روشنایی

نورپردازی اتاق خواب

زمان مطالعه: 11 دقیقه

دکوراسیون و نورپردازی اتاق خواب از آن جهت برای ما اهمیت دارد که همه دوست داریم اتاق خوابمان محلی امن و آرام برای به در بردن خستگی روزانه باشد.

تاثیر نور اتاق در خواب خوب و آرام بر کسی پوشیده نیست. از طرفی خواب کافی و مناسب به حفظ سلامتی بدن کمک می‌کند پس انتخاب یک نور مناسب برای اتاق امری مهم و حیاتی است. همانطور که تزئین و نورپردازی اتاق پذیرایی برای شما مهم است، باید به نورپردازی اتاق خواب خود هم دقت ویژه‌ای کنید.

با رعایت نکات کوچک ولی مهم می‌توانید اتاق خوابی زیبا، شیک و در عین حال آرامش‌بخش داشته باشید. هر ایده و خلاقیتی که دارید، برای بهتر شدن دکوراسیون اتاق خواب خود به کار ببرید. اما در نظر داشته باشید که خودرای نباشید و برای این‌کار حتما نظر افراد دیگر و متخصص در این حوزه را هم جویا شوید.

در این مقاله بهترین راه‌های نورپردازی اتاق خواب را بررسی می‌کنیم. راه‌ها و روش‌هایی که خودتان به تنهایی هم قادر به انجام آن خواهید بود. با ما همراه باشید.

تاریخچه اتاق خواب

تاریخچه اتاق خواب

جالب است بدانید که در معماری سنتی ایرانی اتاق خواب وجود نداشته است. در واقع حتی لغت اتاق خواب (Bedroom) هم یک لغت وارداتی است که معماران غربی آن را به ایران آورده‌اند. در معماری سنتی خانه‌های ایرانی، اتاقی با نام سه دری وجود داشت که یک اتاق کوچک با سه در ورودی بود و افراد خانه در آن می‌خوابیدند. البته خوابیدن تنها کاربرد اتاق سه دری نبود و تخت‌خوابی در این اتاق وجود نداشت و هنگام خوابیدن از تشک‌هایی که در جارختخوابی بود، استفاده می‌کردند.

برای پوشاندن کف اتاق از فرش و برای مبلمان هم از پشتی استفاده می‌شد. ویژگی دیگر اتاق‌های سه دری پنجره‌های بزرگ با پرده‌ بود که وظیفه‌ی رساندن نور روز را به اتاق برعهده داشتند. هنوز هم نمونه‌ی اتاق‌های قدیمی در هتل‌های سنتی، بومگردی‌ها و البته فیلم‌های قدیمی دیده می‌شود. با ورود معماران غربی و وارد شدن مفهوم اتاق خواب در خانه به عنوان یک اتاق جداگانه در هر خانه، چیدمان، دکوراسیون و نورپردازی اتاق خواب معنای تازه‌ای پیدا کرد و هر روز به اهمیت آن افزوده شد.

نورپردازی نقش موثری در زیبایی خانه و دکوراسیون داخلی دارد، همچنین رعایت کردن استانداردها در نورپردازی در سلامت چشم‎ها هم تاثیر می‎گذارد. در مقاله‎ی چگونه نور خانه را زیاد کنیم؟ به طور کامل درباره‎ی این موضوع صحبت کردیم.

اصول نورپردازی اتاق خواب

اصول نورپردازی اتاق خواب

  1. انتخاب لامپ برای نورپردازی اتاق بسیار مهم است. فرقی نمی‌کند اتاق خواب شما کوچک است یا بزرگ. انتخاب درست میزان روشنایی اتاق را در اولویت قرار دهید. آیا از اتاق‌های پر نور لذت می‌برید یا ترجیح می‌دهید اتاق کم‌نوری داشته باشید؟

این اولین‌ سوالی است که باید از خودتان پرسیده و جواب دهید. پاسخ به این سوال بسیاری از مشکلات و ابهامات را حل کرده و کمک می‌کند تصمیم درستی برای انتخاب نوع نورپردازی اتاق خود بگیرید. البته در نظر داشته باشید که کارشناسان پیشنهاد می‌کنند در اتاق خواب از نور زیاد استفاده نکنید، اما این مورد بستگی زیادی به سلیقه‌ی شما دارد.

  1. به یاد داشته باشید که لامپ‌ها تنها منبع روشنایی اتاق خواب نیستند و حتما از نور طبیعی بهره ببرید. با انتخاب پرده‌های مناسب، اجازه ورود نور خورشید به اتاق را بدهید و از تابش آفتاب لذت ببرید.
  2. آباژور را فراموش نکنید. برای داشتن یک اتاق خواب با نورپردازی دلنشین فقط به نورهای سقفی اکتفا نکنید. استفاده از آباژور رومیزی یا دیواری که نور ملایمی را در اتاق پخش می‌کند، انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای برای نور اتاق خواب است.
  3. بهترین رنگ لامپ برای اتاق خواب، رنگ‌های متمایل به آبی هستند. رنگ آبی باعث ایجاد احساس آرامش می‌شود و به استراحت و خواب بهتر در اتاق خواب کمک می‌کند. همچنین برای نورپردازی دیوارهای اتاق خواب هم می‌توانید ترکیبی از رنگ‌های آبی، زرد و سبز را انتخاب کنید. این رنگ‌ها هم بسیار آرامش‌دهنده هستند.
  4. یکی از مهمترین اصول نورپردازی اتاق خواب ملایم بودن نور است. اگر لامپ‌ها نور را مستقیما به سمت شما بتابانند حتما احساس معذب بودن می‌کنید. با توجه به این نکته در انتخاب زاویه تابش بسیار دقت کنید. به جای استفاده از لامپ‌های پرتوان سقفی می‌توانید از لامپ‌های دیواری استفاه کنید. در نظر داشته باشید که چراغ‌های دیواری از زیبایی بیشتری هم نسبت به چراغ‌های سقفی برخوردار هستند.

چگونه اتاق خواب را نورپردازی کنیم؟

چگونه اتاق خواب را نورپردازی کنیم؟

اتاق خواب یکی از بخش‌های مهم هر خانه است که باید محیطی آرام و دلنشین داشته باشد. آرامش اتاق خواب وقتی با زیبایی عجین شود به دکوراسیون خانه هم کمک شایانی می‌کند. یکی از مهمترین نکات در دکوراسیون، نورپردازی است. نورپردازی به جز جنبه‌ی تامین نور مورد نیاز اتاق، یکی از عوامل تاثیرگذار در تزیین اتاق خواب است.

یکی از راه‌های خوب برای نورپردازی اتاق خواب استفاده از نورهای مخفی است. لامپ‌های مخفی به فضای اتاق جان تازه‌ای می‌بخشند. استفاده از نورهای ملایم آرامش دوچندانی را به اتاق خواب شما می‌دهند و حتی در حین خواب هم می‌توانند نقش چراغ خواب را برای اتاقتان بازی کنند. ایده‌های خود را برای استفاده از نورهای مخفی روی کاغذ بیاورید و برای اجرا کردن آن از یک متخصص کمک بگیرید.

از آینه‌های موجود در اتاق خواب در راستای نورپردازی بهتر اتاق استفاده کنید. گاهی چیدن آینه‌های بزرگ و کوچک روی دیوار اتاق خواب و قرار دادن منابع نوری مختلف اطراف آن‌ها، انعکاس و بازتاب نور بی‌نظیری را برای شما به همراه دارد.

از لوسترها و آویزهایی استفاده کنید که نور را به سقف می‌تابانند. تصور کنید روی تخت دراز کشیده‌اید و نور لامپ مستقیما توی صورت شماست، قطعا شرایط خوبی نخواهد بود. با استفاده از این نوع آویزها و لوسترها، نور ملایمی در اتاق پخش شده و این مشکل کاملا برطرف می‌شود. درنظر داشته باشید، نورهایی که به سقف تابیده می‌شوند سقف اتاق را بلندتر نشان می‌دهند.

علاوه بر اتاق خواب، نورپردازی آشپرخانه هم اصول و قواعد منحصر به فردی دارد. در مقاله‌ی نورپردازی کابینت آشپزخانه با LED به این موضوع کامل پرداختیم.

نورپردازی اتاق خواب کودک

نورپردازی اتاق خواب کودک

نورپردازی اتاق خواب کودک به واسطه‌ی تاثیر در آرامش و رشد کودک از اهمیت بالاتری برخوردار است. فضای اتاق خواب کودک در رفتار، خواب، سلامت و خلق و خوی او تاثیر مستقیم دارد. نورپردازی اتاق خواب کودک باید علاوه بر زیبایی، باعث احساس امنیت برای کودک نیز بشود. در ادامه نکات مهم برای نورپردازی اتاق کودک را بررسی می‌کنیم.

·       با نورپردازی اتاق کودک، احساس امنیت بهوجود آورید.

توجه داشته باشید که اتاق خواب کودک نباید زیاد تاریک و زیاد روشن باشد. به یاد داشته باشید که کودکان به‌طورکلی از تاریکی می‌ترسند، پس هیچ‌وقت اتاق خواب کودک را تاریک تاریک نکنید. برای حل این موضوع می‌توانید از چراغ‌های دیمردار که قابلیت تنظیم روشنایی را دارند، استفاده کنید.

·       در نورپردازی اتاق خواب کودک از چندین منبع نوری استفاده کنید.

بهتر است در نورپردازی اتاق خواب کودک از چند منبع نوری مختلف استفاده کنید تا نور کافی در تمام اتاق خواب وجود داشته باشد. هر قسمتی از اتاق نیازمند نور متفاوتی است، تا حد امکان سعی نکنید با یک چراغ، تمام اتاق را روشن کنید.

·      چراغ مناسبی را برای نورپردازی اتاق خواب کودک انتخاب کنید.

انواع گوناگونی چراغ برای نورپردازی اتاق خواب کودک وجود دارند، شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود یا کودک‌تان آن را تهیه کنید. بهتر است از چراغ‌هایی که آویز دارند و یا فاصله آن‌ها از زمین کم است، استفاده نکنید. این چراغ‌ها چون امکان دسترسی بچه‌ها به لامپ را دارند، خطرناکند.

·       برای نورپردازی اتاق خواب کودک از رنگ زرد یا سفید استفاده کنید.

برای نورپردازی اتاق خواب کودک معمولا از رنگ‌های زرد یا سفید و یا ترکیبی از این دو رنگ استفاده می‌شود. البته انتخاب رنگ لامپ برای اتاق کودک به دکوراسیون و رنگ‌های به‌کار رفته در اتاق هم بستگی دارد. با انتخاب رنگ‌های آرامش‌بخش، خواب راحت‌تر کودک خود را تضمین کنید.

همانطور که مشاهده کردید، نورپردازی برای هر جا تکنیک و اصول خاصی دارد. اگر می‎خواهید با این تکنیک‌ها بیشتر آشنا شوید، به مقاله‎ی انواع تکنیک‌های نورپردازی سر بزنید.

کلام آخر

تاثیر نورپردازی اتاق خواب در حفظ آرامش و زیبایی اتاق بر کسی پوشیده نیست. در این مقاله از مجله بروکس با تاریخچه اتاق خواب در ایران، اصول نورپردازی اتاق خواب و چگونگی نورپردازی اتاق خواب کودک آشنا شدیم.

بروکس به عنوان یکی از تولیدکنندگان به‌نام در حوزه روشنایی، محصولات متنوعی را برای نورپردازی صحیح و استاندارد اتاق خواب در اختیار مشتریان خود قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دیدن محصول می‌توانید به فروشگاه اینترنتی بروکس مراجعه کرده و نسبت به خرید اقلام مورد نیاز خود اقدام کنید.

سؤالات متداول:

بهترین رنگ لامپ برای نورپردازی اتاق خواب چیست؟

بهترین رنگ برای لامپ اتاق خواب آبی است. رنگ آبی باعث ایجاد احساس آرامش و در نتیجه خواب بهتر می‌شود. اگر برای اتاق خواب کودک قصد خرید لامپ دارید، می‌توانید از رنگ‌های سفید یا زرد و ترکیبی از این دو رنگ استفاده کنید.

چه چراغی مناسب نورپردازی اتاق کودک است؟

برای اتاق کودک از چراغ‌های دیمردار که قابلیت تنظیم روشنایی را دارند، استفاده کنید.

چرا در نورپردازی اتاق خواب، آباژور لازم است؟

آباژور رومیزی یا دیواری، نور ملایمی را در اتاق پخش می‌کند و انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای برای نور اتاق خواب است.

 

1 نظر در “نورپردازی اتاق خواب

  1. نسرین گفت:

    اطلاعات خوبی بود، چقدر خوبع که به موارد جزئی زندگی اهمیت داده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *