اهمیت نورپردازی صحیح در بیمارستان ها و کاهش هزینه های آن

احتمالا تا حالا به این قضیه فکر نکرده اید، اما بسیاری از لذت های هنگام بازدید از مکان هایی که در اوقات فراغت به آنها مراجعه میکنید، بستگی به روشنایی خوب و کارآمد آن جا دراد. همان طور که حدس زده اید، موضوع ما در این مقاله " LED در اوقات فراغت " است و قرار است در مورد چگونگی استفاده از آنها در مکان هایی که بسیاری از ما برای سرگرمی یا سایر فعالیت های تفریحی از آن ها بازدید می کنیم، بپردازیم. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که رفتن موزه را دوست دارید و یا یکی از آن ها را اداره می کنید این نوشته را از دست ندهید.

صنعت در حال حاضر بر روي کشت عمودي گياهان با لامپ‏هاي LED توجه ويژه‏اي دارد، و انتظار مي‏رود اين نوع کشت به صورت عمومي در تمام دنيا انجام پذيرد. لامپ‏هاي LED با طيف وسيع رنگي فضايي انعطاف‏پذير‏تر ايجاد مي‏کنند. علاوه بر اين موضوع راندمان کاري آنها بسيار بالاتر از لامپ‏هاي HID بوده که باعث شده پرورش گياه با استفاده از نور مصنوعي بسيار اقتصادي‏تر از گذشته به صورت تجاري و حتي در خانه انجام شود.

چند سالي مي‫شود که واژه‫هاي اتوماسيون ساختمان، هوشمندسازي ساختمان و يا BMS به گوشمان مي‫خورد و براي ما آشناست، BMS مخفف Building Management System و به معني سيستم مديريت ساختمان مي باشد و کار آن مديريت تمام تجهيزات داخلي است. شايد يک زماني کنترل روشنايي حياط ويلاي شما در شهر ديگر يا روشن و خاموش کردن سيستم گرمايشي، سرمايشي وتنظيم دماي همان جا دور از ذهن بود اما با استفاده از BMS اين کار بسيار آسان شده است. براي مثال کافيست با يک پيامک از تلفن همراه اين کارها را انجام داد. به طور کلي هدف اصلي سيستم هاي هوشمند فراهم کردن شرايط ايده‫آل براي يک خانه، شرکت، ويلا، هتل و يا باغ هاي کشاورزي از لحاظ آسايش و مصرف انرژي مي‫باشد.

کمپاني باتجربه دايسون که بيشتر به خاطر لوازم خانگي پيشرفته مانند جاروبرقي‏هاي گران قيمت شناخته مي‏شود، لامپ جديدي تحت عنوان Cu-Beam Duo معرفي کرده که به ادعاي سازندگان تا 22 سال عمر خواهد کرد.

تصور کنيد که تمام نورهايي که در اطراف خود مي بينيد، شما را به اينترنت متصل کند، آن هم با سرعت و قابليت هاي فوق العاده، با اين تصور حتي تيرهاي چراغ برق چراغ هاي راهنمايي، و ميليارد ها منبع نور در دنيا، منبع اتصال به اينترنت خواهد بود.

حتما در اين چند سال اخير آگهي‎هاي تبليغاتي و کمپين‎هاي حفاظت از آب را در اطرافمان زياد ديده‎ايم و از طريق رسانه‫هاي مختلف به سمع و نظر همه رسيده که آب ارزشمندترين سرمايه‎ي زمين است و براي درست مصرف کردن آن بايد از الگوهاي مختلفي استفاده کنيم تا در آينده دچار مشکل نشويم، در همين راستا فعاليت هاي زيادي انجام شده براي مثال در فصل هاي گرم سال براي جلوگيري از بخارآب در سد‎هاي برخي کشورها با استفاده از توپ‎هايي سطح آب پشت سد رامي پوشانند تا مانع از بخار شدن آب گردد. جنس مادهاي که اين توپها از آن ساخته شده در برابر اشعه ماوراي بنفش و تجزيه پذيري فوقالعاده بالاست و به مدت 10 سال به شکل اوليه باقي مي‎مانند. از اين قبيل عمليات در سطح جهان زياد انجام مي‎گيرد تا مايه حيات بشريت درست و بهينه مصرف شود، اما فناوري علم و تکنولوژي هم در اين چهار چوب بزرگترين نقش‎ها رابرعهده دارند. دراين شماره از روزتک به بررسي موضوعي ميپردازيم که شايد برايتان جالب و خواندني باشد.

با ورود LED در صنعت روشنايي دنيا در سالهاي اخير شماري از کمپانيها اقدام به توليد لامپهايي با عنوان هوشمند کردهاند که در محصولات آنها قابليتهاي ارتباطي پررنگتر است. مهندسان مجرب دو شرکت بزرگ در کنار هم ايده هاي خود را نقاشي کرده اند يکي از کمپاني تسلا و ديگري از آژانس فضايي ايالات متحده.

زمان ما اين چيزا نبود! اگر به چندين سال پيش برگرديم شايد بعضي ها تو خاطرشون باشه دوچرخه ها وسايل زيادي براي آراسته شدن نداشتن، يکي از اون موارد گل پره‫هاي رنگارنگي بود که توي هر لوازم‫يدکي دوچرخه پيدا مي شد قيمتي هم نداشت مي خريدَنو مي‫بستن روي پره‫هاي سيمي چرخها موقع حرکت هم يه صداي جالبي ايجاد مي‫کرد ساده و زيبا بود، فناوري خاصي هم توش بکار نرفته بود يک قطعه پلاستيکي گرد و کروي که از طريق يک شيار روي پره ها نصب مي شد . اما حالا تکنولوژي و فناوري هاي دنياي LED جاي اون گل‫پره‫ها رو پر کرده...

در 137 سال پيش که لامپ اديسون به دنيا معرفي شد چه کسي از ذهنش خطور مي کرد که روياي روشنايي لامپ اديسون چنين پيشرفت هايي را تجربه کند

تابحال شده به اين فکر کنيد، حالا که اکثر ارتباطات و انتقال داده‎ها به صورت بي‎سيم انجام مي‎گيرد اي کاش خود برق يا انرژي را هم مي‎شد بي سيم انتقال داد و اين همه دکل‎ها و تيرهاي برق موجود در خيابان شهرها و حتي خارج از شهرها که باعث بروز مشکلات در محيط زيست‎اند از ميان برداشته مي‎شد و نويزهاي با ولتاژ بالا از بالاي سرمان عبور نمي‎کرد. شايد اين دغدغه‎ي دانشمندان و متخصصان دنيا را بتوان لمس کرد.

شيائومي که يکي از بزرگترين توليد کننده‏هاي گوشي‏هاي تلفن همراه در جهان است، به تازگي با همکاري کمپانيYi توليدکننده محصولات روشنايي هوشمند را در قالب خانواده Yeelight ، لامپ سقفي جديدي را توليد کرده است که مجهز به ريموت و اپليکيشن موبايل می باشد.