علم و فناوری

تفاوت روشنایی و سفیدی کاغذ

تفاوت روشنایی و سفیدی کاغذ
زمان مطالعه: 7 دقیقه

آیا تا به حال تجربه کرده اید که دو کاغذ سفید را در کنار یکدیگر قرار دهید و با نگاه کردن به آن ها احساس کنید یکی از آن ها سفید تر از دیگری است؟ جالب است بدانید علاوه بر اینکه میزان سفیدی دو کاغذ می تواند متفاوت باشد، میزان روشنایی آن ها نیز می تواند تفاوت داشته باشد. موضوع زمانی جالب تر می شود که بدانید اندازه گیری نور راهی است که می توانید روشنایی کاغذ را با سفیدی آن مقایسه کنید. در این مقاله از مجله بروکس تفاوت روشنایی و سفیدی کاغذ را بررسی می کنیم.

5 ویژگی تاثیر گذار در ظاهر کاغذ

کاغذ ماده شناخته شده ای که در صنایع مختلف از جمله بسته بندی، تزئین، چاپ، نوشتن و حتی فرآیندهای ساختمانی و صنعتی کاربرد بسیار دارد. برای اینکه بهترین کاغذ را در صنعت مورد نظرتان انتخاب کنید، بهتر است 5 ویژگی نوری گه که بر ظاهر کاغذ تاثیر گذار است را بشناسید.

تاری یا کدری (Opacity) : این ویژگی به شفافیت اشاره دارد و مقدار نوری است که از کاغذ عبور می کند.
رنگ (Color) : برای شما کاملا شناخته شده است.
پرداخت نهایی (مانند صاف، مخملی، براق، ساتن، ابریشم، مات، و …)(finish) : پرداخت به ویژگی جنس کاغذ بستگی دارد که همه شما با آن آشنا هستید. احتمالا همه شما می توانید کاغذ مخمل و براق را به راحتی تشخیص دهید.
روشنایی (Brightness)
سفیدی (Whiteness)

روشنایی عاملی است که اغلب با “سفیدی” اشتباه گرفته می شود. در واقع چشم انسان نمی تواند سطح روشنایی را تعیین کند.ممکن است شما به یک کاغذ نگاه کنید و با دیدن ظاهر سفید و تمیز آن،تصور کنید که روشن تر است اما این طور نیست.
در ادامه این مطلب به طور اختصاصی آن ها را بررسی می کنیم تا بتوانید مشخصه های آرا بشناسید و به راحتی میزان سفیدی و روشنایی را قبل از خرید کاغذ بررسی کنید.

روشنایی کاغذ چیست

روشنایی کاغذ و اندازه گیری آن

روشنایی کاغذ چیست؟

 

در واقع روشنایی میزان بازتاب یک طول موج مشخص از نور آبی است که در مقیاس 0 تا 100 اندازه گیری می شود . به این معنی که هر چه این عدد به 100 نزدیک تر باشد، کاغذ روشن تر است. این بازتاب نور برخلاف تمام طول موج های نور مانند سفیدی، در برابر طول موج های خاص اندازه گیری می شود.
استفاده از نور آبی خاص برای اندازه گیری این انعکاس، طول موج های بلندتر از جمله سبز و قرمز را نادیده می گیرد. به همین دلیل، دو نوع کاغذ با روشنایی یکسان می توانند از نظر بصری بسیار متفاوت به نظر برسند، حتی اگر “روشنایی” آنها یکسان باشد.

3 استاندارد برای اندازه گیری میزان روشنایی

به طور کلی 3 استاندارد کلی برای اندازه گیری میزان روشنایی کاغذ وجود دارد که هر کدام برای سنجش میزان روشنایی، تکنیک ها و تجهیزات مختص به خود را دارد.

روشنایی TAPPI/G.E:
استاندارد آمریکای شمالی که روشنی کاغذ را در محیطی که شامل مخلوطی از فلورسنت سفید خنک و نور روز فیلتر شده است اندازه‌گیری می‌کند.نور تنها از یک زاویه به ورقه کاغذ ضربه می‌زند که به این معنی است که این استاندارد همیشه پایین‌تر از استانداردهای دیگر خواهد بود.همچنین uv در درجه روشنی tappi پایین‌ترین استانداردهای اندازه‌گیری است.

روشنایی ISO:
روشنایی ISO یک استاندارد اندازه گیری اروپایی است که روشنایی را در محیطی با فلورسنت سفید سرد و مقداری نور روز بدون فیلتر اندازه گیری می کند. نور از تمام زوایای مختلف به برگه نمونه برخورد می کند. اگرچه اندازه گیری ها می توانند از 100٪ تجاوز کنند اما این موضوع به اندازه قابل توجهی نیست. نمونه‌های کاغذی با فلورسنت بیشتر در روش ISO در مقایسه با روش TAPPI، احتمالاً روشنایی(درخشندگی) بیشتری دارند.

روشنایی D65:
این اندازه‌گیری از نور فضای باز استفاده می کند تا از سطوح uv موجود برای تعامل با فلورسنت در کاغذ بهره ببرد.با توجه به این موضوع, سطح روشنایی می‌تواند به راحتی بیش از ۱۰۰ % ثبت شود که مقیاس D65 را بسیار بالاتر از استاندارد tappi و ISO می‌سازد.
به طور کلی روشنایی بسیار شبیه به وات یا روشنایی یک لامپ است.به همین دلیل، دو نوع کاغذ با روشنایی یکسان می توانند از نظر بصری بسیار متفاوت به نظر برسند، حتی اگر “روشنایی” آنها یکسان باشد.

سفیدی کاغذ

سفیدی کاغذ

سفیدی کاغذ

در حالیکه روشنایی اندازه گیری بازتاب طول‌موج خاصی است، سفیدی کاغذ اندازه گیری بازتاب تمام طول‌موج‌های نور در طیف مرئی است. سفیدی نیز از یک مقیاس ۱ تا ۱۰۰ استفاده می‌کند(هرچه عدد بیشتر باشد, کاغذ سفیدتر می‌شود.)

شاید از نظر شما کاغذهای سفید همگی کاملاً سفید به نظر برسند، اما با نگاه به چند کاغذ سفید در کنار هم می توانید تفاوت آن ها را ببینید. ، طیفهای رنگ سفید از سفید روشن و سرد تا سفید نرم‌تر و گرمتر قابل تشخیص است.
به طور کامل تر بخواهیم توضیح دهیم، سفیدی کاغذ به میزان بازتاب قرمز، آبی و سبزی اشاره دارد که چشم هنگام نگاه کردن به یک ورق کاغذ می تواند ببیند. کاغذ سفید گرم رنگ های قرمز بیشتری را بازتاب می دهد. در حالیکه اگر این بازتاب از رنگ آبی بیشتری تشکیل شده باشد، کاغذ سفید سرد است.
بهترین راه تشخیص سفیدی کاغذ برای افرادی که به دنبال چاپ های حرفه ای نیستند و استفاده های معمولی از کاغذ دارند، چشم و دیدن ظاهر تصویر بر روی کاغذ است.

تاثیر روشنایی، سفیدی و پرداخت بر چاپ عکس

هر چه کاغذ روشن‌تر و سفیدتر باشد، تصویر چاپ شده روی آن نیز روشن‌تر، واضح تر و با رنگ‌های زنده‌تر خواهد بود. در این حال اگر عکس را با پرینتر جوهرافشان و درجه روشنایی بالا چاپ کنید، تصاویر شما روشن‌تر و رنگ‌ها واضح‌تر به نظر می‌رسند. با این حال، برخی از رنگ های روشن می توانند بر روی سفیدترین کاغذها نیز کم رنگ تر به نظر برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *