سوالات عمومی

با مقایسه ی تکنولوژی لامپ های متداول، شرکت بروکس می تواند محصولاتی به شما عرضه کند که همان میزان نور را با صرف ۱۰% درصد انرژی لامپ های متداول برای شما به ارمغان آورد. این صرفه جویی میتواند در طول مدت زمان کوتاهی هزینه های انرژی شما را به حد اقل ممکن برساند.

 

لامپ های ال ای دی از جنبه های مختلفی روی زندگی ما تاثیر گذارند، در ادامه به بخشی از آنها اشاره شده است: کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا ۲۰% (یا حتی در شرایط مناسب ۳۰%) در مقایسه با سال ۱۹۹۰ ، جمع آوری ۲۰% انرژی بیشتر از مواد بازیافتی. افزایش ۲۰% راندمان انرژی در اتحادیه اروپا، این ها اهداف اصلی برنامه ی سال ۲۰۲۰ اتحادیه ی اروپاست که توجه بیشتری روی تغییرات اب و هوا و ثبات انرژی داراست. این یکی از راه حل های ممکنه برای حل مشکلات اب و هوایی است. این کار نه تنها می تواند تشعشعات کربن را تا حد شگفت آوری کاهش دهد بلکه به شما کمک می کند که انرژی و مواد اولیه را هدر ندهید. عوامل و عناصر تشکیل یک ال لی دی ۷۰% کمتر از یک لامپ معمولی است.

با توجه به اینکه ما چند ساعت در روز از روشنایی استفاده میکنیم ۱۰۰.۰۰۰ ساعت به شرح زیر است:

۲۴ ساعت در شبانه روز……….۱۱.۴ سال
۱۸ ساعت در شبانه روز………..۱۴.۸ سال
۱۲ ساعت در شبانه روز………..۲۲.۸ سال
۸   ساعت در شبانه روز………..۳۴.۲ سال

 

خروجی لومن تنها قسمت قضیه است که میتواند گمراه کننده باشد. برای ارزیابی کامل یک محصول ال ای دی نیاز است که بازده کلی سیستم، کنترل بصری، مدیریت دمایی و… باید بررسی شود و این را هم باید بدانیم که در چه نقطه ای لامپ ما به استهلاک ۳۰% درصدی خود می رسد. محصولات با بازده بصری خوب و مدیریت دمایی مناسب قادر خواهند بود که به طور متوسط لومن بیشتری منتشر کنند. همان گونه که سازمان جهانی انرژی در برنامه ی تجاری خود در رابطه با برنامه ی تست محصول تاکید دارد، بیان می کند تا هنگامی که در زمینه ی تکنولوژی روشنایی و پشتیبانی از اطلاعات صحیح هست هرگونه ادعا مبنی بر کیفیت روشنایی و لامپ ها باید بر اساس تاثیر و راندمان لومینارها مثل تست کردن آنها، یعنی تمام محصولات باشد و این امر جهت جلوگیری از گمراهی مشتریان و صدمه خوردن به بازار روشنایی است.

ال ای دی برتری های زیادی را برای صنعت روشنایی به ارمغان آورده، از قبیل بازده بالا و عمر زیاد و با عمر حتی مفیدتر نسبت به سایر منابع روشنایی، نیاز به نگهداری و رسیدگی تا حد زیادی کاسته شده؛ این امر باعث جلوگیری از اتلاف انرژی، نگهداری و ثبات زیست محیطی است. همینطور این پتانسیل را دارند که کنترل اپتیکال بالاتری را ارایه دهند و حتی قابلیت کلید خوردن نامحدود و روشن شدن آنی آنها و تنظیم میزان نور، کمتر شدن استهلاک لومن و به حداقل رسیدن هزینه و وقت از ویژگی های منحصربفرد آنهاست.

با توجه به مطالعاتی که توسط گروه اسرام در رابطه بامیزان زیست محیطی بودن ال ای دی ها انجام گرفت نشان می دهد که آخرین نسل تکنولوژی روشنایی بشدت از لحاظ طبیعی مساعد و بهینه است. در جریان این تحقیقات تمام دوره های ساخت و مصرف از آغاز تا پایان مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیقات در رابطه با میزان انرژی و مواد اولیه ای که در طول تهیه و تولید و همچنین استفاده و بازیافت لامپ و اینکه چه تاثیری روی محیط زیست دارد انجام گرفت. در این تحقیق مفید یک لامپ یکی از عوامل مقایسه در نظر گرفته شد. این بدین معناست که یک لامپ پاراثم اسرام با ۲٫۵ لامپ کم مصرف و ۲۵ لامپ رشته ای مقایسه شد. نتایج بدست آمده نشان میدهد که ال ای دی های کنونی از لحاظ زیست محیطی مانند لامپهای فلورسنت فشرده و بسیار بهتر و پیشرفته تر از لامپ های متداول رشته ای هستند. در این تحقیقات همکاری شرکت زیمنس و کارشناسان مرکز فناوری محیط زیست زیمنس نیز وارد شد و نشان داد همان گونه که در فلورسنت فشرده هست، لامپهای ال ای دی نیز ۹۸% درصد از انرژی وارده در طول کل عملیات را مصرف میکنند برای مثال تبدیل به نور میکند. و کمتر از ۲% صرف هزینه های تولید میشود. این مقوله ترس برخی از اینکه در تولید ال ای دی به طور مشخص انرژی بسیار زیادی مصرف میشود را رد می کند. برخلاف لامپهای رشته ای که مصرف انرژی به ۳۳۰۰ کیلووات ساعت میرسد ، کمتر از ۷۰۰ کیلووات ساعت صرف تهیه و تولید ال ای دی ها میشود. در نتیجه ال ای دی ها به طور قابل توجهی کارآمدتر از لامپهای متداول هستند. با توجه به اینکه کارایی ال ای دی ها همواره در حال پیشرفت هستند ما امیدوار هستیم که بتوانیم نتایج زیست محیطی حتی بهتری در آینده داشته باشیم.

ال ای دی ها منبع نور نقطه ای هستند که نور آنها متمرکز است. آنها به حدی کوچک هستند که میتوانند به ما آزادی در طراحی در هر کاربردی را می دهند. در مقایسه با لامپ های رشته ای ، مولفه ی نوری و گرمایی آنها متفاوت است. ال ای دی ها عاری از هر گونه مادون قرمز یا ماورای بنفش هستند. این بدین معناست که آنها قابلیت بیشتری برای استفاده دارند، مخصوصا در محیط هایی که حساسیت دمایی دارند مثل روشنایی مواد غذایی یا مواد آرایشی بهداشتی و یا در مصارفی که فضای بسیار محدودی در اختیار داریم. ال ای دی ها به میزان قابل توجهی عمر طولانی تری از هر تکنولوژی روشنایی دارند. یک ال ای دی سفید رنگ با بیش از ۵۰۰۰۰ ساعت بین سه تا هفت برابر لامپ های فلورسنت متداول و پنجاه برابر دیگر لامپ های رشته ای عمر میکنند. ال ای دی ها محصولی سبز هستند، در تولید آنها هیچ ماده ی مضری از قبیل جیوه و سرب بکار نرفته است. چرخه ی تولید و مصرف آنها نشان داده که آنها محصولاتی دوست دار طبیعت هستند، حتی در مرحله ی تولید. نور ال ای دی ها بصورت اشباع شده ساطع میشود که به آنها دامنه ی رنگ عظیمی می دهد و نیاز به فیلتر های رنگی نیست. آنها همچنین میتوانند به صورت نامحدود با اتلاف بسیار کمی انرژی تنظیم میزان نور شوند. ال ای دی های سفید تکثیر رنگ بهتری از تکنولوژی های متداول ارایه می کنند. در روشنایی خیابان ها که معمولا از لامپهای بخار سدیم استفاده می شود شاخص رنگ به طور برجسته بهتر است. در برخی مناطق مجموع هزینه های مالکیت و کل مبالغی که در پروژه در گردش است مجموعا کمتر از مبلغی است که صرف لامپ های متداول و انرژی میشود. این قضیه شامل روشنایی قفسه های خنک کننده، موزه ها و روشنایی خیابان هاست.

وقتی میانگین لومن های تولید شده در یک دوره ی ۶۰،۰۰۰ ساعته را بررسی می کنیم، خواهیم دید که LED عملکرد به مراتب بهتری نسبت به یک لامپ ۴۰۰ واتی متال هالید که به صورت افقی به کار گرفته شده، داراست. (۶۰،۰۰۰ ساعت به این علت در نظر گرفته شده که نشان دهنده ی سه برابر طول عمر مفید HID است) استهلاک لومن متال هالید، مانند ضایعات بالاست و استهلاک اپتیکی، به سرعت بازده سیستم HID را کم میکند و این با توجه به این است که لامپ متال هالید در یک دوره ی ۶۰،۰۰۰ ساعته سه بار نیاز به تعویض دارد. در مقابل LED به طور ملموسی بازده لومن بالاتر و راه انداز کاراتری دارد و این در صورتی است که در ۶۰،۰۰۰ ساعت نیازی به تعویض ندارد. نتیجه : LED به طور میانگین ۷۴% بازده لومن بالاتری از HID ها داراست.

شروع کاربرد LEDها در صنعت روشنایی در اواخر دهه ۱۹۹۰در زیبایی شناسی، طراحی چراغ های مخصوص و نورپردازی از جمله برجسته سازی معماری استفاده شد. استفاده از لامپ LED در پروژه های کاربردی مانند روشنایی خیابان، روشنایی محوطه، سازه پارکینگ، روشنایی امنیتی مرسوم است. به طور کلی ال ای دی ها برای فضاهای داخلی و عملا در هر جا و مکان قابل استفاده اند.

این یک نو آوری در صنعت روشنایی ست که لامپ LED با نور و رنگ غنی، محیط اطراف را روشن می کند. با لامپ های LED تمام مزایای روشنایی لامپ رشته ای را در کنار کاهش هزینه های انرژی بالا و یا اثرات زیست محیطی تجربه خواهید کرد. نمایش واقعیت ِ رنگ ها این یک تخیل یا تصور نیست، این یک علم است . نور LED طبیعی تر از CFL و دارای کیفیت رنگ بالاتر است، بنابراین همه چیز زیر این نور پر جنب وجوش تر و واقعی تر به نظر می رسند. شما آزادید که نور سرد یا گرم را انتخاب کنید؛ نور گرم سنتی و لوکس و آرامش بخش است ونور سرد یک محیط کار پویا را به ارمغان می آورد . نور یک دست و بدون خیرگی، چراغ BURUX به گونه ای طراحی شده که نور را بهینه منعکس کند تا شما زندگی زیبا و درخشان تری را تجربه کنید.

به عنوان یک منبع نور نقطه ای با راندمان بالا، ال ای دی ها راه حلی ایده آل هستند برای مکان هایی که میخواهیم نور مشخصا روی آنها بتابد، برای مثال در روشنایی خیابان ها، چراغ های خودرو و یا فروشگاهها و همینطور در منازل و هتل ها. با ال ای دی های آر جی بی(RGB) میتوان میلیون ها رنگ تهیه کرد که گزینه مناسبیست برای موقعیت های خاص مانند کنسرت ها. ال ای دی برای فضا های باز نیز نوری ایده آل است چرا که با عمر بسیار بالا ارزش خود را ثابت کرده و حتی هنگامی که برای مدت های طولانی روشن است. با توجه به مقاومت در برابر سرما ال ای دی همچنین بهترین گزینه برای روشنایی نمایشگر و دستگاه های فریزر در مغازه ها و سوپر مارکت هاست. ال ای دی ها از خود هیچ اشعه ی فرو سرخی منتشر نمیکنند (که ممکن است به صورت گرما حس شود) و باعث هیچ افزایش هزینه ای در هزینه های عملیاتی برای سیستم تهویه هوا و خنک کننده نمیشود. درفروشگاه ها ال ای دی در صورت نورپردازی صحیح، اجازه ی ارایه مطلوب کالا را به شما میدهد. در مسایل مالی نیز ال ای دی ها به سرعت تبدیل به یک سرمایه گذاری و صرفه جویی بزرگ برای کسانی که بیش از ۸ ساعت در روز نیاز به روشنایی دارند مثل هتل ها و رستوران ها تبدیل شده است.

سوالات تخصصی

یک مدل LED شاید از لحاظ فیزیکی قابلیت جای گرفتن در هر بدنه ای را داشته باشد، اما هر بدنه نمیتواند یک اهرم برای کیفیت ذاتی LED باشد. چرا که بدنه های استاندارد نمیتوانند مدیریت گرمایی کامل و جامع (که کاملا با مدیریت گرمایی لامپ های رشته ای سنتی یا فلئورسنت متفاوت است) بکار گیرند. همینطور لنز تهیه شده در قاب لامپ های سنتی قاعدتا نمیتواند بازده LED را به حداکثر برساند.

بر خلاف لامپ رشته ای و فلورسنت که با روشن وخاموش شدن، زودتر خراب می شوند، لامپ LED تحت تاثیر خاموش و روشن شدن قرار نمی گیرد و از قابلیت کلیدزنی بسیار بالا برخوردارست.

تبادل گرمایی در لامپ های ال ای دی یکی از مهم ترین مولفه و نیازهای آن هاست. به صورت کلی میتوان گفت که بر خلاف لامپ های فلورسنت و کم مصرف، هوای سرد کارآیی عملکردLED ها را کاهش نمی دهد .

برخلاف لامپ های رشته ای و کم مصرف محصولات روشناییLED تقریبا UV و IR ساطع نمی کنند و تولید آلایندگی آنها نزدیک به صفر است.

عمر مفید یک لامپ ال ای دی مقدار زمان لازم تا رسیدن آن به درصد خاصی از نور اولیه اش تعریف می شود. محققان پیشنهاد داده اند که در روشنایی عمومی هرگاه لامپی به ۷۰ درصد نور اولیه اش رسید عمر آن را پایان یافته تلقی کنند. در نتیجه طول عمر ۵۰۰۰۰ ساعته به معنی این است که لامپ پس از استفاده ی مداوم طی ۵۰۰۰۰ ساعت به ۷۰ درصد روشنایی رسیده و اصلاحا عمر مفید آن پایان یافته است و در واقعیت لامپ ال ای دی هیچ گاه نمی سوزد.

سازگاری یک محصول فقط وابسته به این مساله است که آیا جای کافی برای قرار دادن محصول وجود دارد یا خیر. محصول عملا باید به آسانی با بیشتر بدنه های با IC وبدون IC سازگار باشد.

ال ای دی ها قطعات نور پردازی هستند که حالت جامد دارند و هر ال ای دی شامل یک دیود نیمه هادی است. هنگامی که یک ولتاژ به آن داده می شود نور ساطع میکند.LEDها بسته به نوع کاربردشان می توانند مصرف انرژی کارآمدتر از لامپ های دیگر داشته باشند LEDها تا ۸۵ درصد کمتر از لامپ های رشته ای و ۵۰ درصد کمتر از لامپ های فلورسنت انرژی مصرف می کنند. تکنولوژیLED برای چند دهه به عنوان چراغ های هشدار (alarm) برای دستگاه‌های الکترونیکی مختلف استفاده می شد. در سال های اخیر پیشرفت فناوری LED به نقطه ای رسیده که از آن در روشنایی های عمومی استفاده میکنند . بیشتر انرژی مصرف شده در لامپ های رشته ای به جای نور به حرارت تبدیل میشود. به همین دلیل است که اگر سعی کنید به لامپ روشن رشته ای دست بزنید، دست شما را می سوزاند.LED ها با تولید گرمای کمتر به طور قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی میکنند.

CRI توانایی ارائه و تفکیک رنگها تعریف شده است. بهترین منبع نور، نوری است که نزدیکترین به نور خورشید باشد تا بهترین تفکیک را دارا باشد. نوری که cri بیشتر از ۹۰ باشد مناسب است و میتواند کیفیت مناسبی را به ارمغان آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد CRI به بخش اطلاعات علمی روشنایی مراجعه کنید

به طور کلی طول عمر ال ای دی به صورت چشم گیری از لامپهای رشته ای و فلورسنت و اچ آی دی بیشتر است. با طول عمری بیش از ۵۰۰۰۰ ساعت و با وجود اینکه یک ال ای دی تمام نمیشود طول عمر محصول به وسیله ی استهلاک لومن اندازه گیری می شود. استاندارد جامعه ی مهندسین روشنایی برای اندازه گیری طول عمر یک ال ای دی نقطه ای است که ال ای دی به استهلاک ۳۰% درصدی برسد. توجه کنید که توان ۱۰۰۰۰۰ ساعته برای یک لامپ لزوما به معنای طول عمر ۱۰۰۰۰۰ ساعته نیست بلکه طول عمر ال ای دی هنگامی مشخص می شود که لامپ به استهلاک ۳۰% درصدی برسد. در ۱۰۰۰۰۰ ساعت هم ال ای دی هنوز کار میکند اما با روشنایی و لومن کمتر.

با توجه به مصارف کنونی، تشعشعات دی اکسید کربن و مخارج نگهداری و تعمیرات، ال ای دی بدون هیچ گونه کاهش در کیفیت نور نوید کم کردن هزینه ها و صرفه جویی قابل توجه را می دهد ال ای دی ها در مقایسه با لامپهای رشته ای و هالوژن ها اقتصادی و پر بازده هستند. با توجه به این قضیه که مخارج اولیه از لامپ های رشته ای و فلورسنت بیشتر به نظر میرسد اما با یک راه حل هوشمندانه میتوان مخارج و هزینه ها را تا ۸۰% کاهش داد. در حالی که یک لامپ رشتهای سفید تنها ۵% از انرژی ورودی خود را به نور تبدیل میکند در ال ای دی ها این رقم حتی به ۳۵% هم رسیده، این با وجودیست که لامپ های رشته ای پیشرفت و رشد خود را کرده اند اما ال ای دی از پتانسیل بالایی برخوردار است و قابلیت این را داراست که حتی بازده و راندمان بالاتری از امروزه را بدست آورد.

هنگامی که یک LED نور تولید میکند، مقدار قابل توجهی گرما تولید میکنند. از این رو که گرما دشمنی بزرگ برای کارایی LED است، باعث کم شدن عمر مفید و تاثیر زیاد بر عملکرد روشنایی و تغییرات رنگ نور بصورت ناخواسته می شود. از این رو برای اطمینان از کارکرد صحیح، مدیریت پیشرفته گرمایی امری ضروری است.

Efficacy اصطلاحی است که به طور معمول در مواردی استفاده میکنیم که واحد ورودی و خروجی متفاوت باشد. در روشنایی چیزی که برای ما اهمیت دارد میزان نوری است (به واحد لومن) که توسط میزان مشخصی الکتریسیته (به واحد وات) تولید میشود. Efficacy = Lumens Per Watt از سوی دیگر Efficiency اصطلاحی است که عموما بدون بُعد و واحد است. میتوان گفت Efficiency لامپ نسبت کل لومن های خروجی از سیستم است به نسبت لومن های کلی که در ابتدا توسط منبع نور تولید شده، برای مثال اگر یک لامپ رشته ای حبابی ۱۰۰وات ، ۱۰۰۰ لومن تولید کند و سپس در لامپی گذاشته شود که ۷۰۰ لومن می دهد این نشان دهنده ی یک Efficiency ۷۰% درصدی می باشد.