پروژه

  نورپردازی کارواش  

این روزها زندگی شهری و پیشرفت تکنولوژی باعث شده خدمات مختلفی برای رفع نیازهای زندگی شهرنشینان به وجود بیاید چرا که زمان نسبت به فاصله ی طلوع تا غروب آفتاب هر چقدر که باشد باز هم کم است. در نهایت به خانه که می رسیم تازه یادمان می آید که اوه فلان کار را انجام ندادم یا یادم رفت فلان چیز را بخرم. خدماتی مثل کارواش و شست و شوی خودرو نیز از آن دسته کارهایی است که معمولا اکثر مردم سر راه رفتن به خانه به آن فکر میکنند یا عده ای هم که برایشان تمیزی خودرو خیلی در اولویتشان نیست این کار را به اواخر هفته موکول میکنند. اما در کل خودرو نیاز به شست و شو دارد و در گذشته و حتی همین حالا خیلی از کارواش ها در سطح شهر هستند که فقط در طول روز به شست و شوی خودرو می پردازند و به محض تاریک شدن هوا دیگر مشتری نمی پذیرند. دلیلش را هم میتوان حدس زد کارمندان ساعت کاری خود را اینگونه قرار داد کرده اند و یکی از مهمترین دالیل نبود نور کافی برای کار است. اما هستند کارواش هایی در سطح شهر که در ساعات شب هم مشتری می پذیرند و به استاندارد نور محیط کاری خود می بالند.
پروژه ی نورپردازی کارواش مسقف دانشگاه علمی کاربردی تهران که در تیر ماه سال جاری توسط تیم طراحی روشنایی این شرکت اجرا شد.

تحلیل و بررسی
این پروژه به درخواست دانشگاه علمی کاربردی برای طراحی روشنایی کارواش این مجتمع استارت خورد ابتدا با شرکت بروکس تماس گرفته و جزئیات کار برای کارشناسان ما شرح داده شد با هماهنگی و بررسی اولیه به فضای مورد نظر مراجعه شد تا ابعاد آن ملموس تر شود.
این کارواش به صورت سر پوشیده طراحی شده بود پس میزان نور مورد نظر و همینطور رنگ نور اهمیت بالایی داشت ضمن اینکه باید به گونه ای اینکار صورت می گرفت که به لحاظ بصری یک اتفاق هماهنگ با سبک دکوراسیون مدرن این مجموعه رخ دهد.
کارشناسان بروکس در تحلیل پروژه به این نتیجه رسیدند تا از چراغ های لاینیر تولیدی شرکت بروکس به صورت پیوسته استفاده کنند تا رنگ نور و میزان آن را نسبت به شرایط دقیق کار نزدیک کنند. اگر دقت کرده باشید اماکن خدماتی مربوط به رنگ خودرو معمول از رنگ نور یخی برای کار خود بهره گرفته اند چرا که جزییات بیشتری از کوچکترین لکه، برآمدگی یا فرو رفتگی در سطح رنگ خودرو را به راحتی قابل رویت می سازد.

طراحی و اجرا
طراحان بروکس با در نظر گرفتن پارامترهای محیط و نظریه های کارفرما مبنی بر طراحی روشنایی و میزان لوکس مورد نیاز جهت رنگ آمیزی و پولیش کاری توجه کرده و مطابق نیاز کارفرما طراحی انجام گردید. در این پروژه طراحی روشنایی به دو قسمت تقسیم بندی شد یکی محل تردد و محل کار خودرو و دیگری اتاق مدیریت.
در پایان پروژه ، در محل تردد به علت عبور خودرو نیاز به روشنایی زیادی نبود و از چراغ لاینر 40 وات که به صورت روکار بر روی سقف متصل می شود استفاده گردید. در محل کار خودرو نیز با توجه به نیاز روشنایی زیاد و حساسیت کاری برای این منظور از چراغ های خطی 18 وات جهت تامین روشنایی به میزان 1000 لوکس طراحی و با فاصله ی مناسب بر روی سقف و دیوار نصب شده است البته پروژکتورهای 100 وات نیز در هر چهار طرف خودرو برای نور بیشتر در مواقع نیاز برروی سقف نصب شده است. برای روشنایی اتاق مدیریت از پنلهای اداری 30 در 30 با رنگ نور یخی بهره گرفته شده است.