علم و فنآوری

  نورپردازي بيسيم، ترکيبي از خلاقيت هنر و تکنولوژي  

در همان زمان که براي روشن کردن لامپ تجهيزاتي مانند ژنراتور و خط انتقال نيروي برق به لامپ از جثه بزرگي برخوردار بود اما امروز در سال 2016 ميلادي تکنولوژي به جايي رسيده که مي توان حتي لامپي را به صورت بي سيم روشن کرد.
کريپسيس فناوري جديد استوديوي انگليسي cohda سيستمي براي نورپردازي ابداع کرده که در آن لامپهاي فوقالعاده نوراني LED به صورت ستارههاي بسيار زيبا ميان دو تکه شيشه قرار ميگيرند. اين شيشه ها از کنار به برق متصل ميشوند و جريان الکتريکي بدون سيم به چراغها انتقال داده مي شود. کل يونيت ميتواند به صورت افقي يا عمودي در هر جايي نصب شود. از اين سيستم ميتوان به عنوان شيشههاي نوراني درون ساختمانها، ويترين فروشگاهها، و … استفاده کرد.
از امکاناتي که ستارههاي کريپسيس را بسيار شگفت انگيز کرده، حرکت پذيري آنها است. به ازاي هر ستارهي درون شيشه، يک ستارهي آهنربايي وجود دارد که ميتوانيد از بيرون شيشه به ستارهي درون شيشه بچسبانيد و آن را هر طور که ميخواهيد جابجا کنيد. حتي ميتوانيد ستارهها را به هم بچسبانيد و ستارهي بزرگتر بسازيد. اگر يک ستاره را سر جايش بچرخانيد نورش کم و زياد ميشود. پس ديگر خبري از تجهيزاتي مانند سيم ها وجود ندارند تا فضاي شمار ا اشغال کنند و يا از زيبايي ظاهري فضاي شما بکاهند.کاربرد اين نوع نورپردازي براي جاهايي است که ميخواهند جلوه اي در شيشه ايجاد کنند شما مي توانيد فضاي کامل يک ديوار شيشه اي را با کريپسيس پر کنيد و هرکسي را متحير کنيد. اين سيستم علاوه بر آپشن هايي که گفته شد از لحاظ مصرف برق نيز بسيار بهينه است زيرا که از ديميبل ال اي دي براي منبع نوري استفاده شده که قابليت تنظيم نور نسبت به نيازتان را به شما مي دهد. تا نور کم ويا بيش از حد باعث نارضايتي نگردد. کريپسيس يک طراحي عالي و بي نقص است زيرا که منبع نور آن با محيط به راحتي ترکيب مي شود، بدون اينکه به ظاهر محيط لطمه اي بزند.
قصد داريد اين سيستم را درکجا استفاده کنيد ؟ در يک مکان تجاري و يا محيط خانه؟ دوست داريد عمودي نصب کنيد ويا افقي ؟ اگر جايش مناسب نيست جابجايش کنيد از چند ستاره طرح مورد نظرتان را بسازيد دست شما باز است.