معرفی محصول

آچار آلن بروکس

زمان مطالعه: 6 دقیقه

آچار آلن بروکس ابزاری است ال (L) شکل در طبقه­ بندی ابزالات دستی که برای بستن و یا باز کردن انواع پیچ­ها و اتصالات با سر شش گوش و یا ستاره­ای کاربرد دارد. به دلیل اینکه آچارهای آلن به صورت عمقی در محل سرپیچ و یا اتصالات قرار می­گیرند و همچنین ارزان تر تولید می­شوند ، نسبت به پیچ­ گوشتی تخت و چهارسو دارای اولویت در کاربرد می ­باشند.

 

آچار آلن از یک تکه میله یا شفت از جنس فولاد آلیاژی با ترکیباتی مثل کروم، وآنادیوم، نیکل و مولیبدن تشکیل شده است این فولاد سپس تحت عملیات حرارتی سخت­کاری می­شود تا تحت فشار، گرما و ضربه تحمل کافی داشته باشد.

دو انتهای شفت آچار آلن به صورت شش­ گوش و یا ستاره­ای طراحی شده است و شفت تا 90 درجه خم می­شود و دو بازوی با طول نا برابر شبیه “L” را تشکیل می­دهد. بازوی بلند آن گشتاور بیشتری نسبت به سمت کوتاه­تر ایجاد می‌کند و در نتیجه نصب یا جدا کردن اتصالات سرسخت آسان‌تر می‌­شود قابلیت بازوی کوتاه در چرخاندن آچار در فضاهای کوچک و محدود می­باشد.

دو استاندارد سایزبندی جهانی متریک بر حسب میلی متر و SAE برحسب اینچ در طراحی و تولید آچار آلن به کار گرفته می­شود تا آچار با انواع سرپیچ­ها و اتصالات تطابق داشته باشد.

کاربرد آچار آلن

آچارهای آلن مانند پیچ گوشتی‌ها عمل می‌کنند روش استفاده به این صورت است که پس از قرار دادن یکی از دو انتهای آچار در داخل یک پیچ با سر سوکت شش ضلعی و یا ستاره­ای و چرخاندن آن در جهت عقربه‌های ساعت باعث سفت شدن و چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت باعث شل شدن محل اتصال می‌شود.

کاربردهای دیگر آچار آلن در پیچ های مقاوم در برابر دستکاری است. این نوع از پیچ­ها دارای یک پین بیرون زده در مرکز شکاف شش گوش هستند و فقط می­توان آن را با یک آچار آلن مخصوص که دارای یک فرورفتگی برای پین است، باز و بسته کرد. به طور مشابه در آچار آلن تورکس نیز این قابلیت امنیتی به صورت Center Pin Reject تعریف شده است.

برخی از کلیدهای شش گوش دارای انتهای گرد هستند که به آنها اجازه می­دهد در زاویه خارج از محور نسبت به پیچ استفاده شوند و دسترسی به پیچ­های غیرقابل دسترس را فراهم می­کند، البته با نازک شدن شفت به منظور ایجاد شکل گرد، ابزار ضعیف­تر از نسخه شفت مستقیم است و گشتاور قابل اعمال به شفت محدود می­شود.

انواع آچار آلن

آچار آلن هگز – شش گوش (Hex Allen Key)

آچار آلن شش گوش که با نام آچار سوکت نیز شناخته می­شود، یکی از ساده ترین ابزارهای موجود است. از این آچار برای نصب و یا برداشتن پیچ­ها و اتصالات با سر سوکت شش ضلعی استفاده می­شود. هر دو انتهای آچار به صورت شش ضلعی طراحی شده که کاربر می­تواند بنا به شرایط از هر دو جهت آن استفاده نماید.

آچار آلن بروکس

 

 

 

 

 

آچار شش گوش با اندازه سرسوکت خود سایزبندی و شناخته می­شود متداولترین سایزها در مصارف خانگی از 1 تا 10 میلیمتر می­باشد. البته در صنعت سایزهای خیلی بزرگتر و در طول­های بیشتر نیز متداول است.

آچار آلن ستاره­ای Torx Key Allen Wrench

آچار آلن تورکس در نگاه اول بسیار شبیه به آچارهای شش گوش می­باشد. با این تفاوت که آچار تورکس به جای شش ضلع مسطح، شکل ستاره مانندی دارند و مقطع شفت آن به صورت دایره است. از این آچار برای سفت کردن و باز کردن اتصالات یا سرپیچ­های دارای فرورفتگی ستاره مانند استفاده می­کنند. آچارهای ستاره­ای هم به صورت جداگانه و هم به صورت مجموعه در بازار عرضه می­شوند. سایز بندی متداول و پرمصرف آچار تورکس از T8 تا T60 می­باشد.

آچار آلن بروکس

 

 

 

مجموعه (ست )آچار آلن  Allen Key Set

آچارهای ست به صورت کمری و یا تاشو شامل چندین آچار آلن تخصصی برای راحتی و تطبیق پذیری یک فعالیت خاص طراحی شده­اند. مکانیزم تاشو و یا کمری اجازه می­دهد تا آچارها به راحتی قابل استفاده شوند. از طرف دیگر به دلیل قابل حمل بودن ارزش ویژه­ای دارند، زیرا می­توان آنها را به راحتی در جیب یا جعبه ابزار حمل کرد. مکانیسم تاشو همچنین به محافظت از آچار در برابر آسیب یا گم شدن کمک می­کند و آنها را به انتخابی مطمئن برای حرفه ای­ها و علاقه مندان به ابزار تبدیل می­کند.

نتیجه گیری

عملکرد قابل اعتماد،

  • طیف گسترده کاربردها
  • طراحی بی ­نقص
  • تناسب دقیق
  • تطبیق پذیری
  • مقرون به صرفه بودن
  • دوام و سهولت استفاده

جایگاه آچارهای آلن را به عنوان ابزار ضروری برای حرفه ای­ها و علاقه مندان به ابزار در کارهای مکانیکی و ساختمانی ایفا می­کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *