آسمان خانه تان، آبی  

آسمان خانه تان، آبی
در کلان شهرها ديگر عادي شده، آسماني خاکستري رنگ در روز، بي ستاره درشب و ماه هم که ديگر اکثر اوقات به سختي ديده مي‏شود و شفاف نيست. ما انسانها روي زمين زندگي مي‏کنيم اما بخشي از دل و روحمان به آسمان گره خورده است.
با توجه به اينکه زندگي در محيط شلوغ و آلوده شهري تاثير ناخوداگاه و بسياري در برهم زدن آرامش روحي و رواني شهرنشينان دارد، استفاده از عواملي که اين تاثير مخرب را هرچند کم ولي کاهش دهد تا حدي ضروري است. محيط خانه حريم خصوصي انسان است جايي که پس از تمام خستگي‏هاي روزانه خود را به آنجا مي‏رساند تا به آسايش روحي و جسمي برسد، پس طراحي و دکوراسيون محيط خانه بسيار اهميت دارد رنگ ديوارها نوع متريال هاي استفاده شده درآن لوازم تکميل کننده ظاهري مبلمان، تابلو‏ها، نور و روشنايي خلاصه که همه چيز خانه بايد باهم هارموني يا همان هماهنگي داشته باشد و انسان را به آرامش دعوت کند. دکوراسيون داخلي مطلوب و هوشمندانه يکي از عوامل کاهنده اضطراب و خستگي روحي ناشي از محيط خارج خانه است. همچنين از عوامل دستيابي به يک فضا يا دکوراسيون مطلوب، استفاده بهينه از المان‏هايي است که با تاثير مستقيم و يا غير مستقيم خود بر افراد تا حد امکان آرامش بصري و در نتيجه آرامش روحي را به دنبال دارد. در اين بخش به ايده اي از نورپردازي پرداخته‏ ايم که حس يک آسمان پاک را به داخل ساختمان آورده است چه در خانه و يا محل کار.

  • فيلتري براي زيبا ديدن

  • مورد بررسي اين قسمت از ايده‏ هاي نورپردازي، آسمان مجازي است که چند سالي از حضورش در بين المان‏هاي طراحي دکوراسيون داخلي مي‏گذرد. اين نوع از سقف کاذب شيوه جديدي در نورپردازي محيطي محسوب شده و داراي سه قسمت سازه نورپردازي، سازه سقف کاذب، تايل‏هاي آسمان مجازي مي‏باشد. از نظر طراحان خاصيت آسمان مجازي آوردن روح گرم و لطيف طبيعت به ساختمانهاي اداري، تجاري و مسکوني با استفاده از تايلهاي درخشان و با کيفيت فوق ‏العاده بالاست. اين ايده تحول بزرگي در معماري نوين محسوب مي‏شود زيرا براي ما انسانها که ساکنان طبيعي اين کره خاکي هستيم شرايط و امکانات تازه ‏اي در ميان زواياي خسته کننده محيط شهري فراهم کرده. امروزه ثابت شده که بشر در فضاهايي که دست کم رنگ و بويي از محيط زندگي طبيعي در آن به چشم مي‏خورد عملکرد بهتري از خود نشان مي‏دهد، تا اتاق‏هايي جعبه ‏اي شکل با سقف و ديوار‏هاي خشک و بي روح. در سبک معماري برگرفته از عشق به طبيعت، مرزهاي بين ساختمان و محيط اطراف آن کم رنگ‏تر مي‏شوند تا با نزديکي فضا به طبيعت احساس آرامش را در روح انسان پديد آورد.

  • از نگاه روانشناسي

  • رونشناسان معتقدند فضاها و ساختمانهايي که با نگاه به طبيعت ساخته مي‏شوند، اضطرابهاي غير ضروري و افسردگي را کاهش دهند، تاثير مثبت بر روي رفتارهاي اجتماعي انسانها داشته باشند، باعث کوتاهتر شدن زمان بهبودي افراد گردند، باعث بهبود بهره وري کارکنان گردند و در بهبود رشد شاخصهاي آموزشي محصلين نيز نقش مثبتي ايفا کنند. و به طور علمي اثبات شده طبيعت در انسان باعث کاهش فشار خون، کاهش اضطراب و عصبانيت، کاهش درد، تغيير جهت دادن افکار منفي مي‏شود.
    امروزه ديگر آسمان مجازي در محيط‏هاي پر اضطراب مانند بيمارستانها‏، کلينيک‏هاي دندان پزشکي و محيط‏هاي درماني ديگر، اتاق‏هاي انتظار، مهد کودک‏ها، مدارس، لابي و سالن و حتي اتاق خواب منازل، کاربرد فراوان دارد. با توجه با اينکه آسمان مجازي اين نوع از سقف کاذب همسو با فطرت طبيعت گرا و آزاد روح انسان هاست و تا حدودي طراحي هاي خشک و بي روح اين صنعت را نرم و باور پذير کرده است، با اقبال فراواني در دنيا و همچنين در ايران روبرو شده است.
    تصوير آسمان را روي سقف تصور کنيد تايلهاي آسمان مجازي با داشتن تمام مزاياي فوق عمر بسيار طولاني داشته و در خلال اين مدت هيچگونه هزينه تعمير و نگهداري را نيز به مصرف کننده تحميل نمي‏ نمايند. نصب آنها بسيار آسان و با صرف کمترين هزينه امکان پذير است و به آساني هم قابل تعويض هستند و البته که بهترين حالت نورپردازي در آنها استفاده از LEDخواهد بود به دليل مصرف ناچيز انرژي و عمر طولاني.
    دکوراسيون داخلي مطلوب و هوشمندانه يکي از عوامل کاهنده اضطراب و خستگي روحي ناشي از محيط خارج خانه است. همچنين از عوامل دستيابي به يک فضا يا دکوراسيون مطلوب، استفاده بهينه از المان‏هايي است که با تاثير مستقيم و يا غير مستقيم خود بر افراد تا حد امکان آرامش بصري و در نتيجه آرامش روحي را به دنبال دارد.