanna Meijer) از مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند و یکی از اعضای گروه پژوهشی راجع به این موضوع چنین می‎گوید: “مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد که وجود چرخه‎ی نور و تاریکی برای سلامتی انسان مهم است. ما در پژوهش خود ثابت کرده‎ایم که فقدان ریتم‎های زیست محیطی در بدن منجر به ایجاد اختلال شدید در طیف گسترده‎ای از پارامترهای سلامتی می‎شود. این پارامترها شامل فعال‎سازی التهابی سیستم ایمنی بدن، تحلیل رفتن عضلات و نشانه‎های اولیه پوکی استخوان است.”

محققان باور دارند که تغییرات فیزیولوژیکی مشاهده شده، همگی نشانگر نوعی ضعف بودند که شبیه آن به‌طور معمول در افراد یا حیوانات با روند افزایش سن‌شان دیده می‎شود، اما در این میان اخبار دلگرم‌کننده‎تری هم وجود دارد.

به گفته‌ی میجر: “خبر خوب این است که ما در ادامه‎ی بررسی‎هایمان نیز مشاهده کردیم که اثرات منفی یادشده روی سلامتی، برگشت‌پذیر هستند و زمانی که چرخه‎‌ی نور و تاریکی محیطی ترمیم شود، اثرات آن نیز باز می‎گردند.”

در ادامه به شما پیشنهاد می‎کنیم که به مقاله‎ی جایگاه نور طبیعی در زندگی انسان سر بزنید و از میزان اهمیت آن بیشتر بدانید.

تاثیر چرخه‌ نور طبیعی و الگوهای تاریکی بر سلامت

برای بررسی رابطه‎ی موجود بین از دست دادن چرخه نور و تاریکی با ایجاد بیماری‎ها، میجر و همکارانش، از جمله الیان لوکاسن، موش‎ها را به‎صورت دائمی به مدت 24 هفته در معرض نور قرار دادند و در طی این مدت، چند پارامتر سلامتی اصلی را در بدن آنها اندازه‌گیری کردند. مطالعات فعالیت مغز این حیوانات نشان داد که قرار گرفتن در معرض نور ثابت منجر به کاهش الگوهای طبیعی ریتم یک در مرکز تنظیم‎کننده‎ شبانه‌روزی مرکزی مغز در بخش هسته سوپراکیاسمات یا SCN تا مقدار 70 درصد می‌شود. SCN بخشی از هیپوتالاموس است که در قسمت فوقانی چلیپای نوری قرار دارد.

اگر در خانه‎‌ای نور طبیعی و الگوهای تاریکی از استانداردهای کافی برخوردار نباشد، به سلامت بدن آسیب می‎زنند. در مقاله‎ی معایب خانه‎ بدون نور در این باره‎‏ به‎‏طور کامل صحبت کردیم.

اختلال در چرخه‌ نور طبیعی و الگوهای تاریکی

اختلال در چرخه‌ نور طبیعی و الگوهای تاریکی

اختلال در چرخه‌ی نور طبیعی و الگوهای تاریکی و ریتم شبانه‎روزی بدن، به طور قابل توجهی منجر به کاهش عملکرد عضله اسکلتی حیوانات مطابق با مقادیر اندازه‎گیری شده در آزمایش‎های استاندارد میزان قدرت آن‎ها شده بود. استخوان‎های آن‎ها نشانه‎هایی از تضعیف را در خود نشان دادند و این حیوانات وارد حالت‎های التهابی شدند که در شرایط معمولی تنها در حضور پاتوژن‎ها یا دیگر محرک‌های مضر مشاهده می‌شود.

پس از اینکه پژوهشگران موش‌ها را به مدت دو هفته به چرخه‎ی نور و تاریکی استاندارد بازگرداندند، مشاهده شد که نورون‌های SCN به سرعت در حال بهبود ریتم طبیعی خود هستند و روند ایجاد مشکلات سلامتی در بدن حیوانات معکوس شده است. این یافته‌ها ما را به این نتیجه می‎رساند که انسان‎ها باید توجه و مراقبت بیشتری در رابطه با زمان‌های قرارگیری خود در معرض نور به خرج دهند. این موضوع به خصوص برای کسانی که در سنین رو به پیری قرار دارند یا افرادی که به هر نحو دیگری آسیب‌پذیر هستند، دارای اهمیت بیشتری است. با توجه به اینکه 75 درصد از جمعیت جهان در طول شب در معرض نور قرار دارند، در می‌یابیم که یافته‎های فوق کاملا مهم هستند.

قرار گرفتن در معرض نور ثابت در خانه‌های سالمندان و واحدهای مراقبت‌های ویژه بسیار معمول است و بسیاری از مردم نیز شب‌ها در حال کار هستند.
میجر در بخش دیگری از صحبت‌هایش می‌گوید:” ما عادت کرده‌ایم که نور و تاریکی را به عنوان محرک‌هایی بی‌ضرر یا خنثی روی سلامتی افراد به شمار آوریم. اما در حال حاضر بر پایه‌ی جمع‌آوری نتایج مطالعات از آزمایشگاه‌هایی در سراسر جهان پی‎ برده‌ایم که همه‌ی نتایج به یک نکته‌ی خاص اشاره می‌کنند.”

اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید، به شما پیشنهاد می‎کنیم که به مقاله‎ی مضرات خیره شدن به نور تلویزیون سر بزنید و این موضوع را جدی بگیرید.

کلام آخر

شاید وقتی به یاد آوریم که حیات نیز روی زمین تحت روند ثابت چرخه‎ی نور و تاریکی تکامل یافته، گفته‌های فوق خیلی هم تعجب‌آور به نظر نرسد.
به نظر می‌رسد که بدن ما برای کار در این چرخه‌ی حیاتی بهینه‎سازی شده باشد و از سویی، روی دیگر سکه این است که ما در حال حاضر با فقدان چنین چرخه‎ای تحت تاثیر قرار می‎گیریم.

سوالات متداول:

فقدان ریتم‎های زیست محیطی چه اختلالی در سلامت بدن ایجاد می‎کند؟

فقدان ریتم‎های زیست محیطی در بدن منجر به ایجاد اختلال شدید در طیف گسترده‎ای از پارامترهای سلامتی می‎شود؛ همانند فعال‎سازی التهابی سیستم ایمنی بدن، تحلیل رفتن عضلات و نشانه‎های اولیه پوکی استخوان.

قرارگیری در معرض نور و تاریکی چه مشکلاتی به‌وجود آورد؟

یکی از به‌هم ریختگی‎ها در چرخه‎ طبیعی بدن انسان قرارگیری در معرض نور و تاریکی است که برای افراد این عصر به مقدار زیادی اتفاق می‎افتد و باعث بروز آسیب‎های جدی در بدن انسان می‎شود.

استاندارد بودن چرخه‎ نور و تاریکی چه تاثیری در سلامت بدن دارد؟

اگر چرخه‎ نور و تاریکی در حالت استاندارد قرار بگیرد، نورون‌های SCN به سرعت در حال بهبود ریتم طبیعی خود می‎شوند و روند ایجاد مشکلات سلامتی در بدن افراد و حیوانات کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *